12.1.2014 - 06u - J3143695 - Praha

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

12.1.2014 - 06u - J3143695 - Praha

Príspevok od užívateľa Peter » 25. Januára 2014, 16:49

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kod : J3143695
Frekvencia : 403.80 MHz
Datum a cas vypustenia : 12.1.2014 06UTC
Miesto vypustenia : Praha - Libuš
Miesto pristatia : pole pri obci Grub an der March (AT), N48.42437,E16.84957,

Najdena 12.1.2014 11:15UTC

Signal som stratil vo vyske cez 1400m (GPS) a vzhladom na pomerne velku vzdialenost z domu a neiste vyhliadky na uspech (sonda smerovala na luzne lesy pri rieke Morave) som vahal, ci sa za sondou vypravim. Potom sa na fore objavil Jenda a zverejnenim svojej poslednej polohy ma presvedcil, ze by som to skusit mohol.

Signal sa objavil uz pocas cesty v aute, zmocnil sa ma dobry pocit. Zaparkoval som pri cestnom moste ponad zeleznicu a vybral sa smerom k predpokladanemu miestu dopadu (pole) so smerovkou v ruke. Ale signal bol vsade rovnaky, relativne silny a s niekolkymi tupymi maximami. Na urovni pola (o niekolko vyskovych metrov nizsie) signal dost zoslabol, preto som sa rozhodol zacat patranie od poslednych znamych suradnic. Po chvili som nasiel silne maximum na cesticke subeznej s hlavnou cestou (na mapke zlta znacka), ale po sonde ani pamiatky. Preskumal som blizke okolie vratane zeleznicnej trate, ale bezuspesne. Uroven signalu rychlo poklesla uz po niekolkych metroch od najdeneho maxima a zostavala priblizne konstantna pozdlz zeleznice. Vratil som sa k zltej znacke (maximum) a znova sa pokusil zamerat zdroj signalu - antena ukazovala na vzdialeny les za polom, ale sondu nebolo vidiet ani na okraji lesa ani v poli. Rozhodol som sa teda urobit zameranie z druhej strany, pri lese. Ukazalo sa, ze sonda do lesa urcite nedoletela, ale nikde na poli ju nebolo vidno a ani sa nedala presne zamerat. Nakoniec som to prekliate pole takmer cele obisiel, ked som konecne zbadal kdesi uprostred volaco podozrive. Nebolo iste, ze je to sonda, ale inu stopu som nemal. Po chvili som natrafil na luxusnu strkovu cestu smerujucu priamo k onomu neznamemu predmetu bielej farby. Asi 30 metrov pred cielom radiovy signal znova rapidne zosilnel. Teraz uz som mal istotu, ze idem spravne....

Sonda bola zapadnuta v plytkej brazde. Lezala na bateriach, vysielacia antena bola zohnuta pod sondu. Zvysky balona (300g) sa ulozili v inej brazde a z dialky boli uplne neviditelne.

Tak toto bola asi najdlhsie hladana "izi" sonda. Keby bola uz mrtva, tak idem rovno po predlzenej trajektorii a nasiel by som ju urcite rychlejsie.

Lovu zdar
Prílohy
GE.jpg
Posledne dekodovane data (zelena), Jendova posl. poloha (cervena) a dopad (modra)
GE2.jpg
Zaznam prejdenej trasy. Posledna poloha (cervena), prve maximum signalu (zlta) a nalez (modra).
IMG_0718.JPG
Pohlad na scenu od JJV (v pozadi most ponad zeleznicu). Az doma na velkom monitore som zistil, ze sonda je v zabere.
IMG_0719.JPG
Prvy vizualny kontakt.
IMG_0721.JPG
Luxusna cesta k sonde.
IMG_0722.JPG
Success.
IMG_0724.JPG
IMG_0726.JPG
IMG_0727.JPG

Napísať odpoveď