1.2.2014 - 12U - H1143949 - Kümmersbruck

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

1.2.2014 - 12U - H1143949 - Kümmersbruck

Príspevok od užívateľa tetrix » 1. Februára 2014, 17:00

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kód : H1143949
Frekvence : 404.9 MHz
Datum a čas vypuštění : 1.2.2014 12SEČ
Místo vypuštění : Kümmersbruck
Místo přistání : parčík mezi dvěma bytovými domy v centru Dobříše, N49.782788, E14.170975

Čas přistání : ~14:05SEČ
Čas nálezu : 14:20SEČ
sonda2.jpg
mapový popis situace
Lov Kümmersbrucku jsem měl již delší dobu v plánu a minulou mrtvolku, která nejspíš spadla do prasečáku, se dohledat nepodařilo, o to byla chuť uspět tentokrát větší. Venku bylo nádherné usměvavé slunečné sobotní odpoledne, vydal jsem se tedy do terénu s velkým předstihem, už po startu sondy. Z domova stejně tento azimut přijímat nemohu, takže další důvod vyjet s mobilní trackerskou výbavou někam na kopec.

Predikce podle půlnočního modelu vycházela na oblast spojnice měst Dobříš - Benešov, podle burstu sondy a funkce padáku. Poslední dny sondy z Kümmersbrucku padají padavostí velmi variabilní. Strategickým místem se jevily Štěchovice, jelikož tam je most přes Vltavu a je možné se odtamtud vydat jak na západ k Dobříši, tak na východ k Benešovu. Nakonec jsem se rozhodl trochu zariskovat, vlivem velmi malé padavosti minulé sondy a vydal jsem se na křižovatku D1 a pražského okruhu. Poslechem sondy a výpočtem aktuální stoupavosti na místě bylo však více než jasné, že sonda přistane na západ od Vltavy.

Tunely okruhu byly po nedávném požáru balkánského kamionu stále uzavřeny, tudíž bylo nutné projet břežanským údolím, které je částečně zablokované ještě od povodní. Dopravní situace tedy lovu moc nepřála. Již po cestě do Štěchovic bylo jasné podle dřívějšího burstu a vyšší padavosti, že sonda dopadne poblíž Dobříše. Stíhacím závodem poháněn vrčením z ručky a klasickou "dvouproudovou silnicí" na vodopádu SDR jsem dorazil až do Dobříše, ovšem GPS se mi po dopadu už nedekódovalo. Na ručku jsem tedy učinil první okruh městem a když jsem z reproduktoru zaslechl takové velmi jemné charakteristické tóny v cvrlikání, věděl jsem, že jsem blízko. Vizuelně jsem zachytil výrazný červený padák mezi bytovkami hned vedle hlavní silnice procházející historickým centrem města.
IMG_20140201_142145.jpg
sonda s padákem hned vedle parkoviště
Zaparkoval jsem na malém parkovišťátku cca 5m vzdušnou čarou od sondy. Slavobránou, kterou vytvořila šňůrka padáku zachycená na konci větve stromku, zrovna prošel nic netušící pár, div nepošlapali padák, a po sondě se ani neohlédli. Nafotil jsem tedy situaci za přihlížení několika kolemjdoucích, které zaujala nejspíš má nahlas cvrlikající ručka, sondu odřízl a počkal s ní na střeše auta, zda ještě někdo náhodou nedorazí.

Sonda proletěla úzkou mezerou mezi dvěma baráky, velké štěstí bylo, že nespadla na některou z okolních rovných střech. Kdyby přece jen o kousek přeletěla, mohla spadnout do rybníku Papež nebo Koryto, které byly zamrzlé a pokud by tam sondu nerozcupovaly labutě, asi by tam byla doteď. Sonda je ve stoprocentním stavu s trochou hlíny na GPS anténě a odloupnutým štítkem, který nebyl ani nikde v okolí.

Cesta po R4 zpátky do Prahy byla pohodová a už se těším na večerní oslavu narozenin, takže balím pípu a sud Únětic a loučím se s vámi s přáním mnoha dalších příjemných sonderských zážitků.
Celkem najeto 125km.
-tetrix
IMG_20140201_142130.jpg
slavobrána po příjezdu na místo, vidět byla z hlavní silnice
IMG_20140201_142202.jpg
sonda po dopadu
IMG_20140201_142212.jpg
padák se zbytkem balónu po dopadu
IMG_20140201_142220.jpg
slavobrána před odříznutím, bohužel v silném protisvětle
IMG_20140201_142230.jpg
takhle bych chtěl někdy přijít domů :)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2029
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 1.2.2014 - 12U - H1143949 - Kümmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 1. Februára 2014, 18:25

Gratulace k šťastnému nálezu i k úspěšnému dovršení dnešního chtění. :D
Prílohy
Dobříš.jpg
Podle posledních sonderských poloh bylo velké štěstí a celkem náhoda, že dopad byl sondersky tak easy

Napísať odpoveď