Quadrifilar antena

Antény pre príjem rádiosond, zosilňovače atď

Quadrifilar antena

Poslaťod Dusan » Ned 15. Apr 2012 15:59:50

Za pol dna som spachal antenu a budu nasledovat testy,vysledok napisem.

Tak antena zhruba otestovana a vyzera to dobre.Zisk oproti Diamond strapatej antene je asi o 3-4S lepsi a w sondu som pocul 350m nad zemou pri dopade.
Prejavuje sa pokles zisku pri toceni anteny asi o 1S ale to je dane tym ze signal pride na obe smycky vo faze.Smerovost sa prejavuje len chvilu a zisk sa vyrovna ako sa sonda pohybuje,ale to sa prejavuje len pri slabom signali napr. Prazska sonda.Pri prijme sond vznikaju niekedy uniky pri prelete oblacnostou
alebo pri richlom vetre,pozeral som sondy hvezdarskym dalekohladom a sonda sa kolise na tom 30m spagate od 45 stupnov az po 90 stupnov, az do prasknutia balona.Pri konstrukcii anteny odporucam drot tak 2.5mm lebo 3mm ako som pouzil ja je vela a spatne sa tvaruje.Symetrizacia je urobena tak ze som namotal 4-5 zavitov koaxu RG174 na trubku cca 2cm zviazal paskou a vsunul do trubky cim najblisie k bodu pripojenia.Na spodnom konci trubky je patexom zalepeny PL29 konektor.Cele sa to vsunie do dalsej trubky lubovolnej dlzky a koax prechadza priebezne stoziarom pripadne je v tej dolnej casti predzosilovac.Celkove zhrnutie: antena je pouzitelna tam kde kde vadia rozmeri inych anten pripadne na streche auta za jazdy pre jej male rozmeri.Pri domacom QTH je potrebny aspon nejaky predzosilovac lebo vsetky bezne sceneri su dost tupe.Ma to tu vyhodu ze pocas letu sondy mam rezervu signalu.
Odkaz na vypocet anteny je tu:http://www.jcoppens.com/ant/qfh/calc.en.php
PS. v programe treba nastavit co najmensi ohyb drotu v rohoch smyciek, jasne aby sa drot nezlomil.Pravopis si nevsimajte hi.
Prílohy
DSCN0027.JPG
Helix 404Mhz.JPG
Naposledy upravil Dusan dňa Str 18. Apr 2012 22:39:15, celkovo upravené 1
Dusan

Re: Quadrifilar antena

Poslaťod Jozef » Pon 16. Apr 2012 14:36:52

Dusan, parada! Sme nedockavi....
Obrázok užívateľa
Jozef

Späť na Antény

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť