Jedna čerstvá zkušenost s GPS polohou SGP v SM

Ako a odkiaľ stiahnuť, presnosť atď.

Re: Jedna čerstvá zkušenost s GPS polohou SGP v SM

Poslaťod r00t » Uto 04. Aug 2015 13:42:27

Jenom strucne:
1) Zadnou referencni sondu nepouzivam. Tohle by mohlo fungovat, ale nikdy jsem to nejak nezkoumal.
2) Sondemonitor obsahuje radu chyb ve vypoctu GPS. Je na tom dobre videt, ze autor tomu vlastne vubec nerozumi, mozna ten kod napsal nekdo jiny a on to jenom zkopiroval.
3) DigiCora polohu pocita jeste jinak, protoze ma svoji vlastni referencni stanici. Rozdil mezi vysledkem z DC a mym vypoctem je ale skoro nulovy, vetsinou <1m
4) Poloha sondy casto po dopadu uskoci, zrejme jde o odrazy od zeme a okoli.

Okurkova sezona je bohuzel v plnem proudu i na foru radiosondy...

OK1HGA: „Chytrému napověz...“ :roll:
Ja ti opravdu nebudu detailne popisovat, jak dekodovat data ze sondy. Pokud se to nekdy
rozhodnu publikovat, tak to urcite nebude pres soukrome zpravy. To by bylo hlavne nefer vuci ostatnim.
Moje odpoved se ti mozna nemusela libit, ale nebylo to nic sprosteho, zadne nadavky. Vic komentovat SZ nebudu.
Obrázok užívateľa
r00t

Poslaťod Mirek » Uto 04. Aug 2015 16:09:18

@r00t OK, díky za odpověď. S tou referenční sondou mne to napadlo, že by to bylo řešení pro nás co jsme odkázáni na sondemonitor. Pokud je ta chyba nezávislá na poloze (v rámci republiky) ale je závislá na čase tak by to mělo pomoct. Prostě spustit dva SM jeden pro sledovanou sondu a druhý pro referenční. Udělat jednoduchý prográmek který by diferenciálně porovnával výstupy a chyba by se vyrušila.

@MacGyver, současné satelity druhé generace neposílají ionosférickou korekci, to bude umět až třetí generace která nastoupí příští rok. Dnes to jde pouze ve spolupráci se satelity WAAS/EGNOS které korekci pro GPS a částečně i pro Glonass vysílají. Druhá možnost je přijímat současně pásma L1 a L2 které se šíří trochu odlišně a stav ionosféry z toho vypočítat. Ale ta chyba je řádově jen jednotky metrů, takže pro nás celkem bezvýznamná.
Obrázok užívateľa
Mirek

Poslaťod OK1HGA » Uto 04. Aug 2015 16:28:00

r00t píše:OK1HGA: „Chytrému napověz...“ :roll:
Ja ti opravdu nebudu detailne popisovat, jak dekodovat data ze sondy.

jenže ty jsi mi ani "nenapověděl" . . .
r00t píše:Pokud se to nekdy rozhodnu publikovat, tak to urcite nebude pres soukrome zpravy.
To by bylo hlavne nefer vuci ostatnim.

myslím, že se už na tohle ptalo na foru víc lidí, pouze jsem zkusil SZ, jestli budeš sdílnější . . . a nebyl jsi.
Je to tvoje volba, já se jen zeptal . . .
r00t píše:Moje odpoved se ti mozna nemusela libit, ale nebylo to nic sprosteho, zadne nadavky. Vic komentovat SZ nebudu.

jistě, já taky nenapsal, že jsi byl sprostý.
. . . a že se mi nelíbila ? to si teda piš !

Ahoj,
Vláďa
Obrázok užívateľa
OK1HGA

Poslaťod r00t » Uto 04. Aug 2015 17:29:50

Differencialni pristup by urcite fungoval, jenom stejne jako klasicka DGPS s normalnimi GPS prijimacemi, ma to dva dulezite faktory ktere ovlivnuji presnost:
1) V idealnim pripade referencni GPS by mela pouzivat presne stejny pocet druzic jako mobilni GPS (letici sonda). Pokud kazdy vypocet pouzije ruzne druzice (nebo dokonce ruzne efemeridy), muze se stat ze SM "uskoci" pokazde jinym smerem. Kdyz jsem ho jeste pouzival, pamatuju si ze nekdy stacilo aktualizovat efemeridy a poloha byla nekdy uplne jinde...
2) S rostouci vzdalenosti od referencni GPS klesa presnost. U DGPS majaku se vetsinou udava pouzitelna vzdalenost desitky km pro geodeticke pouziti. Pro sondy by ale urcite stacila jedna reference pro cele Cechy
Obrázok užívateľa
r00t

Poslaťod Mirek » Uto 04. Aug 2015 18:07:08

Efemeridy samozřejmě musí být stejné. Tady nejde o centimetrové přesnosti jako u geodetů. Nám by stačilo aby jeden špatný SM vykompenzoval druhý špatný SM a přesnost se dostala na hodnotu běžných GPS modulů. Stačilo by jedno referenčńí SGPčko někde na střeše (bez vysílače) a posílat korekci po internetu pro všechny sondery. Muselo by se jen dořešit jak tu korekci nacpat do SM aby posunoval mapu podle potřeby.
Obrázok užívateľa
Mirek

Poslaťod Naburko » Uto 04. Aug 2015 18:21:56

Chemicus dnes už na niečom začal pracovať možno nám to tu trošku objasní
Obrázok užívateľa
Naburko

Poslaťod Mirek » Sob 08. Aug 2015 10:29:04

Pro začátek by stačilo kdyby někdo dal sondu na plot a nechal trvale zapnutý SM. U toho by byla webová kamera a všichni by viděli momentální posun. Kdyby se to osvědčilo tak potom by se mohlo přemýšlet jak to zautomatizovat. Ale po mě to nechtějte, mě na celém sonderství baví jen to konečné zaměřování, takže jsem rád když je to trochu nepřesné. :)
Obrázok užívateľa
Mirek

Poslaťod chemicus » Sob 08. Aug 2015 10:56:01

Během letu polední sondy 5.8.2015 (K3743763) jsem měl puštěnou další sondu (s vypnutým TX), která byla umístěna na střeše domu, aby viděla co nejvíce satelitů. Tu jsem dekódoval a na základě odchylek od referenčního bodu jsem počítal chybovou vzdálenost a azimut. Nepřesnost se pohybovala v rozmezí mezi 140m - cca 500m. Vytvořil jsem malý softík který ihned korigoval polohu ze SM a aplikoval data na letící PV sondu.
Aktuálně čekám až budou nějaké sondy lítat ke mně, abych nějakou ulovil a ověřil si přesnost tohoto systému s referenční sondou.
Obrázok užívateľa
chemicus

Poslaťod OK1HGA » Sob 08. Aug 2015 23:39:09

gratulace !
to je přesně to co potřebujem !
pokud bude přesnost méně než asi 20 m je reálná šance najít i mrtvolky . . .
Obrázok užívateľa
OK1HGA

Poslaťod chemicus » Pia 14. Aug 2015 16:20:03

Tak pokus s referenční sondou byl úspěšný. Přesnost více než uspokojivá.
Prílohy
ss+(2015-08-14+at+04.58.38).jpg
Je ještě třeba vzít v potaz výšku, ale směr je přesný.
Obrázok užívateľa
chemicus

Poslaťod OK1HGA » Sob 31. Okt 2015 0:24:59

chemicus píše:Vytvořil jsem malý softík který ihned korigoval polohu ze SM a aplikoval data na letící PV sondu.

včera jsem se byl podívat po dvou mrtvolkách a nepodařilo se mi dohledat ani jednu.
Přestože jsem měl poslední polohy do cca 450 metrů tlakových . . .
mohl bys prosím ten tvůj SW poskytnout, nebo alespoň víc přiblížit jeho fungování a co je k tomu potřeba ?
Díky,
Vláďa
Obrázok užívateľa
OK1HGA

Poslaťod chemicus » Sob 31. Okt 2015 7:36:57

Narychlo jsem udělal (snad přehledné) schéma. O poskytnutí mého softu (kódový název: Vaiso) zatím neuvažuji. Je totiž řešen jako komplexní nástroj pro hrátky se sondami a nechci ho zveřejňovat celý. Pokud bych našel opravdového zájemce, co ho nebude mít jen na zkoušku a má spuštěnu ref. sondu často, tak bych možná mohl uvažovat, že (po mírné úpravě - odstranění nepotřebných částí) část softwaru zveřejním.
Prílohy
SchemaDiferencialniKorekceGPS.png
Obrázok užívateľa
chemicus

Poslaťod chemicus » Sob 31. Okt 2015 7:44:00

Ještě malá poznámka, proč jsem zatím u mě nerozjel trvalé řešení s ref. sondou: Je to velmi krkolomné řešení, kde se při delším používání budou zanášet uživatelské chyby, např. odlišné rinex/ephemeris soubory. Také když se podívám na vykreslenou dráhu SM, tak se tam objevuje dost často "odskok" v řádu stovek metrů - ani toto mě moc netěší. Další je, že SM ignoruje "nezdravé" satelity - další potenciální chyba pro uživatele.

Shrnuto a podtrženo: Nejlepší je prostě použít vlastní algoritmus pro výpočet polohy GPS
Obrázok užívateľa
chemicus

Poslaťod ladam » Ned 01. Nov 2015 21:12:57

chemicus píše:Shrnuto a podtrženo: Nejlepší je prostě použít vlastní algoritmus pro výpočet polohy GPS

a co tak data naroubovat na RTKLIB ? nebylo by to jednodušší ?
Obrázok užívateľa
ladam

Poslaťod OK1HGA » Ned 01. Nov 2015 22:48:54

ladam píše:a co tak data naroubovat na RTKLIB ? nebylo by to jednodušší ?

. . . zkus se prosím rozepsat.
Obrázok užívateľa
OK1HGA

Poslaťod ladam » Pon 02. Nov 2015 2:38:25

já jsem teoretik :oops: ale co tak udělat takové "přesýpátko " na jehož vstupu by byl soubor obsahující data např ze SM ty by se rozklíčovaly a sestavil by se observační RINEX k němu by se stáhnul korekční soubor z veřeného serveru ( odpadl by problem udržovat korekční sondu ) provedl by se postprocesing a výsledek by se vysypal uživateli. Asi bych to směřoval jako službu členům na serveru kdo má data je registrován tak si to propočte porovná se svýma a uviděl by hned. Stejně data u země má většinou jen ten kdo je blízko dopadu. Tím by se vytvořil sam o sobě filtr :roll: nehledě na to že byl i přehled kdo to použil klidně by se mohl seznam zobrazovat s výpočtem aspon by zájemce viděl kdo si na na " jeho " sondu brousí zoubky
Obrázok užívateľa
ladam

Poslaťod chemicus » Pon 02. Nov 2015 6:33:38

Část kódu z GNSS používám, ale největší problém, kde jsem aktuálně zaseklý je ten, že mi nevychází pseudovzdálenosti dekódované ze SM. Pár jich funguje a odpovídá cca 22000km, ale většinou hodnoty jdou do negativních čísel a vůbec nezohledňují vzdálenost kolem 22000(+-)km, v této výšce létají satelity.
Obrázok užívateľa
chemicus

Poslaťod ladam » Str 04. Nov 2015 0:19:06

tady to ve 21minutě popisuje jak se to číslo chová a navrhuje jak ho umravnit
https://nat.brmlab.cz/talks/2014-01-09- ... u-sond.mkv
a chceš to počítat jen z pseudovzdáleností ?
Obrázok užívateľa
ladam

Poslaťod Zaky » Uto 10. Máj 2016 22:39:22

Přidám se se svojí zkušeností s používáním referenční sondy. Shrnuto a podtrženo je to značně lepší, než nic, ale není to dokonale funkční řešení. Referenční sondu loguji stejně jako sledované sondy automaticky scriptem v SM. Korekci provádím jen u zajímavých sond a to dodatečně po dopadu, nechám SM udělat postprocesing jak dat ze sondy, tak dat z reference. Vždy s použitím toho samého rinexu (pro dobu letu sondy platného) z webu. Výsledky jsou většinou dobré, přesnost bývá kolem 20m, což už na dohledání celkem stačí, toto jsem ověřil nálezem mnoha mrtvolek. A teď ta negativa, někdy se stane, že se poloha referenční sondy neposouvá pozvolna, jak je běžné, ale fluktuuje velmi rychle o mnoho desítek metrů. Není to často, ale když toto nastane, tak z toho použitelnou korekci polohy prostě nedostanete. Už jsem takhle pár sond taky nenašel.
Obrázok užívateľa
Zaky

Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Poslaťod Miro » Uto 17. Máj 2016 14:18:45

Niečo podobné som riešil v začiatkoch. Fungovalo to pomerne jednoducho ale nie moc presne. Referenčná sonda bola na balkóne. Tx modul odpojený a bral som priamo audio na zvukovku. Vyhol som sa tak potrebe ďalšieho Rx a hlavne táto sonda nezahltila celé okolie. Cez multy SM bolo 4 okno použité pre referenčnú sondu kde sa jednoducho vyrátal iba rozdiel súradníc. Tento rozdiel sa potom pripočítal ku polohe sondy.

Nevidel som v tom nejaké brutálne spresnenie ale bolo to ešte v čase almanacu a ten sa ťahal z netu takže už pri stiahnutí bol neaktuálny. Vtedy sa zápasilo s presnosou 200m a možno dnes sú iné možnosti. Aj tak si myslím že táto cesta nevedie k očakávanému výsledku a r00t je asi o niečo ďalej keď vie z RAW vytiahnuť brutálne presnú polohu priamo. Celé je to len o tom že SM na prd vypočítava polohu a teda zase sa naráža len na to že problém SM je potrebné riešiť externe.
Obrázok užívateľa
Miro

Predchádzajúci

Späť na GPS, almanac, ephemeris

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia