Situacia na tomto fore

Chod fóra, registrácia na fóre, pravidlá fóra, užívateľské skupiny, oprávnenia užívateľov, požiadavky na zmenu a doplnenie funkcií fóra a pod.
Zamknuté
Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Situacia na tomto fore

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 13. Marca 2015, 09:05

Na uvod by som sa trochu vratil do historie. Len malokto zo 177 registrovanych uzivatelov k dnesnemu dnu vie, ako vlastne toto forum vzniklo a preco vzniklo.

Pri zrode webu a fora radiosonda.sk stalo par ludi Miro, Brano, Jozef, Peter, Dano, Andrej, ja, …. V podstate vsetci sme sa niekde stretli pri love radiosondy. Kazdy z nas sa nejakym sposobom venuje elektronike, radiam a problematika radiosond je pre nas zaujimava. Ja osobne som radiosonda.sk objavil uplne nahodou. Ked sme sa s Andrejom pripravovali na vypustenie nasho prveho balonu STS-1. Radiosondy ma hned chytili, bola to paradna priprava na dohladanie nasho nakladu, naucil som sa vela o tom, ako vlastne tie balony lietaju :-)

Na zaciatku nas bolo malo, lahko sme sa dohodli, kto kedy na sondu ide. Velmi rychlo sme zistili, ze solo lov nie je az taky zaujimavy. Lov sondy bol zaujimavy aj preto, ze sme si vzdy po sonde sadli na kofolu a podebatovali. Ano, nasli sa aj vtedy niektori “vynimocni” uzivatelia, ktori lovili sondy za kazdu cenu a boli ochotni za SGP-ckou prejazdit 200km, aj ked ju mal niekto z nas pod oknami. S heslom SONDA BUDE AJ TAK MOJA !!

Forum sa postupne rozrastalo o dalsich clenov, vymienali sme si skusenosti. Brano, Miro a Jozef dali dohromady sondetracker. To bola parada pozriet sa na to, ako letia sondy v strednej europe! Tracker sluzi po niekolkych upravach a vylepseniach dodnes. Vsetko je to hromada prace. Boli tu kedysi ohlasy, ako niekto urobi novy a lepsi tracker, ale nikto s nicim novym bohuzial neprisiel.

Na forum prichadzali postupne aj chalani z CZ. Uz si nespominam, kedy medzi nas prisiel Pavel - Pazar. Bolo to pre nas velmi vzacne. Mat medzi sebou cloveka z “opacnej strany”. Pavel nam poskytoval take informacie, ku ktorym by sme sa nikdy inak nedostali. Este stale mam v pamati nasu prvu slovensku vypravu na Libus, kde sme vramci DoD mali vdaka Pavlovi Den viac otvorenych dveri a dostali sme sa aj tam, kde sa bezny navstevnik nedostane.

V tej dobe bolo v Prahe a okoli len par sonderov, myslim, ze aj nejake dohody, kto kedy pojde pre sondu fungovali celkom v pohode. Zbierali sa obycajne SGP a aj tie boli pre nas velmi vzacne.

Spominam si na jednu ozonovu sezonu, kedy Zaky ulovil niekolko ozoniek. Vtedy este nebolo za vratenu krabicu take velke nalezne ako dnes. Zaky pri tomto love urcite stravil vela casu a najazdil hromadu km. No nikdy som necital tu na fore o tom, ako sa za peniaze z nalezneho niekto najedol. To, co som videl, bolo to, ze Zaky za “utrzene peniaze” rozbehol v spolupraci s Pazarom PC a sondemonitor na vezi na Libusi. To je pre mna osobne krasny prikad toho, ako sa da robit nieco pre nasu komunitu.

Potom prisla sezona testovania RS-41, kedy tiez Zaky ulovil pomerne vela lustrov. Napriek tomu, ze za lustre nebolo ziadne nalezne! Venoval sa tomu ako spravny zapaleny sonder. RS-41 boli vtedy velmi vzacne.

K spolupraci s CHMI, ako to vidim ja. Je vidiet, ze Pazara a jeho kolegov z aerologie praca bavi. Nie su obycajnou sondazkou, ktora len bezhlavo vypusta sondy. Snazia sa hlavne v pripade ozoniek celu zostavu vylepsovat. Su to zaujimave experimenty (totex vnuti balonu, rozne upravene odvijace atd.). Chapem, ze v pripade takychto experimentov su pre Pavla dolezite informacie aj o tom, ako sa zostava spravala pri navrate na zem a v akom stave bola. Ale… ak ma fungovat podpora komunity sonderov, nemusi to byt len jedna preferovana skupina, ktora ozonky chyta do ruk. Nechapem, preco by pre nejaku ozonku nemohol ist napr. Bobes, alebo niekto iny s kamaratmi. Ze nechytia ozonku do ruky ? No tak snad sa az tak vela nestane. V pripade ozonky bohuzial plati to, ze treba pre nu ist co najskor kvoli vydrzi baterie. No ak ma niekto cas, dovolenku a rad by si ozonku ulovil nie kvoli cielovej odmene, ale kvoli tomu, ze si povie: “Mam aj ja ulovenu ozonku”, tak preco mu to neumoznit ? Jasne, ze ten dotycny by mal mat aspon nejake skusenosti s lovom klasickej SGP.

Kedysi som chodil rad na radiosonda.sk, dnes uz to bohuzial nemozem povedat. Ak otvorim forum a vidim, ze sa tu stale len hadate, tak tu fakt nemam preco chodit.
Ano, aj mna naserie, ked niekto na Slovensku nechape zmysel tohoto fora a robi si co chce.

Chlapci ozonovi. Co ste urobili pre toto forum vy ? Ponukol niekto pomoc s trackerom, alebo nejakym novym dekoderom (r00t ?) na sondy ? r00tov dekoder by si urcite vela ludi rado aj zaplatilo. Radsej zaplatim r00tovi ako COAA, ak bude dekoder lepsi ako SM.

Co tak neprezrat peniaze z ozoniek a urobit nejaky multitracker s viacerymi radiami na libusskej vezi (ak by to CHMI dovolilo) ? Alebo prispiet Mirovi na web hosting, kde forum a tracker bezi ? Alebo najst inu zaujimavu kotu a postavit tam radia na dekodovanie sond, ale aj na iny prijem ? A tieto radia vyzdielat clenom tohoto fora ? Alebo urobit spolocnu akciu ako tu pisal Pavel - trening dohladavania sond v terene… Napadov by urcite bolo viac. Lenze to sa tu nesmu riesit vecne tie iste veci - a dokola sa navzajom urazat. Co tak pouzit toto forum na plodnu diskusiu - urobit temu, kde by kazdy napisal, co by bolo dobre vylepsit, co vie kto ponuknut vsetkym ?

Viete, co je pre mna z radiosonda.sk najlepsie ? Ze som spoznal super ludi, s ktorymi som v kontakte aj mimo tohoto fora. Su to skutocni priatelia, s ktorymi sa pravidelne stretavam, som s nimi v neustalom kontakte. Je to partia okolo STSPROJECT-u, ale aj dalsi. Neriesime otazky, kto kedy komu lezie do “reviru”, alebo kto kedy komu ukradne sondu spred nosa a podobne.

Bol by som rad, keby som mohol opat chodit na toto forum rad ako kedysi. A to urcite aj ostatni “stari” sonderi, ktorych to este stale bavi nie pre prachy.

Užívateľov profilový obrázok
funsat
Krmič
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 2. Decembra 2013, 09:53
Bydlisko: Poprad
Kontaktovať užívateľa:

Re: Situacia na tomto fore

Príspevok od užívateľa funsat » 13. Marca 2015, 11:05

R ;)
Naposledy upravil/-a funsat v 14. Októbra 2018, 08:37, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: Situacia na tomto fore

Príspevok od užívateľa Mirek » 18. Marca 2015, 22:09

Možná jste si všimli, že jsem se celý rok žádné sondy ani nedotknul. Taky mne nebaví číst neustálé spory a dohadování.
Radim napsal:
---Co tak neprezrat peniaze z ozoniek a urobit nejaky multitracker s viacerymi radiami na libusskej vezi (ak by to CHMI dovolilo) ? Alebo prispiet Mirovi na web hosting, kde forum a tracker bezi ? Alebo najst inu zaujimavu kotu a postavit tam radia na dekodovanie sond, ale aj na iny prijem ? A tieto radia vyzdielat clenom tohoto fora ? Alebo urobit spolocnu akciu ako tu pisal Pavel - trening dohladavania sond v terene… Napadov by urcite bolo viac. Lenze to sa tu nesmu riesit vecne tie iste veci - a dokola sa navzajom urazat. Co tak pouzit toto forum na plodnu diskusiu - urobit temu, kde by kazdy napisal, co by bolo dobre vylepsit, co vie kto ponuknut vsetkym ?---

Naprosto souhlasím. Prožrat ozonovku kolektivně je sice trochu lepší než když ji někdo sebere sám jen kvůli prachům, ale prožrat je to přece jenom škoda. Kdyby se ty peníze použily na společně prospěšnou věc, bylo by to mnohem lepší a lidem by tolik nevadilo když je jiný předběhne. Například za každé tři ozonovky bychom mohli vypustit jeden amatérský balón, nebo třeba postavit na kopci ten multitracker. Pokud v tom lovení bude jakýkoliv vyšší cíl, tak nás to bude víc bavit a snad se přestaneme i hádat.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: Situacia na tomto fore

Príspevok od užívateľa Pazar » 19. Marca 2015, 09:49

Stojí někdo o můj a ČHMÚ názor v tomto vlákně, nebo by mohl být jen o trochu jiný náhled jen zbytečným přiléváním oleje do ohně :?: ;)

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: Situacia na tomto fore

Príspevok od užívateľa Mirek » 19. Marca 2015, 15:00

Pazar napísal:Stojí někdo o můj a ČHMÚ názor v tomto vlákně, nebo by mohl být jen o trochu jiný náhled jen zbytečným přiléváním oleje do ohně :?: ;)
Já o to určitě stojím. Rozhodně je lepší o problémech diskutovat. Olej do ohně nejvíc přilévá nasrané mlčení. :)
Teprve teď jsem si přečetl v archivu co se tady dělo když jsem byl na dovolené. Vůbec se Slovákům nedivím, že je ozonová sezóna rozčiluje. Přimlouvám se za to na příští sezónu připravit samostatné ozonové fórum s trochu jinými pravidly než pro běžné sondy. Kdo si to vezme na starost?

Zamknuté