20.3.2015 - 12UTC - J3223123 - Praha Libuš + O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Marty
Príspevky: 142
Dátum registrácie: 30. Marca 2014, 08:56
Bydlisko: Ondřejov

20.3.2015 - 12UTC - J3223123 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Marty » 21. Marca 2015, 11:15

Typ sondy: RS92-SGPL + ECC Ozon
HW: J3223123 + 6A26209
Frekvence: 403.800 MHz
Místo vypuštění: Praha Libuš
Čas vypuštění: 20.3.2015 12:15 CET
Čas nálezu: 20.3.2015 15:40 CET
Místo nálezu: Pole u obce Jižná, asi 10km SZ od Jindřichova Hradce
LAT: 49.245408N
LON: 14.908872E

Predikce pro páteční ozonovku vycházela na Vysočinu, někam jižně od Pelhřimova a tak se pro ni nechtělo ani nešťastníkům, na které se letos ještě nedostalo. Já jsem si vzal nějakou práci domů a odpoledne už mi nic nebránilo pokusit se zachránit O3 čidlo před ztrátou. R00t mi prúběžně posílal na fórum aktuální informace a predikce - velké díky za nezištnou pomoc - a podle nich jsem při občasných zastávkách korigoval cíl v navigaci. Sonda se snášela pomalu na pěkně rozevřeném padáku, ale stejně mě dost proháněla. V jednom člověku jsem musel hlavně řídit a fórum jsem tedy navštěvoval s dlouhými pauzami. Na finále jsem zastavil u Pluhova Žďáru, což vypadalo jako optimální podle poslední stažené informace. Jenže sonda mezitím udělala zákeřnou otočku k severovýchodu, takže jsem se začal vracet k obci Jižná, kterou jsem chvíli předtím projel po silnici. Zpět už jsem přijížděl pěknou polňačkou a po širých lánech vyhlížel bílou krabici. U Jižné jsem pak uviděl, jak v polích předemnou zastavuje auto a řidič se vydává dále k lesu. Dvě krátká zaměření mi potvrdila, že signál jde právě odtamtud a první u sondy už asi nebudu. V klidu jsem tedy dojel k jeho autu a nálezce se už mezitím vracel zpoza horizontu, v jedné ruce padák, v druhé vrčící ledničku. Byl to místní obyvatel, který si náhodně všiml snášející se sondy a vydal se zjistit, co že to spadlo z nebe. Poučení už měl naštudované a peníze ho zajímaly podstatně víc než celá sonda, takže bez váhání svůj nález směnil za 1000 Kč. Ani vyfotit se nechtěl a hned koukal zmizet, asi abych si to ještě nerozmyslel. Já byl zas spokojený, že mám sondu a ušlá odměna mě moc nemrzela. I tak to byl při krásném jarním počasí pěkný výlet a cestou zpět jsem ještě ulovil ranní Libušskou mrtvolku.
Vzhledem k velmi pomalému přistání přežilo O3 čidlo i sonda v bezvadném stavu. Z balónu nezůstalo kromě hrdla skoro nic. Bohužel nevím, jestli se nějaký proužek latexu nezamotal do padákových provázků, ale pokud ano, bylo to jen nepatrně a stoprocentní funkci padáku to nebránilo. Došel jsem pak ještě za vršek zaměřit místo dopadu. Nálezce tam nechal šňůru a další zbytky latexu, takže poloha byla jasná.
Prílohy
GroundTrack.jpg
Otočka sondy u Pluhova Žďáru
Fotomapa1.jpg
Příjezd polňačkou kolem posledních souřadnic k místu dopadu
Fotomapa2.jpg
Místa (1,2), odkud jsem zaměřil, že rychlejší nálezce jde od auta správným směrem
DSCN6524.JPG
Místní chasník se vrací s úlovkem ke svému vozu. Sonda dopadla na pole za jeho zády kousek za horizontem.
DSCN6525.JPG
Velký padák a malý zbytek balónu s odvíječem.
DSCN6526.JPG
Sonda i O3 čidlo jsou v bezvadném stavu.
DSCN6528.JPG
Místo dopadu - šňůra se pěkně leskla v odpoledním slunci.
DSCN6529.JPG
Další zbytky latexu. Kde přesně byly přimotané jsem nezjistil.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 20.3.2015 - 12UTC - J3223123 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 21. Marca 2015, 19:48

U tohoto termínu lovení ozonovky mám smíšené pocity. Protože mířila do sondery neosídleného území
a sám jsem byl pracovně vázán na akutní opravu meteoradaru na Brdech, nechal jsem vše na náhodě.
Jen jsem požádal kolegu, aby sám zdokumentoval okolnosti startu již třetího pokusu s velkým padákem
v balonu. Mnozí jistě sledovali částečné zatmění, my jsme na radaru byli zavření v jeho kupoli a hledali
příčinu jeho elevačního šilhání. Nakonec snad byla příčina odhalena a náprava se povedla. Po návratu na
Libuš jsem se jen dozvěděl, že ozonovce padák fungoval, ale žádná archivní data z pádu k dispozici nebyla.
Proto jsem byl rád, že v SondeTrackeru byly všechny hlavní údaje k dispozici a ještě mi r00t poslal pádové
rychlosti v kilometrových hladinách. Proto v grafice letošní ozonové kampaně tento termín chybět nebude.

Může mi proto být líto, že snaha a obětavost Martyho nebyla korunována dokonalým úspěchem. Ale, zase
mu asi nikdo nebude závidět, že se na odlovené ozonovce "napakoval". Hold mu těch pár minut chybělo.
Ale, právě pro tyto případy, kdy ozonovku díky své pozornosti, nebo náhodě, najde "civilista" má být výše
nálezného tou přiměřenou motivací nález vrátit do správných rukou.

K fotodokumentaci tohoto LOGu připojuji několik záběrů z rukou kolegy, který se na tuto činnost díval
tentokrát svýma očima.

.
Prílohy
01.jpg
Tak co tentokrát poletí?
02.jpg
Zasunutí háku odvíječe do přehybu hrdla padáku není pro dámskou ručku snadné
03.jpg
Ještě pojistit šňůrku vloženého padáku uzlem na tělese odvíječe
04.jpg
Vše již je O.K., jen se čeká na patnáctou minutu
05.jpg
Vteřina před startem
06.jpg
První metry a konečně je jasně vidět i padák v balonu
07.jpg
Za chvíli už jen dvě, různě velké, bílé tečky na obloze signalizovaly, že vše proběhlo v pořádku

Napísať odpoveď