25.03.2015 - 12z - K2813557 - Praha Libuš + O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
rongic
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 15. Decembra 2013, 21:22
Bydlisko: Trutnov, CZ
Kontaktovať užívateľa:

25.03.2015 - 12z - K2813557 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa rongic » 25. Marca 2015, 21:05

Typ sondy: RS92-SGPL + ECC ozon
HW: K2813557 + 6A22793
Frekvence: 403.800 MHz
Místo vypuštění: 11520 - Praha Libuš
Čas vypuštění: 25.3.2015 11:15 UTC
Čas nálezu: 25.3.2015 17:07 UTC
Místo nálezu: obec Česká Metuje, okres Náchod
LAT: 50.5488397
LON: 16.1783219
Mapa: http://mapy.cz/s/gKkS

Po poměrně náročném dni v práci a upozornění r00ta na sondu v mé blízkosti, kterému tímto děkuji jsem rychle doběhl k počítači, nahodil SDR na kopci a začal přijímat a dekódovat data ze sondy. Ze začátku se zdál dopad někde v okolí Malých Svatoňovic / Batňovic, ale později bylo jasné, že sonda přeletí Jestřebí hory a skončí někde možná na poli u České Metuje. Počkal jsem, až budou k dispozici přesnější data s místem dopadu, poté jsem se domluvil v práci, skončil jsem dříve, rychle doběhl domů pro alespoň scanner a notebook se SDR, nasedl do rodinného auta a vyrazil jsem co nejrychleji do České Metuje. Na místo jsem dorazil tuším krátce okolo 17 hodiny a jel jsem rovnou na r00tem spočítanou predikci dopadu a zapnul jsem scanner, který "řval" o stošest, měl jsem tedy radost, že sonda tu někde je. Na poli vizuálně nebylo nic vidět a po chvilce jsem se potkal i s Petrem Z., známým Tydou, který vyrazil sondu hledat pouze vizuálně. Chvilku jsme tedy procházeli pole, po kterých jezdil i zemědělěc, který je hnojil s předpokládaným dopadem, a ač scanner hrál celkem slušně i bez antény, sonda nebyla nikde vidět. Bylo mi jasné, že na poli nebude a bude spíše oběšena v blízkém lesíku a nebo ji bude mít někdo doma / na statku. Vrátil jsem se tedy k autu, zapnul notebooka, SDR a začal příjímat a dekódovat telemetrii. Signál byl po chvilce dostatečný a podařilo se telemetrii dekódovat. Teplota byla 13,2 stupně, vlhkost 38% a po stáhnutí aktuálních efemeridů jsem dostal i pozici 50.5479922N, 16.1780889E takže jsme se s Petrem vydali na místo ze SondeMonitoru s tím, že sondu už někdo asi našel a má ji doma. Na místě již scanner hrál bez antény bez jakýkoliv úniků a i SDR mělo signál "až za roh". Petr se nakonec vydal na druhou stranu silnice a já šel postupně dál s doměním, že sondu spatřím. Nakonec se tak skutečně dějě, sonda zůstala ve 3 metrové výšce na nějaké jabloni, běžím zpět a mávám na Petra aby šel ke mě. Vzhledem k tomu, že sonda dopadla na pozemku blízkého baráku, šel jsem se zeptat, jestli si mohu box ze stromu sundat. Velmi mladý kluk hádám tak 14-15 let mi předal padák, že s matkou viděli, jak se jim najednou na stromě objevila bílá krabice, ale že se jí báli jak vrčí, nechali ji na místě a pouze odřízli padák. Dobrodinec nám nakonec vypnul i elektrický ohradník a pro sondu jsme si došli. Stačilo ji trochu popostrčit klackem zespodu a sonda mi krásně dopadla do ruky. Na místě jsme provedli patřičnou fotodokumentaci, poděkovali a dali jsme zde na fóru vědět. Nakonec jsem Petra, kterému tímto ještě jednou děkuji za spolupráci odvezl zpět k autu na poli, rozloučili jsme se a vyrazili domů. Jsem rád, že jsem se konečně dočkal a po cca 3 letech a několika neúspěšných pokusech jsem našel svoji první ozonovku :-)

PS: Foto padáku jsem zapomněl udělat, přídám později ;-)
Photo 25.03.15 18 08 24.jpg
První pohled na sondu po jejím nalezení.
Photo 25.03.15 18 10 45.jpg
Bližší pohled na sondu.
Photo 25.03.15 18 11 04.jpg
Detail sondy ve stromě.
Photo 25.03.15 18 10 55.jpg
Sonda byla z jedné strany špatně viditelná.
Photo 25.03.15 18 11 19.jpg
Foto visící sondy s Petrem Z.
Photo 25.03.15 18 13 19.jpg
Sonda úspěšně na zemi.
Photo 25.03.15 18 13 39.jpg
Ulovená sonda s Petrem Z.
Photo 25.03.15 18 13 49.jpg
A nakonec i já :-)
Screenshot 2015-03-25 20.24.23.jpg
Trasa letu sondy.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 25.03.2015 - 12z - K2813557 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 25. Marca 2015, 22:14

Díky za snahu a gratulace k úlovku, vám oběma.

Nečekaně jsem byl dnes opět služebně vyslán na meteoradar v Brdech. Poučen z pátku jsem
ale ještě ráno dal kolegům patřičné instrukce, aby veškerá dokumentace vypuštění ozonovky
byla v obvyklých formátech. Shodou okolností byla akce na Brdech jen krátká a když jsem
jel zpět na hranici povolených rychlostí, vrátil jsem se na Libuš včas, ve 12:05. Proto mohu
doplnit zajímavý LOG standardní předstartovní fotodokumentací.

.
Prílohy
01.jpg
Na první pohled je poznat repasované O3 čidlo, ale fungovalo vzorně, srovnávací koeficient s referenční hodnotou
totálního ozonu z naší Solární a ozonové observatoře v Hradci Králové činil velmi pěkných 0.999!
02.jpg
Tak to je ten cancourek, na kterém by mohl viset celý náklad?
03.jpg
Při zavazování hrdla balonu se vřetenovou šňůrou nešetřilo. Také jedinečný styl
04.jpg
Pohled i z druhé strany, s již uvázanou padákovou šňůrou
05.jpg
Dnes se na přípravě a vypuštění podílel náš nový kolega, který nahradí polovinu dámského ozonového dua
Při "dálkové" kontrole správnosti postupu se neježily kolegyni vlasy hrůzou, to jen foukl větříček....
06.jpg
Ještě pár kroků na místo startu
07.jpg
Focení téměř proti slunci mi moc nejde, na displeji jsem nic neviděl, tak jsem se do vzdalující se sondy
netrefil a na jenom záběru byl jen balon a na druhém nezaostřená ozonovka. Není nad hledáček....
08.jpg
Křivka pádové rychlosti měla tentokrát hladký průběh, bez větších anomálií

Napísať odpoveď