22.10.2016 - L3243455 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

22.10.2016 - L3243455 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 23. Októbra 2016, 19:34

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: L3243455
Frekvencia: 403.00 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 22.10.2016 13:30 SELČ
Dátum a čas dopadu: 22.10.2016 16:06 SELČ
Dátum a čas nálezu: 22.10.2016 16:42 SELČ
Miesto nálezu: pole pri Malých Ripňanoch
LAT: 48.470003
LON: 17.994278

Ako obvykle som mal na túto sondu zálusk asi 2 dni dopredu, keďže mala letieť mojím smerom. Prediktor sledujem povinne takmer každý deň, hlavne v tomto jesennom období, kedy to hore viac fúka. Deň dopredu sa ozval aj Peter, že má cestu do tohto revíru a teda by sa mohol potenciálne tiež zúčastniť odlovu.
Samozrejme sa ohlásil aj Tónko om5ja, je to jeho revír a on rád chodí do prírody. Takže už bolo len treba dúfať, že všetko pôjde tak ako má. Predikcia síce vychádzala takmer až k Topolčanom, ale stále to bolo v dosahu. Bolo pekné počasie a keď sa nás malo na odlove zúčastniť viac, tak to bolo lákavé.
Balón praskol trochu nižšie, iba asi 32km, tak to bolo dobré znamenie, predikcia sa posunula trochu bližšie. Niekde okolo Ripnian. Padák fungoval tak na 70%, čo bolo tiež k dobru. Peter bol medzitým na odlove mŕtvolky pod Zárubami, tak som ho informoval cez sms o situácii. Tak aby si okolnosti naplánoval na správny čas. Keď bola sonda v asi 15km, som sa telefonicky spojil s Petrom a dohodli sme sa, že sa stretneme v Radošine a tam dohodneme ďalší postup. On sa medzitým dohodol s Tónom. Vyrazil som. Sondu som pekne počul hrať celú cestu až po horský priesmyk Havran nad Piešťanmi. Práve keď som už začal klesať k Radošine, sonda dopadla. Tesne pred Radošinou je pekná rovinka, kde sa dá na to dupnúť a tesne pred tabuľou začiatku obce som mal na tachometri dobrých 80km/h. Zrazu som zbadal na pravej strane od cesty na kopčeku človeka ako šermuje s anténou. Prudko som dupol na brzdu až som zastavil asi 20m za tabuľou obce. Bol to Peter. Vľavo od cesty bolo niečo ako parkovisko, tam mal auto. Tak som sa odparkoval za neho. Sranda bola, ze sa sonda zrazu ozvala z rádia. Dosť ma to prekvapilo. Preto aj Peter šermoval anténou. No a keď som vystúpil z auta, ma mierne zamrazilo. Vzadu za mnou boli za múrikom schovaní policajti a merali rýchlosť áut v opačnom smere ako som prišiel ja. No keby tam Peter neni, tak mám asi zarobené. Alebo ktovie, merali opačný smer. Tak som vytiahol anténu a išiel za Petrom. Signál bol vcelku dosť silný a to sme boli presne 10km od sondy (to som zistil až doma, ale už vtedy som vedel približne kam dopadla, pozrel som na tracker). Nebolo to zrovna dobré znamenie. Síce v dopadovej oblasti les nebol, ale bol tam pás stromov a posledná poloha bola tesne pred ním. Takže sme sa skontaktovali s Tónom a dohodli miesto, kde sa stretneme. Malo to byť kúsok za Radošinou. On tam aj s priateľkou počas čakania tiež zameriaval signál. Sonda teda hrala naďaleko. Dohodli sme si trasu a vyrazili sme k sonde. Po ceste sa signál v dolinách strácal, ale inak bol dosť dobrý. Po príchode na cestu najbližšie k sonde sme sa všetci traja odstavili na ceste kúsok ďalej, lebo najbližšie k sonde bola cesta do kopca a treba dbať aj na bezpečnosť premávky a znova zameriavali signál. Každý mal svoj spôsob, ale po chvíli sme sa zhodli, že sonda bude niekde tam, ako je posledná poloha z trackera. Padák ale vidieť nikde nebolo. Ani s ďalekohľadom. Otočili sme sa a vrátili kúsok naspäť, kde bola odbočka do poľa. Bolo tam dosť blata, ale inak sa nedalo. Znova sme vizuálne obhliadali terén, signál bol dosť silný, ale nie až tak ako by sme boli pri sonde, alebo keby visela. Celé to bolo na miernom svahu, ktorý bol naklonený smerom na Radošinu. Preto sme mali ten silný signál, aj keď bola sonda na zemi. Čiže nakoniec bolo jasné, že je niekde v repke. Boli tam asi 20m široké pásy úplne nízkej repky, len asi 30cm a potom pásy, kde bola vysoká dobrý meter. Musela byť niekde tam. Zobrali techniku a vyrazili k sonde. Každý hľadanie riešil svojim spôsobom ale po chvíli sme sondu našli. Moja drevená anténa nesklamala a krásne ma doviedla až k sonde. Kombinácia zmeny polarizácie, odladenia a útlmu funguje spoľahlivo. Prvý sondu našiel Tónko, resp najprv našiel padák a podľa lanka hneď aj sondu. Detaily opisovať netreba, všetko ukážu fotky. Miesto sme zadokumentovali, analyzovali spôsob uviazania balóna s padákom a ostatným. Sranda ako sa dá podľa spôsobu úväzu vyčítať rukopis sondážnika. Ja som sa tým nikdy detailne nezaoberal, ale Peter s Tónom to mali skvele naštudované. Aj keď bol použitý tenší druh špagátu, hneď vedeli, ktorý sondážnik to bol. To sa potvrdzovalo aj zvolením frekvencie sondy sondážnikom. Budem si to musieť aj ja začať viac všímať. Mňa vždy skôr zaujímala technická stránka, než sondážnik. Ale aj pre toto sú dobré tie spoločné odlovy, človek sa vždy niečo priučí. Pobalili sme to teda a vybrali sa nazad k autám. Chvíľu sme ešte debatovali, ale bolo jasné, že týmto deň ešte nekončí. Bolo treba presunúť sa do nejakej krčmy. Tónko ako domáci bol poverený výberom nejakého lokálu. Detaily opisovať nebudem, aj keď vybrať vhodný podnik nebolo jednoduché, buď bol zavretý, alebo tam bola svadba a iné, nakoniec sme zakotvili až v Hlohovci. Tam sme diskutovali pri kofole a čipsoch vyše 3 hodiny. Prebrali sme všetko možné. No bol to skvelý deň.
Obr1.jpg
Prehľadová mapka dopadu a parkovania
Obr2.jpg
Takto nejak prebiehal odlov, každý svojim spôsobom
Obr3.jpg
Prvý bol vidieť padák, klasika
Obr4.jpg
Dokumentácia a obhliadanie
Obr5.jpg
Podľa šnúrky sa potom našla aj sonda
Obr6.jpg
Potvora bola pekne schovaná v tej repke. Bez lanka by to veru bolo ťažké
Obr7.jpg
Detail
Obr8.jpg
Padák bol síce plne rozbalený, ale je šnúry sa zamotali kúsok pod ním a teda nedovoľovali plné roztvorenie a brzdenie
Obr9.jpg
Rukopis sondážnika
Obr10.jpg
Ešte dokumentácia zvyšku latexu zamotaného do lanka pár metrov pod padákom
Obr11.jpg
Pohľad na príjazdovú cestu, sonda je vzadu, vpravo Malé Ripňany
Obr12.jpg
Tesne po usadnutí v Hlohovci
Obr13.jpg
Tu sme všetci štyria

Užívateľov profilový obrázok
om5ja
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 22. Februára 2014, 19:13
Bydlisko: home: Rišňovce, JN88WI, portable: Šurany, JN98CC
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.10.2016 - L3243455 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa om5ja » 23. Októbra 2016, 21:13

Zopar foto aj odomna:
Prílohy
20161022_165101u.jpg
20161022_164806u.jpg
20161022_165200u.jpg
20161022_164955.jpg
20161022_164815.jpg
20161022_164742.jpg
20161022_164700.jpg
20161022_164557.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: 22.10.2016 - L3243455 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Peter » 24. Októbra 2016, 19:05

K vycerpavajucemu LOGu pridavam fotodokumentaciu. Na fotkach je pohlad smerom na SSV. Pohorie v pozadi je Povazsky Inovec....
Ale najskor pohlad do mapy: https://mapy.cz/s/1anWM.
IMG_6463.JPG
IMG_6464.JPG
IMG_6465.JPG
Na nasledujucej fotke vidno dva vodojemy. Za tym vlavo v dialke pod horami je obec Radosina, odkial sme sondu poculi aj po pristati.
IMG_6467.JPG
IMG_6468.JPG
IMG_6469.JPG
IMG_6471.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 22.10.2016 - L3243455 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 25. Októbra 2016, 08:41

Možná by se dalo říci - banální akce. Ale já na ní oceňuji nejen to, že byla úspěšná, že se sešlo
více spolupracujících sonderů, ale to, že vznikl LOG s obsáhlejším textem a bohatou fotogalerií. :lol:

Napísať odpoveď