Chalupářská výbava - doplnění

Antény pre príjem rádiosond, zosilňovače atď

Chalupářská výbava - doplnění

Poslaťod Pazar » Sob 27. Aug 2016 11:28:09

Zasloužené 2 týdny odpočinkové dovolené trávím na chalupě. Už delší dobu jsem zde přes léto, při občasných krátkodobých návštěvách, používal sestavu, kterou soukromě provozuji při ozonových kampaních na Libuši. Konkrétně je to profi "bílá hůl" na komíně, předzesilovač se SAW filtrem konstrukce Zaky, putovní přijímač Ic-R5 a NB se SW SM. Sledoval jsem ale pouze sondy z Ambergu a někdy i nechtěně rušící z Idaru. Do Ambergu to je asi 90 km a západní horizont je dost příznivý, čili jsem většinou měl data od výšek kolem 3 km. Pokud se zadařilo, tak jsem blízká přistání sledoval až těsně nad zem, případně nedaleké oběšence i po přistání. Tak se mi pomalu začaly ulovené sondy od Bundeswehru hromadit, pokud jsem byl úspěšný a byla splněna hlavní podmínka = vzdálenost do 15 km.

Doma mi zahálela profi Yagina pro pásmo 400 MHz a "hračkářský" rotátor od Conrada. Obstaral jsem si tedy ještě delší výložník na stožár, kde byla zatím jen TV anténa, Yagina na příjem DABu z Bavorska a WIFI anténa místního poskytovatele internetu. Přednost pořád má TV anténa pro HD příjem z Krašova, bohužel schovaného za blízkým horizontem. Proto mi bylo jasné, že nepůjde provozovat rotátor celokruhově, ale bylo nutné zajistit i vertikální odstupy. Nakonec jsem oželel SV sektor, kde je sice Praha, ale zakrytí nedalekým kopcem mi stejně smysluplné sledování sond z Libuše neumožňuje.

Nakonec, při volbě optimálních kompromisů, bylo vše nainstalováno a já se těšil na zlepšení příjmu, hlavně z Ambergu. Akustický signál sondy nyní registruji již kolem 5 minut po startu a během krátké chvíle se načtou i kalibrační data a profily se v SM kreslí od výšky cca 1,5 km. V posledních termínech to bohužel moc nefouká a tak se balon od Ambergu moc nevzdálí, čili na vzdálenosti kolem 90 km končím na hladinách kolem 1200 m/m.

Tudíž spokojenost, i když se asi odměny, v možnosti si v nejbližších dnech ještě něco ulovit, nyní nedočkám.
Prílohy
P1340605.JPG
Z tohoto úhlu se zdá konglomerát 5 antén a 2 slunečních článků nefunkční, ale .....
P1340613.JPG
... z opačné strany se sice schová anténa pro DAB, ale nějaký minimální odstup nakonec antény mají.
P1340616.JPG
Nízká hmotnost hliníkové Yaginy snad do zimy rotátor nezničí?
P1340610.JPG
Do sonderského koutku přibylo ovládání rotátoru
Obrázok užívateľa
Pazar

Re: Chalupářská výbava - doplnění

Poslaťod Pazar » Ned 18. Sep 2016 22:47:47

Léto vyvrcholilo a s ním i moje letošní sonderské pokusy na chalupě.

Na webu jsem zaregistroval zmínku o tom, že Teroz na zakázku dodal zesilovač pro sondy.
Tak jsem to také zkusil a vstřícné jednání Ing. Poštulky nakonec specifikovalo zesilovač
s tranzistorem BFP650, napájením 5 V a filtrem na vstupu s galvanickým oddělením antény.
Trochu jsem musel narychlo experimentovat s redukcemi pro připojení, protože toho dům,
tedy chalupa, moc nenabídla. Jako srovnávací standard jsem vycházel ze zesilovače, kterým
mi Zaky znovu oživil vadný profi komponent od Vaisaly. Svojí práci v něm odvádí i SAW filtr a
proto přechod z bílé hole na Yaginu na rotátoru mi přinesl podstatně dřívější zachycení letící
sondy z Ambergu, vzdáleného kolem 90 km.
Nejsem troškař a při přijatelné ceně jsem u Terozu s určitým rizikem objednal rovnou 3 kusy.
Když jsem vyladil konektory a kabeláž ze střechy k Icomu, s potěšením jsem mohl konstatovat,
že si budu moci udržet standard příjmu sond i bez lezení po střechách a převážení částí mého
HW vybavení mezi mými různými body příjmu. "Induktivní" filtr na vstupu zesilovače snad
ochrání jeho tranzistor před možností jeho častého zničení při bouřkách?

Na několik posledních dnů jsem tak na chalupě měl k dispozici 2 kompletní systémy příjmu
s různými komponentami. Chybí tomu jen koupit kvalitní venkovní koax, správné konektory
a mohl bych uvažovat i o instalaci koaxiálního relé do stávající krabice na komíně. Shodné
napájecí napětí by mohlo umožnit větší variabilitu a univerzálnost anténních sestav.

V následující fotogalerii toho, i ne moc detailní, obrázky možná řeknou více, než hromada slov.
Prílohy
00.JPG
Kabel od Yaginy nedosáhl k zesilovači "Made in Zaky" a tak jsem ho mohl v pěkném počasí testovat bez ochrany.
01.JPG
"Plechovkový" Teroz jsem raději dal do krytu pro spojování prodlužovaček, zejména když se tam všechny koaxiální redukce vešly.
02.JPG
Snad to do zimy, kdy se to celé bude stěhovat na Libuš kvůli ozonu, vydrží....
03.JPG
Červená tomu i krásně sluší
04.jpg
Pokus o vyfocení osazení jednoho ze zesilovačů Teroz
05.jpg
Takhle nějak vypadá druhý kus, znalí asi zapojení rozluští
06.jpg
Se zesilovači Terozem dodané charakteristiky
07.jpg
Porovnání vzorových situací příjmu ve třech HW variantách
Obrázok užívateľa
Pazar

Poslaťod OK1HGA » Ned 18. Sep 2016 23:24:38

pěkné !

jaký trand tam mají ?
na fotkách to není pořádně vidět . . .
Obrázok užívateľa
OK1HGA

Poslaťod Pazar » Ned 18. Sep 2016 23:35:55

pokud trand znamená tranzistor, tak v textu nad obrázky uvádím BFP650 ;)
nabídnuty byly BFG67, BFG540, BFP540, BFP650, BFP450, BFP183W, BFP193W, BFR193
Obrázok užívateľa
Pazar

Poslaťod OK1HGA » Pon 19. Sep 2016 5:30:14

Pazar píše:tak v textu nad obrázky uvádím BFP650 ;)

jasně, to jsem si všiml,
ale na obrázku jsem viděl něco jiného a tak jsem se zeptal . . .
když jsem si ten obrázek zvětšil, stejně to vidět není . . . ta značka neodpovídá . . . nebo špatně hledám
Prílohy
tranzistor.jpg
Obrázok užívateľa
OK1HGA

Poslaťod Pazar » Pon 19. Sep 2016 9:10:59

Podle datasheetu výrobce Infineon, by mělo být označeno pouzdro R5s
Z celkových fotek se to špatně vytahuje, ale zejména na tom dolním
obrázku se dají znaky R5s dost dobře vytušit. Mohu zkusit získat
označení i ze třetího kusu, ale mikroskop nemám. Doplnil bych tento
příspěvek jen tehdy, kdybych opravdu našel něco jiného.

Části mé korespondence s TEROZem :
Můj dotaz : "Suma sumárum jsem s Vaší dodávkou plně spokojen a proto bych do budoucna
rád ještě vlastnil schema Vašeho zesilovače, i se specifikací jednotlivých součástek."

Odpověď : "... tajnosti s výrobky a součástkami nedělám. Ale musíte, prosím Vás, respektovat,
že se živím výrobou a laděním. Nerad si dopisuji a této práce s příjmem DVB-T stále přibývá.
Nemám žádné oddělení pro styk s veřejností. Jsem na to sám a potřebuji v práci ladit. A taky
mít volný čas. Věřím, že to pochopíte.
Děkuji ... "
Prílohy
BFP650_0.JPG
Obrázok užívateľa
Pazar

Poslaťod Horvac » Pon 19. Sep 2016 10:49:31

Zapojení je celkem jasné už z přiložených fotografií. Při bližší prohlídce půjde jistě i doplnit hodnoty součástek.
Problém bude bez vybavení naladit propust na vstupu, ale i to není neproveditelné.
Prílohy
LNA 403MHz Teroz.JPG
Obrázok užívateľa
Horvac

Poslaťod ok1jra » Pon 19. Sep 2016 13:37:35

Pazar píše:Léto vyvrcholilo a s ním i moje letošní sonderské pokusy na chalupě.

Trochu jsem musel narychlo experimentovat s redukcemi pro připojení, protože toho dům,
tedy chalupa, moc nenabídla.

Jen info pro ty co "jedou" v BNC jako co koukám Pavel, pokud nechcete redukovat (a zanášet si tak další útlum do RX sestavy) můžete si od TEROZu (za příplatek 30kč) objednat osazení krabiček konektory BNC- zásuvka s centrální maticí.
Obrázok užívateľa
ok1jra

Poslaťod Mirek » Pon 19. Sep 2016 17:25:30

Nechci lézt kolegovi ing. Poštůlkovi do zelí, ale myslím, že má práce nad hlavu s DVB-T a těch několik sonderů ho nevytrhne. Když si to vyrobíte sami tak vám to naladím, spektrák mám. Krabička z pocínovaného plechu se dá vyrobit a nebo koupit prázdná v Terozu za pár korun.
http://www.teroz.cz/cs/aktualne/novinky
Obrázok užívateľa
Mirek

Poslaťod geograf » Pon 19. Sep 2016 18:21:39

Jeden zdejší si taky odjednal zesy od Terozu a taky sem podle fotek zkoumal zapojení.
Tady je schema na 137MHz

Obrázok
Obrázok užívateľa
geograf

Späť na Antény

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť