31.7.2015 - J2934530 - KUEMMERSBRUCK - 18 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

31.7.2015 - J2934530 - KUEMMERSBRUCK - 18 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 1. Augusta 2015, 15:07

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J2934530
Frekvencia: 402.7 MHz
Miesto vypustenia: KUEMMERSBRUCK
Dátum a čas vypustenia: 31.7.2015 16:45 UTC
Dátum a čas nálezu: 1.8.2015 08:00 UTC
Miesto nálezu: na kraji lesa u obce Horušany
LAT: 49.555570°
LON: 13.259878°

Po poledním a úspěšném nalezení oběšence si i večerní Amberg zamířil k chalupě, kde trávím
týden dovolené. Vše probíhalo podle očekávání, jen dopad asi jen 4 km od chalupy, to bylo
pro mne opravdu velké překvapení a výzva. Signál se schoval do šumu, ale poslední polohy opět
byly SM umístěny do lesa. Že je to další oběšenec bylo brzy potvrzeno, sonda byla stále slyšet a
dokonce kolem půlhodiny po dopadu se kompletně načetlo několik framů s PTU i polohou. Ta
ale byla posunuta o pár set metrů ještě dále na JZ. Šeřilo se a tak mi bylo jasné, že hledat po
tmě oběšence ve vysokém lese je holý nesmysl. R00t se nabídl, že mi přepočítá místo dopadu
pro případné ranní hledání. Jeho poloha byla blízká místu. kde došlo k ukončení letu podle SM.
To mi sice bylo podezřelé, ale zatím jsem moc reklamací na predikce od r00ta nezaznamenal.
Když bylo ráno jasné, že ranní Amberg skončí severně od Plzně, mohl jsem se vypravit na lov.
Opět jsem měl dámský doprovod, kterému jsem byl rád, čtyři oči víc vidí. Vzal jsem si sebou
i 9 m dlouhý sondekiller, turistickou mapu, ruční náčrtek z GE a vyfotil jsem polohu od r00ta.
Spíše navíc jsem vzal i navigaci Dakota, se kterou ale nemám žádné praktické zkušenosti. Také
jsem předpokládal, že toho v hustém lese moc neunaviguje.

Podle map se zdálo, že autem bude možné zajet dost blízko k dopadové oblasti. To se v reálu
potvrdilo, dokonce by se dalo zajet ještě hlouběji do lesa, ale tam ani moje auto nepatří.
Když jsme vešli do lesa, zdálo se, že tak vysoké stromy jsme ještě neviděli. Nicméně jsem
zamířil nejkratším směrem k souřadnicím od r00ta a mohl si vyvrátit krk, při snaze zahlédnout
ve vysokých korunách něco, co tam nepatří. Nebylo to snadné, i pod nohy bylo nutno koukat.
Najednou se něco červeného mihlo v mezeře mezi větvemi, listím a jehličím. Z jiného úhlu už
bylo jasné, že je to opravdu padák a u něj i něco světlých zbytků balonu. Pečlivě jsme pátrali
i v nižších patrech, zda přece jen sonda nepropadla trochu níž, třeba i na dosah. Kromě asi
metru šňůrky se ale nedalo v té zeleni nad našimi hlavami nic bílého objevit. Úspěch to tedy
byl jen částečný, ale radost z toho, že oběšenec byl za tak obtížných podmínek přece jen
objeven, byla veliká. Zkusil jsem o kousek poodejít od kmene padákového stromu, kde byla
trochu vidět volná obloha a zapnout navigaci. Po chvíli opravdu načetla dost satelitů a udala
polohu. Že je rozdíl mezi navigací a predikcí od r00ta jen 6 metrů, jsem zjistil až doma.
Žádný úlovek, kromě spokojenosti a pár fotek, jsme si tedy neodvezli.
Prílohy
001.jpg
Tentokrát se už nestihla padající sonda vrátit až do Bavorska a postupně se blížila k chalupě.
Že to bude až tak blízko, to jsem tedy neočekával
002.jpg
Poslední korektní data před dopadem, nápověda dopadu SM a Predictoru
003.jpg
Když se občas vysvobodil signál ze šumu, posunul oběšence ještě o pár set metrů na JZ
004.jpg
Cestovní NB, ani mobilní internet, jsem k dispozici neměl, tak aspoň mapa a náčrtek
005.jpg
Ofocený displej NB s polohou od r00ta, aby alespoň něco pomohlo k orientaci ve foťáku
006.jpg
Až sem jsme dojeli, nad střechou nízký lesík a ta vysoká hradba za ním je dopadové místo
007.jpg
Něco červeného v listí, vysoko nad hlavou
008.jpg
To není "Zemanová", ani se partnerka nepokouší zatřást stromem s padákem
009.jpg
To je přímé pokračování předchozí fotky, to červené nic je padák
010.jpg
Kapesní kompakt nemá extra velký zoom, ale i tak je vidět, že to jsou barvy padáku
011.jpg
Důkaz o přesnosti predikce od r00ta a to ještě byl přístroj kousek od stromu
012.jpg
Celá situace v GE
013.jpg
Ani jiný úhel pohledu toho víc neukázl
014.jpg
Cesta zpět k autu, mezi lesíkem a vysokým lesem se sondou
015.jpg
Ještě jeden pohled zpět. Ani s odstupem není vidět, na kterém konkrétním stromu padák je
016.jpg
Pohled na část Horušan s její sluneční farmou
017.jpg
Trubky sondekilleru = 218 cm dlouhé vzpěry zářiče ze zrušeného brdského meteoradaru
018.jpg
Ještě geografické poměry a důkaz, že na krátkou vzdálenost lze oběšence přijímat i za horizontem

Užívateľov profilový obrázok
ok1jra
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 28. Apríla 2013, 20:11
Bydlisko: Plzeň - Radčice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 31.7.2015 - J2934530 - KUEMMERSBRUCK - 18 UTC

Príspevok od užívateľa ok1jra » 4. Mája 2016, 11:44

Jak jsem se dozvěděl, tak pravděpodobně tahle sonda u Horušan byla před několika dny náhodně nalezena... byla na zemi dva stromy směrem k poli od stromu s padákem. Padák (který je stále na stromě) je teď na jaře prý viditelný již z dálky, nálezce udává že jej spatřil (zaujal ho) na cca 70m. Pokud se mi dostane na stůl (v což doufám :-) ) tak provedu fotodokumentaci stavu sondy a potvrdím ID.

Napísať odpoveď