19.6.2016 - L2913759 - 12 UTC - Wien

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

19.6.2016 - L2913759 - 12 UTC - Wien

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 22. Júna 2016, 21:36

19.6.2016 - L2913759 - 12 UTC - Wien

Typ sondy : Vaisala RS92SGP
HW kód : L2913759
Frekvence : 402.740 MHz
Datum a čas vypuštění : 19.6.2016 - 11:30 UTC
Místo vypuštění : Wien
Datum a čas nálezu : 19.6.2016 v 14:30 UTC
Místo nálezu : Listnatý lesík u kamenolomu mezi obcemi Vedrovice - Bohutice u Mor. Krumlova
Souřadnice : 49.00245°N 16.34848°E

Na tuto sondu jsem se už dlouho těšil a jak se později ukáže, byla jedním z mých nejzajímavějších zážitků, mimo jiné i proto, že se mi konečně podařilo ji vidět padat na vlastní oči, i když jen jako malou červenou kulatou tečku asi 1 km daleko, posledních pár sekund před tím, než zmizela za kopcem mezi stromy.

Jelikož delší dobu jsem neměl nic, co by letělo mým směrem, tak jsem si jen hrál s Predictorem, nebo četl zprávy na fóru a z Logu a čekal.

Teprve v neděli jsem měl čas a i predikce byla celkem nadějná... ale chvíli před odjezdem za vytouženou vídeňskou sondou jsem zjistil, že mi moje 22 let stará GPS odešla, nejde už ani zapnout a na displeji místo zobrazovaných údajů je jen cosi, co vypadalo, jako rozsypaný černý prach Vesuvit-LC.

"...../do .... !!!" - zařval jsem, vzteky celý bez sebe a vyndal z ní baterie. Nojo, ale co teď? - Bez GPS polohy nebudu moci zadat do LOGu ani souřadnice místa nálezu. Už jsem to chtěl vzdát a vybalit si věci a nikam nejet a jít někam na jedno, nebo dvě. Uklízím si zpátky všechny ty svoje věcičky, odcházím. Natahuji ruku a vypínám světlo nad mým pracovním stolem a najednou mě cosi jemně cvrnklo do nosu - anténka...

A na jejím opačném konci - kořistní DFM-09 ze Senice, jedna z mých prvních nalezených sond. Visí tu nad stolem, ta, co jsem ji lapnul 28.10.2014 a ani tehdy nevěděl, odkud mi přiletěla a že jsem pro ni byl už pár set metrů v Rakousku... to bylo krása... a jak byla přesná, ne jako RS-92. Bez almanachů a Rinexů a jak krásně se demoduluje, dokonce jako .mp3 nahrávku z diktafonu do PC mi to krásně zobrazovalo - co rámec - to čtyři zelenýýý ...

- Cvrnk!
No to je přesně ONO! Jakto, že mě to ještě nikdy nenapadlo?! Místo přes jeden kg těžké GPS - tuto krabičku. Je lehoučká a asi desetkrát přesnější a citlivější. K tomu 6V baterčičku, přijímač, nf kabýlek a můj malý Notýsek se Sondemonitorem! A až budu na místě, jenom sondu spustím a polohu s její pomocí přečtu, nebo zaznamenám jako zvukový záznam. a ještě si s tím pak budu moci doma hrát.

Hurá, a jede se. Vše jsem zase odnesl do auta a vyjel směrem na Pohořelice - Mor. Krumlov. Cestou jsem zkoušel zkrácenou 4 prvkovou Yagi a za jízdy sledoval trasu sondy na displeji a směr signálu podle antény, držené levačkou z okénka řidiče a m.j. jsem si tak málem ověřil i prakticky, že je to dobrý způsob jak se někde zabít.

Zastavil jsem proto raději na nedaleké polní cestě a sledoval sestup sondy. Poté když mi sonda přeletla nad hlavou, jsem popojel pár km zpět a odbočil na M.Krumlov a v tu dobu už sonda byla asi 1200m vysoko. Zastavil jsem na kopci, sebral přijímač s anténou a podle signálu bylo jasné, že je sonda blízko. Kouknu na displej, 690m, vyběhnu na silnici a dívám se směrem, kde letí. A najednou, na asi 10 posledních vteřin, jsem ji konečně uviděl pomalu padat. Malá, kulatá, červená tečka nízko nad obzorem mi poté zmizela v nedalekém lesíku. Škoda jen, že jsem si zapomněl dalekohled. Jak jsem později zjistil, byl jsem v tu chvíli asi 1km daleko.

Po dopadu sonda byla stále slyšet velmi dobře. Přestal jsem ale brát její GPS souřadnice a bylo patrné, že si při dopadu poškodila i teplotní senzor. Popojel jsem jejím směrem, zaparkoval a šel podle signálu za ní. To bylo snadné, horší už bylo dohledat ji na stromech, ale i to se nakonec povedlo.

Sonda visí asi 12m vysoko na stromě v mladém, dubovém lesíku a zdá se, že nějakou dobu potrvá, než "uzraje". Je pěkně schovaná ve větvích a delší dobu mi trvalo, než jsem ji uviděl. Padák je o kousek dál. Potěšen úspěšným nálezem ale i krásným prostředím s výhledem na Pálavu jsem málem zapomněl na to nejdůležitější - zaznamenat polohu. Odečetl jsem ji pomocí DFM a Sondemonitoru, zapsal a nahrál do svého Icomu IC-R20 a potom i jako mp3 záznam. A kupodivu, obojí skvěle fungovalo; dokonce to dekóduje i když jsem ten záznam z IC-R20 nahrával jen tak, přiblížením jeho reproduktoru před interní mikrofon mého Notýsku :-)

Když jsem se vracel zpátky domů, poslouchal jsem její signál. Sonda byla krásně slyšitelná po celou cestu, na nadjezdu v Pohořelicích dokonce velmi silně, stejně tak i na dalších vyvýšených místech a ztratil jsem ji až za Bobravsým kopcem, t.j nedaleko Rajhradu u Brna.

Po návratu domů jsem si, už v posteli, celou situaci znovu z těchto záznamů přehrával a usnul. To byl ale krasný výlet...

Obrázok
predikce - docela dobrá shoda, jak se později ukázalo

Obrázok

Obrázok
Tak tady visí, 12m vysoko

Obrázok
Průběh letu sondy

Obrázok
Dubový lesík

Obrázok
Padák

ok2tmq
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 12. Mája 2016, 20:38
Bydlisko: Vedrovice

Re: 19.6.2016 - L2913759 - 12 UTC - Wien

Príspevok od užívateľa ok2tmq » 23. Apríla 2017, 14:25

Jelikož je tato sonda od nás co by kamenem dohodil a ten zbyteček dojel autem, udělal jsem si dneska s dítkama výlet, zkontrolovat jak to vypadá se sondou. Byli jsme se podívat už na podzim, ale přes listí jsme sondu neviděli, Tak jsme to chtěli zkusit dneska, když listí ještě není úplně rozvinuté. Balon je stále na stromě, ale šňurku k sondě, kterou jsem na podzim viděl jsem nemohl najít. Až když už jsme odcházeli tak jsem ji uviděl, Tentokrát šla pěkně trackovat mezi větvemi, ale na jejím konci sonda nebyla.
Pravděpodobně tedy už spadla a byla někým nalezena. Přidám alespoň fotky z výletu.
https://drive.google.com/open?id=0BzrD3 ... GJhU1RRLTQ
https://drive.google.com/open?id=0BzrD3 ... Hk4djBwWTg

Napísať odpoveď