Kolinearne Super J-pole

Antény pre príjem rádiosond, zosilňovače atď

Kolinearne Super J-pole

Poslaťod Vlado » Pon 16. Apr 2012 20:29:25

V snahe mat vsesmerovu antenu na RS, som skusal rozne, a zatial sa najlepsie asvecilo kolinearne J. V prevedeni 2xL/2 ma antena konstrukcnu dlzku do 1m, a je to nenapadna antenka kdekolvek na okne, alebo balkone. Dolezita je zvisla poloha, lebo aj naklon par stupnov, antenu rozfazuje. Jej vyhoda je, ze nepotrebuje protivahu vo forme radialov. Zisk anteny je porovnatelny s HB9CV.
Konstrukcia: 6mm laminatova (nie karbonova!) rurka 1m, 2mm Cu vodic, zmrstovacia buzirka a par drobnosti podla moznosti a napadu.
Pri ladeni sa ako kriticka javila dlzka pahyla L/4, miesto pripojenia koaxu nemalo az taky rozhodujuci vplyv.
Prílohy
SuperJpole.jpg
superJ_1.JPG
antena vystrcena na 150cm plastovej rurke
detail-J.JPG
napajanie anteny
fazovacie_vedenie.JPG
fazovacie vedenie
Obrázok užívateľa
Vlado

Re: Kolinearne Super J-pole

Poslaťod Dano_OM1ATS » Ned 20. Máj 2012 0:56:51

Tento kolinear som za ucelom testovania skonstruoval a mozem potvrdit, ze chodi velmi dobre, rozdiel oproti "strapatej" discone je 3-4 S. Presne ako pise Vlado, ladenie je kriticke (ostre) a najvacsi vplyv ma λ/4 pahyl, bohuzial nemam VNA, takze som ladil na najmensie PSV na 403MHz. Jemne sa da antena doladit aj λ/2 zavitom. Laminatove trubky uz niesu v model. obchodoch beznym tovarom a dostupnost je iba na objednavku, ak by niekto chcel pouzit dostupnejsie uhlikove, tak tie su pre tento ucel nepouzitelne.
Obrázok užívateľa
Dano_OM1ATS

Re: Kolinearne Super J-pole

Poslaťod Braňo » Pon 11. Jún 2012 21:54:54

Dnes som si aj ja vyrobil túto anténu. Použil som 2,5 mm mosadzný zvárací drôt a laminátovú rúrku priemeru 12/8 mm dlhú 1m . Anténu ešte nemám naladenú. Skúšal som s ňou dekódovať večernú Viedenskú sondu, šlo to celkom dobre. Musím ju ešte doladiť a vyskúšať na vzdialenejších sondách. Laminátové rúrky som objednal z topmodel.cz http://www.topmodelcz.cz/index.php?&desktop=eshop&set_menu_eshop_id=261
2012-06-11 17.41.10.jpg
2012-06-11 17.41.26.jpg
Obrázok užívateľa
Braňo

Späť na Antény

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť