ADSB J antena

Antény pre príjem rádiosond, zosilňovače atď

ADSB J antena

Poslaťod Dusan » Ned 23. Dec 2012 19:26:33

Po vyskusani viacerych druhov anten na ADSB som nasiel na webe stranku http://www.lll.lu/~edward/edward/adsb/a ... tenna.html kde je popisana jednoducha J antena. Uz pri prvej verzii pre OM3LQ sme zistili ze pocuva lepsie ako napr. stripline z plosaku alebo rozne GPS.Rozhodol som sa vyrobit verziu z poveternostnym krytom a predzosilovacom.Predzosilovac je popisany tu:http://www.lll.lu/~edward/edward/adsb/preamp/ADSBpremap.html
Konstrukcia anteny je velmi jednoducha a naklady minimalne.PVC trubka pouzita na kryt a drziak ma vonkajsi priemer 32mm a 1m stoji 1,4 euro.Trubku treba kupit na konci z rozsirenim co bude drziak v ktorom bude zasunuta antena.Na antenu potrebujeme cca 35cm a na drziak podla potreby.Na antenu samotnu je pouzity medeny alebo mosadzny drot priemeru 3mm.Koaxial na napajanie som pouzil semirigid ale staci aj koax RG174 a symetrizator zlepit alebo zviazat spagatom.Koax je priletovany priamo na dosku predzosilovaca a na vystupe je SMA konektor pre lahsiu montaz do trubky,co ale nie je podmienkou.SMA konektor je nasrobovany do sklotextitu o priemere 29mm (nezabudnut na dierku proti kondenzacii vody).Vtrubke je v patricnej vzdialenosti prilepeny medzikruzok z pvc ako doraz a druhy medzikruzok drzi cely system v trubke.Zdruhej strany trubky je na koniec ziarica nastrceny kusok tenkeho polistyrenu(zo sondy)tak aby bol ziaric zvisle a nehrkotal v trubke.Trubka je uzavreta deklom znejakych liekov.Komu sa zda antena zlozita a nepotrebuje pozerat eroplany do 200 n.m.moze vynechat predzosilovac a kryt, pouzije len antenu koaxial nechat v kuse a konektor je len jeden do USB-DVBT.Zvod k antene som pouzil RG174 z pokazenej GPS anteny a tym som ziskal i konektor do USB-DVBT z R820T tunerom.Zvod je asi 1m od spodneho konca preruseny a je tam vlozena vyhybka pre napajanie predzosilovaca.Antenu som mal pripevnenu kusok od steny asi 15cm a dosah bol cca 170n.m.,po vysunuti od steny asi 60cm bol dosah uz 200n.m.
Samozrejme len v smeroch bez prekazok ako je dom z plechovou strechou cize vidim od SZ poJJV. Lepsie umiestnenie napr. na streche je vyhodnejsie ale nemam tolko koaxu a nie som dedo Mraz aby som v zime behal po streche.Par slov k predzosilovacu,po skusenostiach z ladenym predzosilovacom(mala sirka pasma)som pouzil tento neladeny z webu a plne sa osvedcil.Tranzistor som pouzil z SGP-cky BFG590 kde je na koncovom stupni a ma ft 5Ghz.Nemerel som sumove cislo,nie je cim,ale zosilnenie je cca 15-16dB pri 5V Ub a prude 20mA.Prud kolektora je vhodny vecsi zlepsi sa IP.Bazovy odpor vysiel 18Kohm. Antenu mi naladil Dano na 1090Mhz, za co mu dakujem (ja som maximalista) ale pri skuskach bola taka ista ako nastrihana podla obrazku na webe kde je polozena na stvorcekovy papier 5x5mm.Je to dane zrejme tym ze antena je pomerne kmitoctove siroka.K porovnavaniu a meraniu anten som pouzival soft.SDRSharp a na kreslenie vyzarovacieho diagramu soft. srv30003,ten pracuje len zo soft. Plane Plotter, a za 2-3h namaluje obalku vsetkych pocutych eroplanov.Na dekodovanie ADSB pouzivam soft. ADSBSharp a PlanePlotter tato kombinacia je richlejsia ako z RTL1090.Snazil som sa tymto nesuvislym popisom o to aby si mohol tuto antenu postavit aj nedratar hoci postihnutych ADSB je na fore malo. :)
Prílohy
DSCN0130.JPG
DSCN0128.JPG
DSCN0126.JPG
DSCN0125.JPG
DSCN0119.JPG
DSCN0118.JPG
DSCN0117.JPG
DSCN0110.JPG
Dusan

Späť na Antény

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť