Jak poslat nálezné do Polska?

Jak poslat nálezné do Polska?

Poslaťod Pazar » Str 05. Mar 2014 19:39:28

Po pečlivém studiu, jak co nejtransparentněji, nejlevněji a nejjednodušeji poslat odměnu ochotnému nálezci z Polska a tak mu i vykompenzovat náklady na poštovné, jsem dnes svůj úkol i slib splnil.

Ale, nebylo to snadné. Po důkladném studiu internetu jsem nakonec skončil na úmyslu nálezné poslat v korunách prostřednictvím Mezinárodní poštovní poukázky.
Jen o pár korun levněji by bylo možné nálezné poslat v Cenném psaní, ale neměl bych důkaz, kolik jsem do speciální obálky vložil korun. V tomto případě by ale nálezce měl v ruce české koruny, v prvním případě, podle aktuálního kurzu, přepočet na zloté.

Dnes jsem se tedy vydal na mojí dodávající poštu, protože mezinárodní složenky, podle webu České pošty, přijímají všechny pošty. V prvním kole jsem narazil na úřednici u přepážky, na které jsem žádal formulář Mezinárodní poštovní poukázky. Asi to slyšela poprvé, protože mi nabízela blankety pro Western Union a jiné bankovní zprostředkovatele. Ale číslo účtu polského nálezce jsem neznal a proto jsem trval na svém. Dokonce jsem složenku popsal, viděl jsem jí včera na webu pošty, že vypadá obdobně jako tuzemská, jen je dvojjazyčná - česko/francouzská. Po delší době opravdu někde vyhrabala blanket a já se ho jal vyplňovat. To, že posílanou sumu bylo několikrát nutno vepsat do kolonek čísly i slovy, to jsem ještě chápal. Proč ale bylo někde předtištěno "Kč" a jinde ne, to mne znervózňovalo. Nakonec jsem do rubriky "Zpráva příjemci" napsal slova "nálezné za radiosondu". Na pořadníkovém strojku jsem si konečně mohl vyzvednout číslo a čekal jsem, až se objeví na displeji, že už jsem na řadě. Dnes odpoledne ale bylo naštěstí na poště nezvykle velmi málo klientů a brzy jsem se dostal na řadu. Pochopitelně ale k jinému okénku. A opět, úřednice za přepážkou tuto složenku viděla poprvé v životě. Musela se jít tedy poradit "dozadu". Po pár minutách se vrátila a začala konečně úřadovat. První, co na ní na displeji vyskočilo bylo, že do Polska se nesmí psát zpráva adresátovi. Čili se šla opět někam zeptat a po čase přišla s nový blanketem, že se na něm nic nesmí škrtat. Pečlivě jsem tedy vše znovu napsal a úřednice opět šla dozadu, ověřit zda už je vše O.K.? Bylo a protože jsem věděl, že poštovné bude 90.-Kč, vypsal jsem částku jen na 910.-, abych se vešel do celkové částky nálezného. Zaplatil jsem tedy 1000.-Kč a úřednice se chystala strčit složenku do svého stroje. Ale ouha, Mezinárodní složenka je o jedno políčko delší a do stroje se nevejde. Čili další cesta do zákulisí pošty, co s tím? Vrátily se už dvě a jedna s telefonem na uchu řídila tu přepážkovou pracovnici. Složenku nějak poskládaly a na podruhé jí stroj "sežral" a na podací ústřižek potvrdil podací údaje. Já tak měl v ruce důkaz své transakce, ale na zbytku složené poukázky se nenatiskly potřebné údaje. Tak je začaly vyplňovat ručně a svou práci potvrzovaly tradičním razítkem. Tato manipulace ale měla za následek, že se formulář v perforovaných ohybech oddělil a ze zbytku poukázky se stala hromádka papírků. Obě ale dělaly, že se nic neděje a já jsem se s nimi raději rozloučil se slovy : "Doufám, že těch pár zlotých, pán dostane?"

O dnešní akci podám zprávu i do Polska a budu netrpělivě čekat na potvrzení přijetí peněz.

P.S. Celková doba od předání vypsané první varianty složenky do mého odchodu s útržkem trvala 36 minut. Čili čekací doby ostatních se tím pochopitelně prodloužily.
Prílohy
poukázkaX.jpg
DŮKAZ
Obrázok užívateľa
Pazar

Re: Jak poslat nálezné do Polska?

Poslaťod Pazar » Pon 31. Mar 2014 10:03:17

Tak dobré úmysly vyšly.
Zaslání nalezené ozonovky z Polska i odměna za nálezcovu ochotu :

Re: Re: Radiosonda
Od: Jxx Zxxxxxxxx ‌
Komu: Pavel Xxxxxx ‌
Datum: 25.3. 2014 18:53
Witam
Nagrodę otrzymałem ,bardzo dziękuję.
Pozdrawiam Jxx Zxxxxxxxx

W dniu 2014-03-05 20:16:15 użytkownik <xxxxxxx@centrum.cz> napisał:
Dobry wieczór,
Dziś wysłałem nagrodę za wysłanie naszą sondę
Proszę zgłaszać, czy pieniądze rzeczywiście przyjechały?
Pozdrawiam Pavel Xxxxxx

> Datum: 04.03.2014 17:39
> Předmět: Re: Radiosonda
Waszą radiosondę znaleźliśmy na polu a dokładnie N 50stopni 20 minut 29,13 sekund
oraz E 17stopni 22minuty 0,77sekund.
Jak wcześniej podałem radiosondę znaleziono 15.02.2014. w polu ,balon radiosondy był uszkodzony(pęknięty).
Jeśli będą potrzebne jakieś dalsze informacje to podaję swój nr. telefonu 48601xxxxxxx.

Pozdrawiam Jxxxx Zxxxxxxxx
Obrázok užívateľa
Pazar

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť