Kolineáry obecně

Antény pre príjem rádiosond, zosilňovače atď

Re: Kolineáry obecně

Poslaťod vlada-striz » Pon 16. Nov 2015 1:58:29

Chat jsem předevčírem nesledoval, dodatečně jsem z historie zaznamenal, že někomu (Vojtovi?) vyšlo minimum PSV kamsi těsně pod 400MHz. Bohužel nevím žádné další podrobnosti. S ohledem na ostré naladění antény to není zas tak překvapivé. V diskusi zmíněnou odchylku ve zkracovacím činiteli kabelu určitě nejde vyloučit, ale může jít i o jinou příčinu, viz například Mirkovu poznámku o pár příspěvků výš o choulostivosti provedení propojů v kmitnách napětí. Já jsem se kvůli opakovatelnosti snažil spoje dělat tak, aby co nejvíc připomínaly ilustraci tohoto detailu v původním internetovém návodu. Chyba může být i ve špatném pochopení mé čmáranice. Moje délkové "kóty" skutečně platí tak jak jsou nakreslené. Např. kóta 147(tolerance +3 -0)mm už v sobě zahrnuje 9mm na propojení kabelů, podobně 245mm úseky jsou čistá rozteč mezi spoji úseků, ne délka stíněné části úseku (která má být 243mm) a už vůbec ne délka vnějšího pláště úseku (má být 237mm).

Ještě bych rád upozornil, že kolineára NEPOMŮŽE vyřešit problém se slabým příjmem, je-li tento způsobený blízkými překážkami (tj. uvnitř zástavby, vedle stěny apod.). Právě naopak. Kvůli velké délce - a souvisejícímu úzkému prstenci vertikálního vyzařování - může být v místě s nehomogenním polem výsledek horší než s malou jednoduchou anténou. Nemám-li přístup na střechu a nejsem spokojený s příjmem na dipól nebo GP vystrčený z okna, tak udělám lépe, když dipól nebo GP přidělám na násadu od koštěte a vystrčím ho o metr výš, než když bych ho nahradil kolineárou.

Je dobré zamyslet se nad tím, co od antény očekávám. Jde-li o příjem pro účely fyzického odlovu sondy (tj. na 20-50-100km), obvykle během letu bohatě stačí anténa s 0dBd, navíc má taková anténa lepší příjem ve vysokých elevačních úhlech. Problém je těsně před dopadem a po dopadu, kdy se sonda dostane za blízký horizont (okolní domy, kopce apod.) a signál spadne o desítky decibelů. Zde nějakých 3-5dB dodatečného zisku moc nezmůže. Umístění antény o několik metrů výš může mít podstatně větší efekt. Pokud mi jde o DX příjem zahraničních sond, kolineára je jistě lepší než GP/dipól, ale nabízí se otázka, jestli pak neinvestovat úsilí raději do malé yagi na rotátoru, která bude mít větší zisk, stejný nebo větší vertikální úhel vyzařování a především mě z velké části zbaví rušení od jiných sond.
Obrázok užívateľa
vlada-striz

Poslaťod geograf » Sob 21. Nov 2015 12:39:59

Co způsobuje tak velmi rychlé úniky signálu pokud je sonda nad kolineárem? Je to tím že signál dorazí dříve na horní úseky koaxu než na spodní a signál se tím pádem různě sčítá a odčítá? Tyto různé úniky pozoruji při elevaci sondy nad 20°. Anténu sem nijak neměřil, nemám možnost, netvrdím že chodí úplně ideálně.
Prílohy
sig-kol.jpg
Obrázok užívateľa
geograf

Poslaťod Marty » Sob 21. Nov 2015 13:57:42

Jednoduchá odpověď - rychlé úniky způsobuje příjem signálu více různě dlouhými cestami (odrazy) a zároveň pohyb zdroje signálu. Fázový posun signálů z jednotlivých cest se při pohybu zdroje neustále mění a tím i jejich superpozice (výstup z antény) výrazně kolísá. Situace je pochopitelně tím horší, čím víc se sonda dostává mimo hlavní příjmový lalok antény - přímý signál je přijímán s menším ziskem a odraz(y) se více uplatní.
Obrázok užívateľa
Marty

Poslaťod vlada-striz » Sob 21. Nov 2015 14:09:52

geograf píše:Co způsobuje tak velmi rychlé úniky signálu pokud je sonda nad kolineárem? Je to tím že signál dorazí dříve na horní úseky koaxu než na spodní a signál se tím pádem různě sčítá a odčítá? Tyto různé úniky pozoruji při elevaci sondy nad 20°. Anténu sem nijak neměřil, nemám možnost, netvrdím že chodí úplně ideálně.

To podle mě vzniká nejspíš na straně sondy - čtvrtvlnný "ocásek" ve své ose nevyzařuje, a jak se sonda vrtí, tak ocáskem každou chvíli zamíří na přijímací anténu.
Kolineára (a jakákoli vertikála) v ose taky nezáří, ale málo kdy je sonda přesně nad anténou, a navíc asi pomáhají odrazy od země, takže se signál neztratí úplně. Slabý příjem "shora" může zvýraznit úniky způsobené vrtěním sondy a také ve spojení s odrazy od okolního terénu způsobit to, o čem píše Marty.

Odečítání signálu na prvcích antény samozřejmě tvoří minima ve vertikálním vyzařovacím diagramu, ale sonda se nepohybuje tak rychle, aby to samo o sobě způsobovalo rychlé úniky.

Další možnou příčinou je nesouhlasná polarizace, ale to asi připadá v úvahu jen po burstu, při hodně divokém pádu, kdy se ocásek může dostávat do vodorovné polohy.
Obrázok užívateľa
vlada-striz

Predchádzajúci

Späť na Antény

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť