31.7.2015 - J2934799 - KUEMMERSBRUCK - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

31.7.2015 - J2934799 - KUEMMERSBRUCK - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 31. Júla 2015, 23:36

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J2934799
Frekvencia: 402.7 MHz
Miesto vypustenia: KUEMMERSBRUCK
Dátum a čas vypustenia: 31.7.2015 10:45 UTC
Dátum a čas nálezu: 31.7.2015 14:15 UTC
Miesto nálezu: na kraji lesa u obce Biřkov
LAT: 49.512475
LON: 13.233640

Dlouhodobá predikce slibovala na pátek dopad poblíž chalupy, kde trávím další týden dovolené.
Ráno to ještě nevyšlo, 17 km na mne bylo moc, ale v poledne 6 km, tomu se nedalo odolat.
Zejména, když sonda byla slyšet, ale ne dekódovat, i po dopadu. Blízkost nalákala i mojí
drahou polovičku, čili jsem sbalil fidlátka : rádio na anténě, mapu a dokonce 3 tyče na
případné pokusy se sundáváním oběšence a společně jsme odjeli na dopadové místo.
Auto jsem zaparkoval za poslední haciendou u ovesného pole, které právě sklízel kombajn.
Když jsem zapnul rádio, signál byl samozřejmě celokruhový, spíše ukazoval do ovsa!
Zbytek terénu byl poměrně přehledný, ale míst na oběšení zde bylo dost. Tak jsem začal
čarovat s odlaďováním, 2. harmonickou, oddalováním konektoru antény, změnou polarizace
a postupně jsem byl od ovsa směrován k lesu. Červený padák ale zatím nebylo nikde vidět.
Můj doprovod obcházel prostor z pravé strany, já to vzal zleva, spíše ke kraji lesa. První, co
bylo nápadné, byla dvojice srnek. Nakonec jsem po zelené turistické trase šel podle okraje
lesa a snažil se mácháním anténou hledat nejlepší směr. Maximálně jsem zapojil hlavně oči
a spíše náhodou jsem po pár krocích zahlédl něco červeného vysoko v jehličí, jen pár metrů
od pěšiny. Vnikl jsem mezi stromy a při lepším průhledu se potvrdilo, že je to opravdu padák.
Sonda nebyla vidět, ale opět při mně stálo štěstí, jen se schovala za kmeny, ve výšce pouhého
půldruhého metru vysoko. Počkal jsem tedy na návrat mé druhé poloviny, sondu jsem utrhl od
šňůrky, ale padák sjel dolů jen asi o 2 metry. Zbytky balonu se totiž pevně zachytily za silnou
větev a zůstaly v nedosažitelné výšce, asi 12 m. Třešňičku jsme si tedy odnesli, ale "dort" tam
zůstal.
Prílohy
002.jpg
Kompletní příjem mi začal asi 11 minut po startu
003.jpg
Balon praskl v předpokládané výšce na hranicích s Bavorskem
004.jpg
Profily PTU a větru byly celistvé a hlavně klidnější vítr naznačoval, že by to mohlo vyjít
005.jpg
Poslední kompletní data, která jsem stihl zaznamenat
006.jpg
Postupné hledání detailu, kde sonda přistála, protože stále hrála
007.jpg
Slabý vítr nad zemí měl na svědomí celkem zamotanou dráhu
008.jpg
Pohled na dopadovou plochu od lesa, auto není téměř vidět pod dotykem dvou štítů
009.jpg
Pohled od auta k lesu
010.jpg
Vyrušili jsme párek srnčí zvěře
011.jpg
Ovesné pole a kombajn, nebezpečný první nástřel dopadu
012.jpg
Tyhle stromy více odpovídaly kategorii oběšence
013.jpg
Hurá, něco červeného
014.jpg
Je to opravdu padák
015.jpg
Sonda se sice schovávala mezi kmeny, ale jak je vidět, v ideální výšce
016.jpg
Takhle skončilo padákovo/balonové stratosmetí
017.jpg
Jak je vidět, bylo to jen pár metrů na kraji lesa
018.jpg
Rozpojená sonda už na autě, místo nálezu na záběru uprostřed
019.jpg
Jak je vidět, profil mezi místem příjmu a sondou není příznivý, ale na poslech to nevadilo
020.jpg
Konečná situace : auto, kombajn, kolečko poslední polohy a místo nálezu
021.jpg
Hlavní pomůcka = turistická mapa

Napísať odpoveď