Co dělám blbě?

Priestor pre príspevky nových užívateľov fóra.
Pravidlá fóra
Príspevky komerčného charakteru a príspevky nesúvisiace zo zameraním fóra budú odstránené spolu s vašim užívateľským účtom.
Toto fórum nieje indexované Googlom a inými vyhľadávacími nástrojmi.

If there will be any commerical posting then it will be deleted. Your user account will be deleted too.
This forum is not indexed by Google and other search engines.
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
ATonda
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18. Novembra 2016, 00:47
Bydlisko: Mariánské Lázně

Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa ATonda » 18. Novembra 2016, 18:41

Přátelé, děkuji za přijetí a hned se na vás obrátím s prosbou o pomoc. Je na obrázku signál radiosondy? Jsem ze západu Čech, takže neočekávám CZ sondy, ale spíše od našich sousedů z Německa.
Přijímač - AIRSPY, antény směrové, ale na jinou frekvenci (VKV - OIRT a CCIR).

Můžete mi prosím nasměrovat jak začít? Co se týče radia ( nejen SDR), tak tomu rozumím asi trochu více, ale s příjmem sond, nemám zkušenosti.

Děkuji za rady Tonda :-)

https://goo.gl/photos/ZS9ESQLSu4GDL6ue7
Pokud selžou všechny technologické postupy, přečti si návod na použití :-)

Užívateľov profilový obrázok
Naburko
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 22. Apríla 2015, 09:32
Bydlisko: Púchov

Re: Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa Naburko » 18. Novembra 2016, 20:10

Ahoj. Ano ide o sondu RS92SGP(to treba potom aj v SondeMonitore vybrať na snímke máš vybraté AGP), konkrétne z nemeckého Ambergu. Pravdepodobne nemáš správne nastavený výstup z SDR# alebo vstup do sondemonitoru. V sondemonitore treba nastaviť v karte Options>Audio>Audio source odkiaľ bude SM brať audio. v SDR# treba nastaviť output ale ten asi nastavený máš ak sa vyznáš do SDR. Bandwidth nastav na 10k.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa Pazar » 18. Novembra 2016, 20:22

Všechno chce své. Třeba SondeMonitor vyžaduje originální NF signál, hned po detekci, bez dalších "vylepšujících" zvukových úprav a v dostatečné velikosti.
Ano, je to signál z radiosondy Vaisala RS92-SGPD, vypuštěné Bundeswehrem od bavorského Ambergu, většinou na frekvenci 402.700 MHz. Příjmu pomůže
i jednoduchá všesměrová anténa pro pásmo 400 MHz a nejlépe selektivní předzesilovač. Z ilustrací je vidět, že signál je slabý už z přijímače a SM ho nezpracuje.
Prílohy
SM.jpg
Takhle nějak je to ideální, ale většinou stačí i horší signál

Užívateľov profilový obrázok
ATonda
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18. Novembra 2016, 00:47
Bydlisko: Mariánské Lázně

Re: Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa ATonda » 18. Novembra 2016, 21:15

Děkuji za rychlou odpověď. Anténa není problém, něco vyrobím, 400MHz je lepší (kratší vlnová délka) než VKV FM či KV antény :-). K anténě mohu připojit zesilovač a zádrž na FM a GSM, popřípadě, pokud se "zblázním" do sond, tak si nechám vyrobit propust na 400 MHz (TEROZ). Co se týče SDRsharp a audio výstupu, je vše OK (virtuální zvuková karta). Problém bude v kvalitě příjmu díky nevhodné anténě.
Na začátek mi hodně pomůže, že vím že je to sonda a jaký typ.
Ještě požádám o radu, jaký typ sondy v dekodéru mám vybrat? Teď jsem si všiml, že už mám frekvenci 402,7 uloženou a u ní napsáno "data" bez ID.
Ještě jednou díky :-)
Pokud selžou všechny technologické postupy, přečti si návod na použití :-)

Užívateľov profilový obrázok
Naburko
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 22. Apríla 2015, 09:32
Bydlisko: Púchov

Re: Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa Naburko » 18. Novembra 2016, 22:12

Treba vybrat SGP. Pokial to mas v SDR# nastavene spravne tak budes mat zly vstup v SondMonitore.

Užívateľov profilový obrázok
ATonda
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18. Novembra 2016, 00:47
Bydlisko: Mariánské Lázně

Re: Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa ATonda » 9. Decembra 2016, 01:06

Tak nic, graf mám stejný jako od Pazar a stále je dole červená čára. SNR 36 dB. Vidím zde na západě Čech jak 402,7 tak i v plné síle 402,3 MHz a nic :-(
Pokud selžou všechny technologické postupy, přečti si návod na použití :-)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa Pazar » 9. Decembra 2016, 08:25

Ano, 402,7 MHz je v Západních Čechách nejsnáze přijímatelná frekvence, používaná v Ambergu a při převládajícím proudění ze Z, nebo JZ, často přilétne balon se sondou až do oblasti příjmu.
Ta čára dole signalizuje stav načtení kalibračních dat. Plná červená = 0%, pokud je detekce signálu SGP správná, postupně, po 3% krocích, začne čára zelenat, je všech 100% kalibrace obvykle načteno asi za 1 minutu dobrého příjmu. Chyba tedy bude spíše v nesprávné detekci dat z přijímače, nebo špatně nastaveném SondeMonitoru?

Užívateľov profilový obrázok
ATonda
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18. Novembra 2016, 00:47
Bydlisko: Mariánské Lázně

Re: Co dělám blbě?

Príspevok od užívateľa ATonda » 9. Decembra 2016, 12:25

Co se vše prosím nastavuje v Sondenmonitoru? Zvuková karta a výběr typu sondy?
Děkuji za pomoc.

edit:
Díky radě kolegy jsem už sondenmonitor rozchodil. Chyba byla u mě :-) Program jsem neměl spuštěný jako správce (W10). Teď už vše jede, jak má :)
Pokud selžou všechny technologické postupy, přečti si návod na použití :-)

Napísať odpoveď