Jak na Sondetracker?

Ako dohľadávať, výbava na dohľadávanie.

Jak na Sondetracker?

Poslaťod Pazar » Pon 08. Okt 2012 9:26:46

Pro různé naše testy, kdy potřebujeme co nejdelší sledování pádu sondy, co nejníže nad zem, rád používám predikci ze Sondetrackeru. Občas si ale všimnu, že dráha při pádu je kratší, než by se zdálo normální. Zejména, když do výpočtu zahrnu použití padáku. Je mi na jedné straně jasné, že rychlost stoupání je celkem stabilní a bývá to doporučená rychlost. Na druhé straně je mi jasné, že i aerodynamické brždění padáku je jiné ve vysokých výškách s řídkým vzduchem a větší těsně nad zemí, už v hustší atmosféře.

Nyní tedy ta otázka na vás sondery : Do jaké míry je celá dráha sondy (nahoru i dolů) ze Sondetrackeru přesná, když se vám povede správně odhadnout stoupavost a dosaženou výšku? Jakou volíte rychlost padání, třeba u sond z Vídně, kde máte s padáčky největší zkušenosti? Je mi jasné, že rychlost padání ovlivní způsob prasknutí balonu, množství jeho zbytků za hrdlem. Podle některých vašich komentářů má na efekt padáku také vliv způsob a délka úvazku padáku pod hrdlem balonu, připadně jak se kladně projevuje použití antirotační brzdy proti zacuchání provázků?

Ptám se hlavně proto, že jsme zahájili testování nabídnutého vzorku 20 padáků od distribuční německé firmy HIM. Snad to jsou padáky údajně z produkce Everts, mají průměr nadmutého vrchlíku kolem 1 metru a 8 poutacích lanek je proti zacuchání usměrňováno kroužkem o průměru 24 cm. Čili je to něco jiného, než se asi používá ve Vídni, blíží se to padáčku TOTEX No.5710, také s rozdělovacím kroužkem, které jsou určeny specielně pro odvinovače sond Vaisala.

A na závěr se tedy vracím k tomu pro mne nepochopitelnému. Na přiloženém obrázku je predikce dnešního poledne. Je opravdu dráha pádu správně krátká, když ve výpočtu je zadána střední rychlost pádu 15m/s, což je jen dvaapůlnásobek stoupavosti a přitom jsou dráhy stoupání a pádu v jasně jiném poměru? Nebo něco dělám špatně?
Prílohy
padák.jpg
Proporce zadání parametrů a dráh nahoru a dolů?
Obrázok užívateľa
Pazar

Re: Jak na Sondetracker?

Poslaťod Buli » Pon 08. Okt 2012 14:48:54

Pre Prahu davam vysku 33000,stupanie 5 a klesanie15. Realny dopad je spravidla v perimetri 5-10 km od predpovedaneho, ale obcas aj viac. Ten obrazok je OK, pretoze sonda pada 30-25 Km 50m/s a postupne klesa na 10-15 km/s. Zalezi aka je rychlost vetra v roznych vyskovych hladinach. Napr. pri stupani z 20km na 30 km je rychlost stupania 5 a klesa na 4-3 m/s trva to teda viac ako 2000 sec. Pri klesani z 30000 na 20000km, pada rychlostou 50-30 m/s je menej ako 250 sec.
A navyse Pri stupani a pomalsej rychlosti je sonda viac unasana ako pri klesani pri tom istom vetre. Vyslednica sil + plocha balona.
Obrázok užívateľa
Buli

Poslaťod Ales » Pon 08. Okt 2012 16:53:24

Zdravim,
ja nastavuji stoupani sondy na 5m/s a pad na prumernou hodnotu 13m/s (skutecna se meni od 35-47m/s pres 27m/s a tesne pred dopadem tusim neco kolem 12-16m/s). Burst altitute davam obvykle 32000 nebo 33000. Draha padu je u Libusskych sond skutecne pomerne kratka diky absenci padaku a proti skutecnemu dopadu se obvykle trefim az na 2-7km, coz je pro mne vyhovujici okruh nebot na tuto vzdalenost uz sonda v terenu obvykle je slyset. Pripadne staci popojet kus dal ve smeru trajektorie padu sondy.... Lepsi vysledky byly samozrejme u sond s padackem, kde predikce vychazela jeste presneji (Amberg nastavuji klesani cca na 6m/s a Ozon z Libuse tusim cca 8m/s). Celkova doba letu vetsiny sond bez padaku vychazi temer presne na 120 minut.
Obrázok užívateľa
Ales

Poslaťod Jenda » Pon 08. Okt 2012 18:16:49

Ahojte. Nastavení Landing Predictoru podle obrázku je podle mě na pražské sondy v pořádku, musí se ale také zohlednit to, co zbyde z balonu po prasknutí a co tvoří nějaký aerodynamický odpor, což se předpovědět nedá. Až při pádu se dá podle aktuálních údajů o rychlosti klesání ze SM zhruba určit jak daleko sonda asi ještě poletí. Takže ta predikce je orientační a většinou to bývá tak, jak píše Aleš.
Obrázok užívateľa
Jenda

Poslaťod Pazar » Pon 08. Okt 2012 18:45:59

Poslední věta Buliho mi snad udělala jasno. Opravdu při výstupu balon má horizontální rychlost danou větrem. Při pádu sice vítr také sondu unáší, ale převažuje rychlost pádu a proto se horizontální dráha zkracuje. Při použití padáčku to bude něco mezi tím. Díky..... :idea:
Obrázok užívateľa
Pazar

Poslaťod Braňo » Pon 08. Okt 2012 20:46:04

Ak si dobre pamätám, tak by sa do prediktora mala zadávať rýchlosť klesania pri nulovej nadmorskej výške.
Obrázok užívateľa
Braňo

Poslaťod Pazar » Pon 08. Okt 2012 21:17:47

Braňo, ale problém je v tom, že naše sondy do moře nepadají a proto nevíme, jakou mají padavost na hladině moře.... :lol:
Jinak dík za názor, stejně jsem vyplňoval datovou tabulku jen intuitivně. Ani netuším, k čemu je třeba parametr GFS a Deltas.... :o
Obrázok užívateľa
Pazar

Poslaťod Braňo » Pon 08. Okt 2012 22:23:35

Keď Perun dá padne aj do mora. Ten prediktor treba brať s rezervou ako každú inú predpoveď.
Naposledy upravil Braňo dňa Uto 09. Okt 2012 22:01:22, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Braňo

Poslaťod Miro » Uto 09. Okt 2012 14:14:58

Prediktor som študoval nejakú dobu a skoro vždy sonda preletí pozíciu.

Plocha balónu je zohľadnená. Pre to nezadávam napríklad pre W stúpanie 5 ale preletím si to kalkulačkou a prediktor tam doplní nejakú skorigovanú stúpavosť s prihliadnutím na všetko možné aj nemožné ( 5,52m/s).

To isté platí aj pre klesanie ale na to kalkulačka nie je. Zadáva sa rýchlosť dopadu pri hladine mora čo je pre W od 7 do 10 podľa toho koľko zhodí latexu a ako dopadne padák (hlavne Helmutova tvorivosť urobí svoje - pre to asi nie je možné sprogramovať kalkulačku).

Pozerám že z prediktora je fuč Totex tak super že mám dáta poznačené. Možno je náhrada ten Kaymont ale neverím tomu.

Mám predikcie že to padla cca 1km daleko ale aj že preletela o 50km viac a 90st inam :D. Druhá vec sú premenné. Vidieť to pekne na záložných sondách ktoré idú asi hodinu po sebe a padnú kludne aj 30km od seba.

Myslím že prediktor ráta s prihlidnutím na okolnosti na jedničku !!! :)
Obrázok užívateľa
Miro

Späť na Dohľadávanie sond

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť