Nováček se ptá, odborník žasne :-) - frekvence sond

Nováček se ptá, odborník žasne :-) - frekvence sond

Poslaťod ATonda » Pia 09. Dec 2016 1:45:03

Jsem trochu přes rádia - DX. A na frekvenci 400-405 MHz jsem dnes po úspěšné montáž (pověšení antény na strom) naladil tyto frekvence - viz foto. Některé jsem našel v Sonden...., ale některé ne. Jsou to všechno frekvence radiosond či je tam něco navíc? Prosím o upřesnění frekvencí (tabulka ve fotografii), odkud pochází (já vím z vysílače pověšeného na balóně) :-)
Děkuji Tonda :-)
https://goo.gl/photos/gQSe4ejjrjhP19ph9

edit:

Tak jsem hledal a našel toto, zde je dost informací pro mě.
http://www.radiosonde.eu/RS02/RS02C.html
Pokud selžou všechny technologické postupy, přečti si návod na použití :-)
Obrázok užívateľa
ATonda

Re: Nováček se ptá, odborník žasne :-) - frekvence sond

Poslaťod Pazar » Pia 09. Dec 2016 8:11:23

Je dobré si uvědomit, že obsazenost pásma 400 - 406 MHz je také závislá na denní době. Většina sondážek vypouští radiosondy na těchto frekvencích v pevných časech, zejména kolem termínů 00, 06, 12 a 18 UTC a ve všech těchto termínech jen ojediněle. Doba letu se běžně pohybuje kolem 2,5 až 3,5 hodiny, podle toho, jaký byl použit balon, zda byl použit a fungoval padáček. Také čas startu se mění podle zvyklostí konkrétní stanice a některé měří i v mezi termínech, třeba v 03 a 09 UTC. V neposlední řadě velká část stanic striktně dodržuje přidělené kmitočty, ty základní i náhradní, část sondážníků ale ladí vysílač téměř náhodně a někdo pouští sondy na kmitočtech, které byly nastaveny výrobcem. Proto až analýza signálu, směr příjmu a případně přítomné signály GPS, umožňuje přesnou identifikaci zdroje signálu a místa vysílání. Podle kmitočtové tabulky, u nás třeba od ČTÚ, jsou ale některé kmitočty z tohoto pásma přiděleny i jiným službám, např. družicovým, lékařským, bezpečnostním, .....
Obrázok užívateľa
Pazar

Re: Nováček se ptá, odborník žasne :-) - frekvence sond

Poslaťod ATonda » Pia 09. Dec 2016 10:37:17

Pazar,
děkuji za odpovědi. Ano jako DXér jsem si vědom toho, že zde můžou být i jiné služby a frekvence se "mění" podle personálu a místním zvyklostem. Toto je pro mě nové odvětví, zajímám se léta o dálkový příjem rádií a služeb, nemám vyhrazené "své" rozsahy. Jsem v tomto "promiskuitní" :-) Poslouchám ponorky na kHz, rádia na MHz a satelity na GHz. Čím více se o rádio zajímám, tím více vím, že vím málo, ale ono je to takto v každé věci (oboru) o kterou se člověk intenzivněji zajímá.
Pokud selžou všechny technologické postupy, přečti si návod na použití :-)
Obrázok užívateľa
ATonda

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť