22.5.2013 06UTC H4333420 Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

22.5.2013 06UTC H4333420 Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 22. Mája 2013, 20:34

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD
HW kód : H4333420
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 22.5.2013 06 UTC
Datum a čas nálezu: 22.5.2013 09:14 UTC
Místo vypuštění: Praha Libuš
Místo nálezu: Předzahrádka vilky v Praze Strašnicích, Počernická 17

Byl jsem v Praze na 2 firmách. Když skončila práce a jednání, zkusil jsem v autě, jak je slyšet sonda. Byla bez jednoho dílku za plný signál. Ještě jsem se vrátil zpět na firmu a rozložil si počítač, protože v autě to pohodlí bych neměl. Dostal jsem druhé kafé a sledoval, kam se sonda ještě vydá.

Ve výšce 2303 m se v 10:03:29 LČ odmlčela a už se neozvala. Domácí přijímač jsem zapnutý neměl, abych se podíval tam. A tak jsem vytáhl kalkulačku a z posledních 3 relací si udělal nějakou svou predikci. Sestup byl klidný a celkem ukázkový. Sonda si držela trend a byla velká šance, že někde tam, kde jsem si to vypočítal, by měla být aspoň slyšet. A taky ano!

Mám rád přesné výpočty z nepřesných čísel, tedy statistiku a pravděpodobnost. Udělal jsem si nějaké rozmezí, kde ještě může být a kde už snad ne. Zprůměroval jsem si azimuty posledních tří relací a poslednímu jsem dal dvojnásobnou váhu. Předpokládal jsem nadmořskou výšku místa dopadu asi 300 mnm. (Bylo to 252 mnm.) Sonda měla letět ještě asi 2,25 km pod azimutem asi 64 stupňů od poslední relace. To je dost daleko a poletí ještě něco přes 5 minut. Sebemenší nepřesnost výpočtu nám pěkně skočí v mapě nebo poryv přízemního větru v ulicích Prahy může dráhu značně ovlivnit. Nicméně – někde se začít musí. „Rozhodl jsem se“, že spadla na souřadnicích 50.0807652,14.4913719. Google ukázal praporek v mapě, rádio jsem nechal zapnuté a vydal se na toto místo.

První signál jsem zaslechl na 5/8 Lambda ANT na autě už asi 1 km daleko. Naděje přibylo, žije! Blížil jsem se na místo dopadu a schválně ho přejel, jestli signál zeslábne. Bylo to jak z učebnice. Odladil jsem se o 10 kHz a zařadil 20 dB útlum.
Otočil jsem se na nejbližším možném místě a vytáhl Yagi ANT a zaměřil ji pomalu a pečlivě znovu. Signál ukazoval přímo po cestě zpět. Jel jsem pomalu a rozhlížel se a doufal, že dopadla na nějaké přístupné místo. Zaparkoval jsem blíž předpokládanému místu dopadu a pokoušel se sondu lokalizovat přesněji. Zařadil jsem už všechny útlumové články, dipól držel rukou u zemi a stejně rádio ukazovalo tady všude plný signál. Vyšrouboval jsem tedy všechno z přijímače a zaměřil sondu jen SMA konektorem. Opět jsem byl v dynamickém rozsahu S-metru, i když o „směrové anténě“ se hovořit nedalo vůbec. I tak to naprosto spolehlivě ukázalo na dům č. 17, maximálně těsně na sousední parcelu.

Když jsem si prohlížel zahradu před domem č. 17, viděl jsem sondu i padák u schodiště do domu. Zazvonil jsem na zvonek u branky a okamžitě odskočil zpět. Vyřítil se na mě nádherný vítací pes, pětiletý boxer. Po chvilce přišla paní domu a bez pozdravu na mě volala: „Ale manžel už k Vám volal!“ V zápětí přišel i manžel a dali jsme se do řeči. Mezi tím si s padákem a sondou pohrávala jejich výstavní kočka.

Pan domácí mi popsal situaci. Pracoval na zahradě na sousedním záhonu a najednou rána! Asi 3 m od něj sonda dopadla. Ač s padákem, plast narazil na zídku a sonda se odrazila do trávy a rozpadla se. Padák dosedl už před očima pár kroků od polekaného domácího.

Když sondu našel, bylo mu to vlastně hned jasné. Neváhal a nalistoval si stránky ČHMÚ na Internetu, našel i stránky sonderů a zjistil také něco neurčitého o nálezném 1000 Kč a hned celý nadšený volal Pavlovi. (Ten to po chvilce publikoval na chatu.) Popovídali si, Pavel ho jen požádal o fotku nálezové situace a uklidnil ho, že za tuto sondu nálezné opravdu nebude.

A až pak jsem se objevil já s Yagi v jedné ruce a pravidelně „chroustající“ ručkou v ruce druhé. A neobjevil bych se, kdyby nálezce sondu nezkompletoval. Po srážce se zídkou se rozpadla a baterie vyskočily. Vše dal zpět a sondu tím opět uvedl v činnost a mně tím dal šanci. Na chatu jsem se až doma následně dozvěděl, že Pavel měl souřadnice pádu na 10 m přesně. Já je měl sice na 29 m přesně, ale protože jsem jim sám nevěřil ani na 100m, spokojil jsem se se signálem a na místě zaměřoval a nehledal ono mnou přesně vypočítané místo z nepřesných údajů a odhadů.

Nálezce měl spoustu technických dotazů naprosto k věci, až jsem se musel zeptat, jestli je technik nebo se o něco podobného zajímá. Je kutil, údržbář a zajímá ho kde co. Dobře jsme si popovídali, ale fotit u sondy se odmítl.

Byla to moje první sonda z Prahy, obytné části. Výpočet dopadu téměř přesný (rozdíl 29 metrů je opravdu náhoda, takto přesně vypočítat pád se běžně nepovede), (druhé) nalezení sondy bylo jednoduché, i když v zástavbě se už projevovalo několik falešných odrazů, lidi příjemní. Nenajel jsem mnoho km, byl jsem relativně blízko „služebně“.

Lanko plně odvinuté, padák funkční nepoškozený, sonda mírně poškozena dopadem na hranu tvrdé zídky.

[Poznámka Pavla následuje.]
Prílohy
Predpoklad1.JPG
Z 2000 m nad povrchem sonda ještě "plachtila" více jak 5 minut
Teprie_a_praxe.JPG
Rozdíl 29 m je spíše náhoda...
nalez_a.jpg
Sonda překvapila zahradníka pracujícího 3 m vedle
nalez_b.jpg
Není autentické. Sonda složena po té, co se rozpadla nárazem na zídku
predikce_minus_14_hodin.jpg
Jak to viděla predikce 14 hodin před startem
Naposledy upravil/-a Petr VEN v 23. Mája 2013, 05:46, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 22.5.2013 06UTC H4333420 Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 22. Mája 2013, 23:36

Co dodat?
Predikce nás varovala před tvrdým dopadem nebrzděné sondy do centrální Prahy. Proto bylo narychlo rozhodnuto použít padáček TOTEX, který zbyl od ozónovky, která letěla s testovaným padáčkem z W. DigiCORA sledovala pád až na hladinu 339 m/m. Pomocí tří systémů zaměření (polární, kartézské a GPS) bylo místo posledního signálu nad parcelou domu Počernická 15, těsně u plotu s číslem 17. Pozici jsem sice uvedl v CHATu, ale ani jsem nečekal, že tam někdo ze sonderů vyrazí. V těchto případech je takový prostor bez povolení domácích nepřístupný. Překvapil mne ale záhy telefon na mém stole. Nálezce mi oznamoval okolnosti dopadu sondy na jeho zahradě. Zeptal jsem se, zda volá z adresy Počernická 15, ale řekl, že volá ze sousedního domu, čísla 17. Že je sonda asi 10m dále na východ. Požádal jsem ho o popis situace a případné zaslání dokumentárních záběrů. To nezávazně slíbil, což za něj následně ochotně udělal Petr.

Nakonec bylo asi dobře, že dopad byl zpomalen i ne zcela rozvinutým padáčkem jen na 5 až 6 m/s. Následně polední sonda bez padáčku dopadla na "venkově" do pole rychlostí přes 13 m/s.

Možná zbytek informací ještě doplní video? http://youtu.be/6l6sGXER-e8
Prílohy
13.jpg

Napísať odpoveď