6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 7. Januára 2014, 01:59

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD +O3
HW kód : H1243846
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění :6.1.2014 12 UTC
Datum a čas nálezu: 6.1.2014 14:57 UTC
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo nálezu:49.757542 17.39022

Pro druhou letošní ozonovou sondu jsme se vydali společně s Karlem OK2XHK. Vyjeli jsme asi 5 min. před dopadem kdy už byla jasná oblast - hory nad Šternberkem. Při průjezdu městem Olomouc jsme v autě ještě sondu slyšeli, po opuštění města již jen ticho - sonda dopadla. Pomocí telefonu jsem vyčetl poslední souřadnice z mého domácího PC. Byl to les poblíž obce Horní Loděnice. Byl jsem vybaven přijímačem Stabo XR-100, anténou HB9CV a GPS v Android mobilu s programem Polaris. Hledali jsme cestu co nejbližší k místu dopadu. Nakonec jsme dojeli asi 1 km od lesa a dál to šlo už jen pěšky přes hlubokou orbu. Když jsme ušli asi 150 m, tak jsme viděli přijíždět další dvě auta. První pokračovalo dál po cestě, druhé zastavilo a vystoupili z něho dva muži. Měli jsme tušení, že jsou to kolegové sondeři, ale nekřičeli ani nemávali, tak jsme šli dál. Cesta lesem už byla snadnější než to strašné rozbahněné pole, šli jsme z kopce do kopce, přebrodili potok, signál sílil a dovedl nás na mýtinku. Náhle jsem si připadal jako komsomolec na Rudém náměstí. Přímo naproti na vánočním stromku zářil plně rozvinutý padák jako rudá hvězda na Kremlu! Sondu jsme našli lehce na konci provázku vedle obrovské zvířecí nory. Na lišku to bylo moc velké, jeleni noru nemívají, tak tam musel být asi medvěd. Zajímavé, že sonda nevydávala žádný zvuk, čerpadlo už neběželo. Vyndal jsem rozžhavené baterky, odpojil jsem SGPD, ale nechal jsem ji vysílat aby přivolala další sondery. Nikdo však už nepřišel. Sonda je naprosto nepoškozena, padák taky, z balonu zůstalo jen hrdlo. Když jsme dorazili zpět k autu, tak tam stále bylo i to druhé auto a oni dva muži byli skutečně sondeři OK5MIK a OK2JNX a vypadali pěkně nasraně. Pravděpodobně měli pocit, že jsme jim nějak ublížili. Zde bych chtěl situaci vysvětlit:
Koncem minulého týdne jsem na chatu napsal, že podle predikce dopadne pondělní ozonovka poblíž Olomouce a že pro ni pojedu. Další den mi OK5MIK oznámil, že mi bude konkurovat. Vzal jsem to sportovně a napsal jsem doslova "S konkurencí počítám, bude to boj, ale víme o sobě a nebudeme se zlobit. Kdo bude rychlejší ten vyhraje". Vyměnili jsme si telefonní čísla a že se domluvíme konkrétně až v pondělí. Dnes, hodinu před dopadem sondy OK5MIK napsal, že vyjíždí. Já jsem to bral jako zprávu konkurence o zahájení naší soutěže a popřál jsem mu hodně štěstí. Nepadla žádná zmínka o tom, že bych to vzdával a sondu mu nechal. Proč jsem nevolal? Přece z taktických důvodů, nebudu přece konkurenci prozrazovat svoje plány. Tak nechápu proč se zlobí, z mé strany to žádný podraz nebyl jak si můžete dohledat v historii chatu. Koneckonců i když jsme tam byli dřív ještě pořád měli šanci dědky předběhnout nebo ten les objet z druhé strany, k sondě to bylo blíž.
Za zajímavost považuji restart sondy při klesání. Projevilo se to divným zvukem a výpadkem GPS. Počítadlo frames začalo znovu od nuly. Současně jsem pozoroval prudkou změnu rychlosti sestupu, ale to pravděpodobně udělal SM zmatený tím restartem. Přikládám soubor kmz do Google Earth, který vypracoval r00t podle našich dat. http://forum.radiosonda.sk/download/file.php?id=5338
Prílohy
IMG_20140106_160709.jpg
Sonda je těsně minula
IMG_20140106_160610.jpg
IMG_20140106_160601.jpg
IMG_20140106_160543.jpg
IMG_20140106_155825.jpg
IMG_20140106_155739.jpg
Rudá hvězda
Naposledy upravil/-a Mirek v 7. Januára 2014, 09:36, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 7. Januára 2014, 07:49

Na to, že balon praskl o výškové 2 km dříve, než jsem použil v Predictoru a skutečný dopad byl jen o 12 km dříve na sestupné dráze, lze říci, že predikce zafungovala uspokojivě.
Do LOGu tedy mohu uplatnit pár momentek, které vznikly na a po startu na Libuši.
Prílohy
01.JPG
Padák se už nedá přehlédnout, ale žádoucně brzdí pád a rozšiřuje vzdálenost dopadu, tak si na své mohou přijít i sondeři za "vzdálených" krajů
duo.JPG
Přesunutá fotka z vlákna TEST = odstup balonu a padáčku a vzdalující se rozvinutá sestava

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 7. Januára 2014, 09:56

Zajímal by mne názor ostatních na ten můj spor s OK5MIK a hlavně jak se tomu příště vyvarovat. Je nás hodně na jednom hřišti a máme v podstatě tři možnosti:
1) být spoluhráči
2) být protihráči
3) rozparcelovat hřiště a hrát každý na malém kousku
Z hlediska "výzkumu" je lepší první možnost, ze sportovního hlediska je zajímavější ta druhá.
Důležitá je jasná domluva kdo pro sondu pojede, ale ta je možná až u dopadnutých sond kdy je známa jejich poloha. Nedoporučuji se domlouvat u sond ve vzduchu zvláště u těch s velkým padákem. Ty mohou skončit zcela jinde než se účastníci v okamžiku domluvy domnívali.
Napište prosím své názory a já je budu respektovat.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 7. Januára 2014, 12:40

Pokud budu hájit jen zájmy ČHMÚ, jednoznačně u nás vede varianta 1). Jen ta může zajistit maximum cíleně nalezených a rychle vrácených ozonovek. U "obyč" sond je to úplně jedno.

Pokud mohu vyjádřit názor svátečního sondera, opět mi vyhovuje varianta 1), ale vyrovnal bych se i s 2) za podmínek, že by nešlo jen o jistou schválnost. Je totiž rozdíl být první, získat trofej a potom třeba chvíli počkat na možné další hledající sondery, nebo ve škodolibosti z úkrytu sledovat bloudící a pátrající ostatní sondery po okolí, popřípadě se okamžitě vypařit. Myslím si, že je zbytečné vymýšlet složitá a striktní pravidla práva rajonu a prvního přihlášení. Vše by řešily zprávy na chatu, případně domluva potenciálních hledačů všemi komunikačními prostředky, kterými ale disponuje většina sonderů. Za standard bych považoval mobil, ať už jen SMS, nebo krátká domluva. Zkrátka, oznámení o startu hledání, či čerstvého nalezení, by se měla vždy aktuálně objevit na chatu a ostatní by hned věděli na čem jsou. S tím souvisí i důsledky absence plnění LOGu čerstvými nálezy, jak třeba dokumentoval ve svých poznámkách r00t v několika, včera doplněných LOGech.

Varianta 3) snad funguje na Slovensku, ale také ne každý ji plně respektuje. Ale, až na vzácné výjimky, tam obyčejně jde jen o klasické sondy a nejde zde tudíž ani tolik o prestiž, ani o peníze. Proto se jim tato pravidla snáze dodržují. Naopak, tak lze organizovat jistě příjemné společné akce. Přátelský sonder potom při nezájmu, nebo nepřítomnosti, může svůj rajon přenechat někomu konkrétně, nebo k volnému využití.

Nic z toho ale nebude fungovat bez poctivé snahy vzájemně komunikovat a své úmysly a úspěchy nezatajovat.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 7. Januára 2014, 13:05

Pěkně napsané a souhlasím s tím. Já jsem taky pro variantu 1). Ale i další dvě varianty jsou možné, pokud se budou dodržovat. OK5MIK napsal "budu ti konkurovat" a tím si sám zvolil variantu 2). Kdyby chtěl variantu 1), tak by napsal "pojedeme hledat společně". Ale to je princip každého sportu i v radioamatérském závodě si můžeme zvolit jestli pojedeme společně pod značkou kolektivky nebo si budeme konkurovat jako soupeři.

Užívateľov profilový obrázok
OK5MIK
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 1. Januára 2014, 13:33
Bydlisko: Uničov

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa OK5MIK » 7. Januára 2014, 14:00

Ahoj všem.
Mirku jak to čtu, nechápu proč jsi tedy po mě chtěl abych se tu registroval a na chatu si předával s ostatními zprávy.
Dále nerozumím tomu proč jsi souhlasil s výměnou telefoního čísla.
V komunikaci na chatu a přez telefon jsem viděl řešení situace kdy by někdo jel na místo zbytečně, to jsi mi sám říkal.
Následně tu píšeš že nebudeš své plány prozrazovat konkurenci.
Takže chat a telefon byl zbytečný krok, protože jsi dopředu počítal s tím, že se neozveš a prostě pojedeš.
Nešlo mi o tu sondu, ani o to že jsi tam byl dřív.
Vadí mi to, že jsi se neozval alespoň tou SMS že jedeš.
Než jsi vyjel tu možnost jsi celou dobu doma měl, ale jak píšeš byl v tom úmysl.
Takže to je nefér chování a o časech vyjetí z domu můžeš polemizovat jak chceš.
A jak jsi psal o variantách, sám jsi zvolil č2.
Zařídím se tak také.

Všem sonderum spoustu úspěchů v roce 2014 Michal OK5MIK

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 7. Januára 2014, 14:27

Michale, já vidím hlavní problém v tom, že jsi nepočkal na dopad sondy. Myslel jsem, že oba počkáme kam to spadne a potom si zavoláme nebo napíšeme. Ty jsi vyjel o hodinu dřív a někde si jezdil. Co by ti potom pomohlo kdybych napsal, že jedu taky. Třeba teď dopadla před chvílí Libuš a já říkám, že nejedu a to platí. Pokud je ale sonda ve vzduchu a není jasné kam spadne, tak jsou dohody k ničemu. Takže domluvme se tak, že když vyjedeme předčasně, tak na vlastní riziko bez záruky. Pokud se domluvíme po dopadu, tak to platí na 100% a nebudeme to měnit. OK? Ta dohoda byla myšlena tak, aby tomu druhému ušetřila zbytečné výdaje za naftu. Pokud někdo vyjede dřív, tak ten druhý mu už nic neušetří ani kdyby zavolal. Ty jsi vyjel jako první a bylo od tebe správné, že jsi to oznámil. Já jsem přesto vyjel na vlastní riziko a nedělal jsem si už žádnou naději na úspěch. Jel jsem jenom proto, že CHMI chce aby hledalo co nejvíc lidí. Stalo se nám loni v obci Úsobrno, že jsme tam byli nezávisle dva a přesto jsme sondu v obtížném terénu nenašli. Když jsme vás včera viděli, tak jsme nevěděli kdo to je, měli jste zavolat nebo zamávat a šli bychom společně nebo nezávisle aby se šance nálezu zvýšila. Nejde o život, je to jen hra.

killpoint

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa killpoint » 7. Januára 2014, 16:42

Pratele, kamaradi!

jak vidim, slysim a ctu, tak se nam z toho tady stava souboj Titanu. Popravde jsem cekal na tuto situaci a jiz jsem ji zde i parkrat predikoval. Takze budu tentokrat strucny a zeptam se. Vy se divite tomu, ze Vam sondu po tomto predstaveni vezme nejaka, jak tu rikate "skodna", pekne v tichosti a velke rychlosti? Jde Vam tu o zabavu nebo o prospech? Penize kazi charakter! Nenapada me ted nic jineho, nez rict toto:"V pripade nalezu O3 sondy mou osobou, ji vracim bez naroku na honorar!" Jde tu o zabavu a ne krvak! Toto je potreba si uvedomit. Nejak to tu prestavam chapat a v hlave ted nemam nic jineho, nez ze se asi stanu lovcem samotarem, protoze toto forum prestava mit smysl. Ale to se dalo cekat, ze se tu pro par haleru strhne mela. Takze se mejte fajn a treba nekdy nashle.

Bobes

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 7. Januára 2014, 16:59

To, že peníze kazí charakter je pravda, ale není to můj případ a myslím, že ani Michalův. O ty ozonovky bude vždy větší zájem už jen proto, že nepadají celý rok. Mě stačí ke štěstí že ji najdu a poslat ji klidně nechám toho druhého. Pokud by se to mělo zvrhnout k nějakým hádkám tak jdu od toho.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 7. Januára 2014, 23:18

Pro OK5MIK a OK2JNX:
teprve teď mi došlo, že jsme se asi od začátku špatně pochopili. Já rozlišuji dvě situace:
1) poklidný výjezd pro spadnutou sondu. Tam by bylo škoda jezdit zbytečně oba a utrácet za palivo, proto jsem navrhl tu dohodu kterou hodlám dodržovat.
2) sportovní soutěž kdy nás vyjede víc a bude to boj o rychlosti a taktice.
Protože Michal napsal, že mi bude konkurovat a já odpověděl, že to bude boj, tak jsem to automaticky pochopil jako bod 2). V tom případě neplatí žádné dohody a vyjel jsem taky. Předpokládal jsem, že i vy to tak berete. Proto jsem zpočátku nechápal vaši reakci. Měl jsem to asi na začátku více vysvětlit, beru to za svoji chybu. Nesmíte se zlobit, já jsem zvyklý na soutěžení a ty sondy beru jako "hon na lišku" to je taky o rychlosti a taktice. Nechci abyste mne považovali za nějakého hajzla. Sondu pošlu Pavlovi jako anonymní nálezce bez nároku na odměnu.
Tady je výpis naší domluvy z historie chatu:
já "v pondělí jedu pro sondu"
ty "já ti budu konkurovat"
já "s konkurencí se počítá, bude to boj, ale víme o sobě, nebudeme se zlobit, rychlejší vyhrává"
Z toho je zcela jasné, že to měla být soutěž. V pondělí jsi oznámil výjezd hodinu před dopadem, to mne trochu překvapilo, ale proč ne, byla to součást taktiky.
Mrzí mne, že akce skončila nepochopením. Další sportovní akce nechystám, budu se dál chovat jako pouhý sběrač sond, ale už to začíná být nuda.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 8. Januára 2014, 08:24

Ahoj sondeři, jistí OKXxxx zvláště.
Vezměme si ze situace kolem ozonovky ze 6. ledna poučení. Snad jen dvě skupinky sonderů se správně nedohodly, nepochopily druhou stranu. Je možné, že se už situace nebude opakovat? Bylo by to jen dobře. Jak pro atmosféru na webu, v chatu, mezi sondery, radioamatéry, i nakonec pro ČHMÚ.

Jak každé jednotlivé hledání spadlé ozonovky nakonec dopadne, to s určitostí dopředu nezná nikdo. Proto považuji za nerozumné hledání regulovat nějakými svazujícími pravidly, která nakonec nemusí nic pozitivního přinést pro nikoho. Dík Mirkovi, že připoměl loňskou situaci v Úsobrně. Dva nezávislí sondeři ozonovku nenašli, třetí, nebo společně, by možná byli úspěšní. Ani při koordinované akci se nemusí ztratit náboj soutěživosti, který může být pro někoho důležitý. Sice chápu argument o zbytečně projeté naftě, ale jak naopak hodnotit úsilí sondera, když pro jedinou ozonovku jede dvakrát? Třeba jí nestihne za světla odhalit, nebo nemá výbavu na vysokého oběšence.

Ale za úplně zbytečné gesto považuji anonymní zaslání pondělní ozonovky. Byl by to i nevhodný precedens pro naší ekonomiku nálezného. Nám by to nic pozitivního nepřineslo, nikdo by nikoho nepochválil. Třeba je to absurdní nápad, ale když se chceš Mirku zachovat rytířsky a třeba i uklidnit vztahy s těmi, kteří se cítí poškozeni, investuj nálezné třeba do setkání všech zainteresovaných, nějaké to pivo, či Kofola, by se za to daly pořídit. Program a výsledek, to bych už nechal na přítomných..... :)

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 8. Januára 2014, 09:08

Dobrý nápad Pavle, asi to bude nejlepší. Nálezné všichni čtyři zúčastnění propijem a bude to snad vyřešeno. Já bych byl nerad aby se tento náš koníček zvrhl na honbu za penězi. Nebaví mě ani shromažďování sond do vitrínky. Já to dělám pro radost z lovu v přírodě. Dříve byla oblíbená soutěž "hon na lišku" neboli ROB (rádiový orientační běh). Je to dokonce mezinárodní sportovní disciplína. Hledání sond je vlastně to samé. Měli bychom to brát jako zdravé sportovní soutěžení a ne se vzájemně osočovat nebo si hlídat revíry s bejzbolovými pálkami. Vždyť ta samotná sonda je bezcenná, cenu má jen ta radost kolem toho.

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Krmič
Príspevky: 1108
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Miro » 8. Januára 2014, 10:54

Pozerám že situácia sa tu zase ako pri každej sezóne ozónov vyostruje. Pravidlá sú dané od prvého dňa fungovania fóra a kto je tu nový možno neviem aká je nepísaná dohoda. Je na starších (služobne starších) sonderoch nových členov uviesť do tohto celého kolotoča. Ako základné pravidlo je že sonda je toho kto ju nájde prvý. Či ju potom podaruje alebo sa dopredu dohodnú koho je, už je vec dohody sonderov. Samozrejme ak idem niekomu do kapusty pokúsim sa ho aspoň kontaktovať. Aspoň tu u nás to funguje a neviem pre čo by to nefungovalo aj inde. Samozrejme je vás okolo PRG viac a pre to je tu vlastne aj tento chat aby sa tu dalo vedieť kto ide do terénu a neskrachovalo sa za cenu SMS. Povinnosťou nálezcu je nechať sondu zapnutú ak má podozrenie že ju hľadá ešte niekto alebo je možné že by ju niekto hľadal aspoň 30min po nájdení. Samozrejme netreba stáť nad sondou a v pohode sa dá dohľadať aj položená na streche auta. V teréne prednostne PMR CH7. Niekto používa staničku na dohľadanie ale po nájdení myslím nebude problém naladiť CH7 a keď tak tam zavolať či sa niekto neozve. Každopádne sa tam musíte dohodnúť ako budete hlavne teraz fungovať nakoľko práve pre nezhody sa asi po roku a pol rozpadlo PL fórum sonderov.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 8. Januára 2014, 17:28

Já jenom doplním. Kluci z Uničova to asi špatně pochopili. Jednou jsme se potkali na výjezdu a oni tam přijeli o pár minut po mě a byli zklamaní. Tak jsem jim poradil ať se registrují zde na fóru a tady si mohou přečíst kdo vyjíždí pro sondu aby příště ušetřili naftu a nejeli zbytečně. Když ale napíšu, že jedu, tak to proboha neznamená, že všichni ostatní mají domácí vězení. Každý si zváží jak je daleko a jestli má taky šanci a podle toho se rozhodne. Ti další co vyjedou, tak už nemusí psát nic, protože nikomu nic neušetří.

Užívateľov profilový obrázok
OK5MIK
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 1. Januára 2014, 13:33
Bydlisko: Uničov

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa OK5MIK » 8. Januára 2014, 18:09

Ahoj všem.
Taky ještě doplním naposledy.
Na místě dopadu sondy jsme se s Mirkem bavili, jaktože jsme přijeli později když jsem z domu vyjel dřív.
Už jsem to tu psal, nemám na novém QTH možnost umístit antenu, tudíž jsem sondu poslouchal za Uničovem a nikde nejezdil.
( jak Mirek psal bůh ví kde jsem jezdil.)
Toto jsem mu řekl. Mohl jsem vyrazit dřív, ale čekal jsem na kolegu OK2JNX aby jsme mohli vyrazit společně. Navíc po cestě jsme to měli přez několik obcí tak jízda byla pomalá, toliko k pozdnímu příjezdu na místo.
Nic jsme špatně nepochopili. Nikdo po Mirkovi nechtěl aby seděl doma.
Byl tam dřív, viděli jsme je a nehnali se do terénu. Počkali jsme až přijdou se sondou zpět k autu.
Kluci tam byli první, sondu našli, zaslouží si ji.
Nikdo to Mirkovi nevyčítal, ani mi to nevadí, protože tam mohl být dřív kdokoliv.
Jediné co mi tom všem vadilo bylo to, že se Mirek neozval že tam vyráží. Právě kvůli tomu jsme si vyměnili i telefony.
Vědět že jede, tak si jedu domů dát kafe. Domů jsem to měl kilometr.
Tyhle věci jsem Mirkovi na místě řekl, trochu mě zaráží proč se tu o tom taky nezmínil.
Ale je to fuk, stalo se.
O3 sond bude ještě spousta, snad i ten čas na ně.
Jelikož nemohu let monitorovat z domu tak se nebudu moci ani ohlásit na chatu že někam vyrážím, protože příště budu opět poslouchat za městem.
Hodně zdaru při lovu sond všem sonderum.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 8. Januára 2014, 18:22

Citát :"Ti další co vyjedou, tak už nemusí psát nic, protože nikomu nic neušetří." je akceptovatelné jen z části. Pokud se z hledání stává soutěživá hra, měli by i ostatní hráči vědět, koho mají za soupeře. Je zbytečné a podle mne přímo škodlivé, zatajovat před ostatními vlastní aktivity při hledání. Ani taková povšechná zpráva nikoho nepoškodí, ani to není věc nákladů, nebo technologických překážek.

Pokud o mnoho nejde, třeba jen o obyčejnou SGP, přesto se za ní někdo vypraví, jen tak pro radost z hledání, nemusí se při absenci informace o tom, že není jediný, následně přetrhnout, překračovat povolenou rychlost, ale na svojí pohodu může následně doplatit. O "soupeři" není informován a dá se předpokládat, že by v opačném případě třeba cestu za "pokladem" předem vzdal a opravdu benzín ušetřil. Nelze si stěžovat na náhodné nálezce z řad civilistů, ale v sonderské komunitě by snad měly panovat přátelštější poměry? Snad zde neplatí to "neolympijské" heslo :"Není důležité se účastnit, ale vyhrát!"

Opravdu, výše uvedený osud polského fóra nás všechny předem varuje!

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 8. Januára 2014, 18:43

Jejda to je dlouhé vlákno. Michale, já jsem ti opravdu chtěl zavolat z auta už jenom ze zvědavosti kde jste. Ale když jsem vzal telefon, tak jsem si uvědomil, že tam tvoje číslo nemám, zůstalo doma v PC. Za to se omlouvám, moje blbost, už je to napraveno. Mysleli jsme, že jste dávno před námi a hnali jsme se abychom vás stihli aspoň na místě. Chtěl jsem hlavně vidět jak vypadá ten padák. Vůbec jsem nepředpokládal, že tam budeme první. Ani když jste dojeli, tak jsem nevěděl, že jste to vy. Stále jsem myslel, že jste před námi a dojeli jen další sondeři. Před vámi tam jelo ještě jedno červené auto. Myslel jsem, že bude sonderů plný les. Čekali jsme tam u zapnuté sondy až do tmy a nikde nikdo. Proberem to u piva, až budeme propíjet tu odměnu. :)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 8. Januára 2014, 19:16

Ano, vlákno je dlouhé, ale pokud to něco vysvětlí, situaci uklidní, je to přijatelné.

Pro OK5MIK : I tyto případy se stávají, že sonder v terénu není na chatu. Ale často to fungovalo tak, že potom poslal přes SMS zprávu mobilem někomu, kdo sedí doma u compu, nebo je na web připojen mobilně a patřičná informace se do fóra operativně dostane. I přes určité spojovací komplikace se takový systém snad vyplatí. :)

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 6.1.2014 12Z H1243846 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 9. Januára 2014, 09:19

Takže snad vyřešeno. Až přijde odměna, tak si zavoláme a vybereme hospodu kde si všichni dáme dobré jídlo a pár piv. Kdyby chtěl Pavel přijet, tak může taky :D
Tady šlo hlavně o to zachránit sondu. Pokud je ještě ve vzduchu tak se nedá určit kdo pro ni pojede. Zpočátku to vypadalo na jasné Uničovsko, tak vyjel Michal. Potom ale začalo červené kolečko v SM lítat o 30 km, chvíli to dokonce ukazovalo centrum Olomouce. Tam než by kluci dojeli, tak ji přejede tramvaj. Proto jsme se během pár sekund rozhodli vyjet taky. Nakonec dopadla do míst kam jsme to měli oba zhruba stejně daleko.

Napísať odpoveď