13.1.2014 H1253410 Praha Libuš +O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

13.1.2014 H1253410 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 14. Januára 2014, 12:51

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD +O3
HW kód : H1243846
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění :13.1.2014 12 UTC
Datum a čas nálezu: 13.1.2014 15:13 UTC
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo nálezu: 49.375080 16.989977

Pro tuto ozonovku se vydal tým ve složení Karel OK2XHK, Jarda OK2VLF, Miloš "geograf" a Mirek OK2BUH. Žádný další tým ani jednotlivec se lovu nezúčastnil, je to škoda, čím víc lidí, tím větší sranda. Vyjeli jsme s Karlem z Olomouce v 13:45, v Prostějově u hřbitova jsme měli vyzvednout Jardu a Miloše. Zde se vloudila chybička, nechtělo se nám jet přes město, chtěli jsme sjet z dálnice až za Prostějovem a kousek se vrátit po staré cestě. Netušili jsme však, že kolem benzinky se dá jet pouze jednosměrně. Sjeli jsme tedy až v další vesnici a tím se nám cesta prodloužila o 10 km. Dále už šlo vše podle plánu. Jako strategické místo pro vyčkávání jsem zvolil obec Morkovice-Slížany a to ze třech důvodů. Obec byla blízko místa predikovaného dopadu, do obce vedou silnice z pěti světových stran (sakra která je ta pátá strana?) a podle mapy T-mobile je tam dobré pokrytí 3G kvůli internetu. Karel řídil moje auto, já jsem sledoval na mobilu svůj PC zapnutý doma a Miloš na notebooku sledoval tracker. Asi 15 km před cílem Miloš prohlásil, že se mu to nezdá, sonda klesá příliš rychle a nedoletí. Měl pravdu, ani mě se to nezdálo a proto jsem rozhodl zastavit a vyčkávat. Po chvíli sledování se ale projevil 4. a 5. Murphyho zákon: "co se může pokazit se pokazí" a "co se nemůže pokazit se taky pokazí". SM na mém domácím PC se zakousl. Nikdy se to ještě nestalo. Situaci zachránil Miloš, připojil k notebooku klíčenku a sledovali jsme sondu direkt. Sonda dopadla asi o 20 km dřív než predikce, do vojenského prostoru. Co teď? Věděli jsme, že povolení ke vstupu tak rychle nevyřídíme, tak jsme se rozhodli to risknout. Věděli jsme, že v lese jsou sice silnice, ale opatřeny závorami, tak nezbylo než se vydat pěšky. Jeli jsme po lesní cestě do místa kde se nám sonda zdála nejblíž. Potom jsme přebrodili potok a vydali se do strmého kopce. Nahoře nás čekalo pole s elektrickým ohradníkem. Nebyla to pastvina, ohradník sloužil k ochraně úrody před divokou zvěří. Horní drát ohradniku byl ve výšce pro muže nebezpečné, ale říkal jsem si že v případě nás dědků to už taková škoda nebude, tak jsem ho překročil. Elektrický šok se nekonal. Potom jsme pokračovali asi 2,5 km pěšky, na kraji lesa byli výhružné cedulky o zákazu vstupu do vojenského prostoru. Přes cestu nám přeběhla černá svině, myslel jsem, že je to pes baskervilský. Zaměřování v lese bylo ztíženo množstvím odrazů, ale šli jsme celkem neomylně správným směrem. Na sondu první narazil Karel a přivolal ostatní. Sonda visela na stromě ale sjela asi 1m nad zem, zato padák byl vysoko na stromě. Karel se chystal na strom vylézt, ale když jsme odstřihli sondu, tak padák a zbytek balonu sám sjel dolu jako po másle. To se tak často nestává. Balonu zůstal velký kus a to byla pravděpodobná příčina předčasného dopadu, balon utlačoval padák. Čekala nás ale zpáteční cesta potmě lesem. Teplota klesla na -2 stupně. Pokaždé si říkám: "Zapamatuj si polohu auta do GPS". Ještě nikdy jsem to neudělal, pokaždé zapomenu. Naštěstí kolegové měli GPS v hlavě, sám bych tam asi zabloudil a umrzl. Šli jsme chvíli po vojenské silnici a naráz slyšíme auto. Jarda a Miloš skočili bleskurychle do trní, já už jsem to nestihl a zůstal jsem přimražen ve světle reflektorů. Karel to měl "na háku" a šel dál. Auto nás předjelo a potom zastavilo. Chvíli jsme přemýšleli jestli utíkat do lesa, ale nakonec si chlapi z auta otevřeli závoru a odjeli. Zbývala ještě cesta strmým svahem mezi hustými stromky a přebrodění potoka. Zde nám velmi pomohla moudrost čínských soudruhů, že vybavili vysílačku UV5R tou bílou ledkou, jinak bychom byli v řiti. Poslední úkol byl otočit auto na úzké lesní cestě. To se nakonec společnými silami po výpočtu trigonometrických funkcí podařilo. Fotky se moc nevydařili, bylo málo světla a telefon neostřil. Na fotkách poznáte Jardu OK2VLF (nejstarší), Karla OK2XHK (prostřední) a Miloše "geografa" (nejmladší). Já jsem byl z druhé strany objektivu. Celkově to byla pěkná akce i když trochu fyzicky náročnější. Kořist jsme si rozdělili takto: Karel si vzal padák, geograf má SGPD, ozon pošleme Pavlovi a odměnu společně propijeme.
Prílohy
střelnice.jpg
Místo dopadu do vojenského prostoru. 2 km západně tanková střelnice.
dopad.jpg
Předpokládaný a skutečný dopad, rozdíl 20 km
IMG_20140113_161842.jpg
IMG_20140113_161834.jpg
IMG_20140113_161828.jpg
IMG_20140113_161415.jpg
IMG_20140113_161338.jpg
IMG_20140113_161313.jpg
Naposledy upravil/-a Mirek v 14. Januára 2014, 14:50, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 13.1.2014 H1253410 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 14. Januára 2014, 14:03

Dík za detailní popis vyhledávací akce. Slova většinou oživí i nějaký obrázek, nyní myslím ilustrační situační mapu, zeditovanou příjezdovou trasou, místem parkování i cestou k nálezu. Situaci by asi doplnila i konfrontace s dráhou, předpovězenou Predictorem.

Rád přesunu k LOGu i momentky, které vznikly v době okolo startu této ozonovky.
Prílohy
1.JPG
Na start je vše připraveno. Na jmenovku oficiálních nálezců byla použita starší samolepka, která ovšem celé putování nepřežila a v místě dopadu už na sondě nebyla.
3.JPG
Jde se na start
4.JPG
V krásném počasí jsme sledovali úplné odvinutí závěsné šňůrky
5.jpg
Umístění sonderské sestavy Zaky2 na libušské věži umožňuje sledovat sondy ještě na zemi. Ozonovka se před startem 5 minut aklimatizuje na venkovní podmínky a při tom již přijímá a retlansuje GPS data. Proč SM předstartovní polohu nepohyblivé sondy rozsévá po celém okolí, to nechám raději okomentovat druhé.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 13.1.2014 H1253410 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa Mirek » 14. Januára 2014, 16:12

Teď vidím, že tam Pavel opravdu namaloval tu kytičku. :) Škoda, že to lepidlo nepřežilo stratosféru.

Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

Re: 13.1.2014 H1253410 Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa r00t » 14. Januára 2014, 16:46

Graf klesani:
H1253410.png
Jeste prikladam google earth KMZ celeho letu sondy. Mozno take zobrazit na Google Maps.
Prílohy
H1253410.kmz
(255.68 KiB) 211 stiahnutí

Napísať odpoveď