16.03.2015 - 12z - J3223112 + 6A26357 - Praha Libuš + O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

16.03.2015 - 12z - J3223112 + 6A26357 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 19. Marca 2015, 01:53

Typ sondy : Vaisala RS92SGPL + O3
HW kód : J3223112 + 6A26357
Frekvence : 403.800 MHz
Datum a čas vypuštění : 16.03.2015 11:15z
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo nálezu: rozvodna u Roudnice nad Labem - Kleneč, 50.403321°, 14.252118°

Pro sondu jsem si odskočil z práce z Kralup. Vlastně jsem jen dělal prodlouženou ruku Kožakovi a Rootovi. Na základě Rootových souřadnic mě Kožak navigoval, kde sonda spadne. Vlastně jsem využil možnosti „přítel na telefonu“. :D S takovou podporou by ji našel naprosto každý.

Padat jsem ji opět neviděl, ač byla hodně blízko a Kožak intenzivně naléhal: „Musíš ji už vidět!“ Čekal jsem a vyhlížel ji na hlavní cestě u benzínky, ale jihovýchodním směrem na Říp byl opar a oblačnost a bílé věci na tomto pozadí skoro vidět nejsou, i když víte, že tam někde určitě musí být.
No, dlouho neležela. Chvíli po dopadu jsem sondu uviděl mezi sloupy vysokého napětí za rozvodnou. Měla celkem štěstí, sloupů i vedení tam je požehnaně. Udělal jsem jen základní fotky a hned se s nákladem vracel zase do pivovaru Kralupy pokračovat v práci.

Cestou jsem ale tentokrát musel ještě zastavit a vyhodit baterii. Pro nás dva v jednom osobním autě nebylo dost místa, ani když jsem postupně otevřel všechna okna.


Sonda s padákem ležela logicky ve směru letu, tedy z východu na západ. Padák i na zemi se naléval, byl plně funkční a nic mu nebránilo, zbytky balónu byly malé a nijak padák negativně neovlivňovaly.

Do prediktoru jsem si původně dal krajní meze a váhové funkce, jak moc čemu věřím a jak se to většinou liší. V pondělí v 11:20 našeho času jsem Kožakovi v mejlu poslal tento obrázek, mapku, jak to asi vidím. Střed těchto úvah mi vyšel západněji k Budyni nad Ohří. Kolem jsem nakreslil 10 km kružnici. A do tohoto kruhu to taky padlo. Jen hodně k východnímu okraji. (Obrázek je v příloze.)

Odlov (či sběr) byl díky kamarádům v zázemí naprosto triviální. Rádio jsem nestihl zapnout, anténa zůstala v kufru auta. Kdyby mi na tom záleželo, mohl jsem sjet těch 10 m z panelové cesty do pole a naložil bych sondu přímo z auta.

Dost foukalo, ale byl krásný den. Děkuji za navigaci, pánové! Snad ji příště už konečně uvidím i padat.
Prílohy
dopad.JPG
Letělo to přímo na mě, jen to spadlo dřív.
range.JPG
Žlutý bod není úplně přesně...
rozvodna16032015.jpg
Všechno vedení a sloupy minula.
Zbytek_balonu.jpg
Z balónu moc nezbylo.
PadakZHrdla16032015.jpg
Padák byl i na zemi každou chvíli rozevřený, nalitý.
PadakZHrdla_16032015.jpg
Vítr byl celkem silný a špatně se to mobilem fotilo na zemi i takto přivřené v autě. Každou chvíli byl jinde a měl sílu.

Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

Re: 16.03.2015 - 12z - J3223112 + 6A26357 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa r00t » 19. Marca 2015, 02:19

To bylo opravdove stesti ze nespadla do te rozvodny. Tohle misto vypadalo jako jedno z nejhorsich pro pristani v okoli, vsude sloupy VN.

Ohledne baterky z ozonu, posledne jsme ji nalozili do auta a pomalu si na smrad zvykli. Potom ale jsme zastavili a sli hledat ulezelou mrtvolku a kdyz jsme se vratili do auta, tak tam byl poradny smrad, az jsme si rikali, jak jsme to predtim mohli vydrzet...

Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

Re: 16.03.2015 - 12z - J3223112 + 6A26357 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 19. Marca 2015, 02:30

Z té baterie se kouřilo celkem brutálně, vařila, byla horká. Tak šla! Tam se nedalo nadýchnou do 5 minut.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 16.03.2015 - 12z - J3223112 + 6A26357 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 19. Marca 2015, 09:38

Co k tomuto LOGu o "kolektivním a dálkově řízeném" odlovu ozonovky ještě dodat?

Byl to první test nápadu v akci, která má za účel najít metodiku použití takového padáku,
kdy dopadová rychlost s rezervou vyhovuje předpisům ICAO, ale naopak záškub při
otevření padáku po burstu balonu nepřetrhne lanko odvíječe. První podmínku dokonale
splňuje velký padák PEGAS od pražské firmy. Druhou snad umístění tohoto padáku do
balonu, kdy se při jeho standardním roztržení může padák rozvinout téměř okamžitě a
tak nedovolí nabrat padající ozonovce velkou rychlost a sílu záběru padáku lanko vydrží.

Petr hodnotí stav padákových šňůrek při nálezu za plně funkční, bez negativ, ale my víme,
že s tímto padákem se dá padat i pomaleji, než to bylo v tomto případě. Omotáním zbytků
balonu kolem šňůrek padáku, do zhruba poloviny jejich délky, se kupole padáku nemohla
rozvinout na plný průměr a jeho účinnost se tím zmenšila.

Do galerie jsem tentokrát zařadil i obrázky z návratu ozonovky, včetně padáku a zbytků balonu.

.
Prílohy
1.JPG
Komponenty, zatím ještě v původních obalech
2.JPG
Nafukování balonu jsem s napětím sledoval, co udělá velký padák a dost metrů jeho šňůrek
3.JPG
Do hrdla se nic nesesulo a nebyl s tím žádný problém
4.JPG
Klasická dokumentace předstartovního stavu a čísla ozonovky
5.JPG
Šňůrka padáku byla z bezpečnostních důvodů ještě pojištěna za krčkem háku odvíječe
6.JPG
Krátká vzdálenost mezi ozonovkou a balonem přišla v čerstvém větru vhod
7.jpg
Záběry z videa, které nám vždy poskytuje důkazy o chování ozonovky po startu
8.JPG
V tomto stavu se k nám ozonovka, ani ne za 48 hodin, vrátila
9.JPG
Jak se na zacuchání podílela příroda, nebo nálezce, to už není moc důležité
10.jpg
Po odstranění balastu nám zůstala kompletní ozonovka, padák i vzorek prasklého balonu

Napísať odpoveď