TrackMe

Sondemonitor, mapy a iný software

TrackMe

Poslaťod Braňo » Pon 21. Nov 2011 14:16:13

Prevzaté z http://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1699

TrackMe

Luis Espinosa naprogramoval a ponúka voľne šíriteľnú verziu programu TrackMe. Tento program je tak isto určený k lokalizácií a tiež čiastočne dokáže posielať SMS alebo e-mail. Už z tohto vyplýva, že k jeho činnosti je potrebné mať prístup na internet. Nemusí byť okamžitý, pretože program dokáže v sebe uchovávať dáta a keď sa vrátime z cesty, môžeme ich presypať na internet. Strácame tým ale možnosť „live“ lokalizácie. Program je teda freeware a je určený širokej verejnosti.

Princíp je nasledovný: údaje z GPS prijímača spracuje program v PDA, cez bluetooth odošle dáta na mobilný telefón a tento zasa prostredníctvom GPRS do internetu na zvyčajne náš server, kde sa dáta zaznamenávajú v MySql databáze. Zároveň sa dáta exportujú na server aj v .kml formáte. Príjemca si otvorí našu web stránku, kde spustí php skript, ktorý tieto dáta číta a v spolupráci s Google mapou zobrazuje buď našu trasu z databázy, alebo „live“ pozíciu z .kml súboru. Pre osvetlenie si môžete otvoriť moju stránku http://www.depe.sk/trackme . Po otvorení uvidíte mapu sveta. Ak si vyberiete v pravom stĺpčeku položku „Trip“, máte na výber viacero testovacích ciest, ktoré som absolvoval. Po vybratí trasy je treba kliknúť na „Show“. Dve trasy sú označené „...dlho sa načítava“. Tie dve trasy majú každá cca 1200 km a každá obsahuje asi 3500 zaznamenaných prechodových bodov, preto otváranie ozaj dlho trvá, niekedy aj 2-3 minúty, možno aj viac. Ostatné trasy majú do 30 km a teda sa otvoria pomerne rýchlo. Po otvorení si môžete mapu zoomovať podľa vlastného uváženia, kliknutím na prechodový bod sa zobrazia všetky údaje, súvisiace s týmto bodom.

Ak v pravom stĺpčeku kliknete na „Live Tracking On“ , dostanete sa do živej lokalizácie (samozrejme, iba v prípade, že sa pohybujem, inak vidíte moju poslednú polohu). V prípade, že ja vysielam dáta, vidíte moju presnú polohu a prejdenú trasu. Interval obnovy sa dá nastaviť od 10 do 99 sekúnd. Pre tých, čo majú rýchle pripojenie k internetu, odporúčam 10 sekúnd, pre pomalé pripojenie 30-60 sekúnd. Je tiež možné nastaviť „zoomlevel“, teda veľkosť priblíženia. Po nastavení sa v tejto úrovni zoomlevelu mapa zobrazí pri najbližšom Reloade. Je možné zobraziť mapu aj v režime Satelit, alebo Hybrid, ale tieto nastavenia trvajú iba do najbližšieho Reloadu a potom sa znova spustí režim Mapa. Nakoniec, vyskúšajte si to.

Potrebné technické vybavenie som už vlastne popísal: optimálne je vlastniť PDA, „personal digital assistant“, v ktorom je nainštalovaný operačný systém Windows Mobile 5 alebo 6 a ktorý je priamo vybavený GPS prijímačom. Musí mať možnosť bluetooth pripojenia. Mobilný telefón by tak isto mal mať vo výbave bluetooth a možnosť pripojenia na internet cez GPRS. Pri pripojení treba použiť EDGE, nie CSD pripojenie! CSD by nás vyšlo pekne draho, pretože cena vychádza z dĺžky času pripojenia a nie z množstva prenesených dát, ako je tomu pri EDGE. Pri EDGE je teda cena závislá od toho, ako si nastavíme program, ako často budeme posielať dáta. Ja som dosiahol max. hodnotu pri extrémnom nastavení asi 400 kB za hodinu, čo ma vyšlo asi na 0,6 Eura. V praxi však takéto extrémne nastavenie nepoužívame. Ja konkrétne používam EASY kartu od T-Mobile, nie je treba aktivovať žiaden špeciálny program.

Na našom trhu je veľké množstvo PDA, ktoré spĺňajú naše podmienky v rôznych cenách. Tie najlacnejšie začínajú niekde okolo 150 Eur, ale dostanete kúpiť aj za 600 Eur. Investícia do PDA je však, podľa mňa, dobrá investícia, pretože PDA je vlastne malý počítač, ktorý môžete využiť pre najrôznejšie účely: od navigácie, cez hry, prehrávač hudby či filmov, rôzne textové aplikácie, diár až po závodný denník, či DX cluster. Mobilný telefón, ktorý nemá požadované parametre už dostať ťažko, takže tento ani nepočítam. Z technického vybavenia je to teda všetko.

Programové vybavenie spočíva v nainštalovaní a nakonfigurovaní programu TrackMe v PDA a v nainštalovaní serverovej aplikácie na náš web server. U web servera je pravdepodobne predpokladom vlastný web priestor, pretože nie som si istý, či free web servery ponúkajú možnosť MySql databázy. Veľké množstvo internetových providerov však ponúka zdarma k pripojeniu zväčša okolo 50 MB web priestoru a z vlastnej skúsenosti viem, že 90% ľudí tento web priestor nevyužíva. Stránka aplikácie sa potom zobrazuje na vašej web stránke, podobne, ako som to popísal vyššie. Do PDA som si ja nainštaloval aj program PortSplitter. Tento program dokáže pripojiť ku GPS súčasne viacero programov – ja teda využívam GPS naraz pre cestovnú navigáciu aj pre TrackMe.

Keď mám teraz vyjadriť úroveň zložitosti, som v rozpakoch. Pre človeka, ktorý sa pohybuje okolo počítačov a internetu, to nie je žiaden problém. Pre bežného užívateľa internetu to však môže byť problém neprekonateľný vlastnými silami, preto bude nútený požiadať o pomoc. V každom prípade sa dá dôjsť k funkčnému výsledku. Obsluha je z užívateľského hľadiska veľmi jednoduchá – treba spojiť PDA s mobilným telefónom pomocou bluetooth a pripojiť telefón na internet. Potom stačí spustiť správne nakonfigurovaný program TrackMe a ísť do sveta. Konfigurácia spočíva v určení servera, na ktorý sa pripájame, užívateľského mena a hesla a v nastavení parametrov, kedy majú byť odoslané dáta (čas, vzdialenosť, zmena smeru). Je tiež možné nastaviť rôzne podmienky pre prenos dát. Ak nepoužívate iný program, PDA zamknete, čím sa zhasne aj displej a výrazne šetríte batériu. Užívateľ, ktorý si na webstránke pozerá vašu polohu, to má ešte jednoduchšie.

Vaša poloha je z odosielaná s presnosťou prijímača GPS, teda zvyčajne pár metrov. S takou istou presnosťou sa zobrazuje aj na mapách Google Maps na vašich stránkach. Interval môže byť oveľa kratší, ako pri APRS, teda trasovanie je výrazne podrobnejšie. Najväčšia výhoda je však v tom, že sa nestratí ani jediný bod trasy a výpadky pripojenia z internetu sú skôr výnimkou, pokiaľ sa nepohybujeme v hlbokých dolinách vysokých pohorí. Ale aj vtedy sa po znovuobjavení signálu všetky neprenesené, ale odložené trasové body, prenesú.

web autora Trackme http://luisespinosa.com/trackme_eng.html
trackme server - download http://luisespinosa.com/bin/trackme/server.zip
Obrázok užívateľa
Braňo

Späť na Software

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť