04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 5. Apríla 2017, 21:49

04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC
Typ sondy : Vaisala RS92SGPL
HW kód : M0843128 sonda, E49409 RADAC
Frekvence : 402.1 MHz
Datum a čas letu sondy : 4.4.2017 - 12 UTC
Místo vypuštění : Prostějov
Datum a čas nálezu : 4.4.2017 v 13:46 UTC
Místo nálezu : pole u obce
Souřadnice : 49.46769, 17.20973


Včerejší odpoledne jsme se díky našim drahým a milým přátelům z Prostějova opět dočkali nečekaného překvapení - tedy sice čekaného, ale až příští týden - jak jsem se i já domníval. Nějak mi totiž unikla důležitá zpráva od Pazara, ve které nás na tuto sondu upozornil.

A tak se stalo, že jsem o letu této zajímavé sondy nevěděl až do jejího startu a když jsem asi po půlhodině přišel k Sondemonitoru, uviděl jsem na displeji onu zelenou linku, kterou píší do grafu ozonovky z Prahy. Aha, řekl jsem si, musím o 1 MHz nahoru a sáhl po ladění přijímače, abych se přeladil, neboť jsem měl v plánu pozorovat sondu prostějovskou. Jaké ale bylo mé podivení - 402.100 MHz, to je přece dobře, jsem naladěn správně.... a na Chatu ticho, jen spoty ze Sondetrackerů.

Bylo už skoro ke druhé hodině odpolední, byl jsem ještě v práci a náhle mi to konečně došlo - RADAC ! Nebo něco podobného. Dobrý důvod všeho nechat a zdrhnout směrem k místu dopadu. Ať je to co je to, musím to vidět! Sice je to dost daleko od mého bydliště a pracoviště, na cizím území atd, ale třeba o tom nikdo ještě neví, nebo se nikomu nechce, nebo ....

"Sorry-ako" - řekl jsem si, vyhlásil poplach, naházel pár věcí do auta a vyjel co nejrychleji, v montérkách tak jak jsem byl, ještě před druhou odpolední z Brna a ani jsem si v tom spěchu si nevšimnul, že už mi začíná poblikávat žlutá kontrolka. Potřeboval jsem se k místu dopadu sondy dostat včas, aby mi ji někdo nepovolaný nevypnul před nosem, odhalit její tajemství, o jaký typ se jedná a jen jsem doufal, že mi benzín bude stačit.

Stačil, ale bylo to "i s logrem".

Na první poslechové zastávce nedaleko Kralic na Hané jsem byl někdy po 13. hodině utc a s překvapením jsem sledoval, že sonda ještě stále stoupá. Po prasknutí balonu jsem chvíli odhadoval rychlost jejího pádu a pak vyjel na poslední úsek cesty, za signálem. Sonda padala pomalu její signál zaniknul až okolo 13:39 utc, to už byla skoro na zemi a já blízko od ní. Jel jsem dál směrem, kde mi zmizela a za chvíli jsem přijel po polní cestě až do její blízkosti.

Sonda ležela na čerstvě uvláčeném poli a byla tak už zdaleka viditelná. Našel jsem ji v 13:46 utc a zaradoval se. Tak jsem to stihnul včas, teď ještě počkám, kdo další z lovců sond ještě přijde. Určitě nebudu jediný a moje přání uvidět cože je to za věcičku se mi tak konečně splní.

Bohužel, ten RADAC modulek ale dopad nepřežil. Rámeček prasklý a rozsypaný, malá trubička ulomená a ta větší ohnutá. To mě mrzí, říkám si a divím se. Rychlost pádu okolo -10m/sec přece není zase tak moc. Škoda, malý padáček to snad mohl vyřešit ... Čekal jsem dál na místě nálezu a dlouhou chvíli jsem si krátil marnými pokusy zprovoznit mobilní připojení se k Chatu. Zaznamenal jsem data ze sondy ležící na zemi a udělal si i wav soubor, asi pět minut záznamu a pak ještě i pár obrázků a GPS souřadnic.

Po několika pokusech a pouze s velkým úsilím se mi nakonec podařilo se do Chatu dostat a odeslat pár spotů. Ten nejdůležitější jsem ale už nestihnul - připojení mi "kleklo" ve chvíli, kdy jsem chtěl napsat, že dorazil Mirek OK2BUH. Bylo mi potěšením poznat se s ním po dlouhé době i osobně.

Kdysi dávno, ještě před vojnou jsem na 80m rád poslouchával SSB-kroužky OK stanic, kde Mirek býval pravidelným účastníkem a kde se člověk o radioamatéřině mohl dozvědět mnoho nového a zajímavého. Měl jsem z tohoto setkání radost, o to větší, že mi sondu zavěnoval a svěřil se, že prý už doma podobné RADACy má. Tak jsme si chvíli popovídali a já jsem měl radost nejen ze zajímavé trofeje.

Cesta domů proběhla v pohodě a večer jsem si pak ještě zalistoval stánkami mého prvního posluchačského deníku. Bývaly to tenkrát krásné časy...


Obrázok
Sonda za letu - pěkné ...


Obrázok
... a před dopadem, jak to viděl můj přijímač v Brně.


Obrázok
Pokus o fotografii přes okulár triedru. To malinké úplně vpravo je sonda. Ty dvě větší bílé věci jsou zbytky balonu. Tentokrát zbyl skoro celý.


Obrázok
A toto ze sondy zbylo - tak jak to Mirek na poli našel. Škoda...


Obrázok
Detailní pohled do útrob čidel a měniče s násobičem napětí. Pozor, kope! A ve vlhku srší - a GPS ruší. Je tam prý okolo 500V.

Užívateľov profilový obrázok
Pauli
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 28. Marca 2016, 13:53
Bydlisko: Kladno, Zlin

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Pauli » 5. Apríla 2017, 22:07

Gratuluji k nálezu.

Zapomenul jsi k těm kroužkům také dodat, že na těch 80m bylo taky někdy pěkně živo. Hlavně co se týče nevhodných slov a nadávání jeden na druhého (jeden větší odborník než druhý, ale konstruktivní radu ses od nikoho pořádně nedozvěděl).

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Mirek » 6. Apríla 2017, 00:37

@Pauli, Jarek měl na mysli 80m před 30-ti lety. To jsme se bavili slušně o zajímavých technických věcech, měli jsme se rádi a vzájemně si pomáhali. Dnes je to bohužel tak jak popisuješ. No a s tím sonderstvím je to podobné. My jsme s Jarkem ještě ze staré školy a podle toho ten lov vypadal. Jarek přijel neohlášený a způsobně čekal v autě na polní cestě, sondy se ani nedotknul. Já jsem si sondu zaměřil, zvedl ze země a donesl k autu. Když jsem viděl, že se Jarkovi líbí tak jsem mu ji dal. Přátelsky jsme pokecali a byl to pěkný den. Kdyby se tam místo nás potkali dva mlaďoši tak bychom se tady dočetli jako obyčejně srdceryvné kňučení, že jeden přijel neohlášený a druhý tam jel zbytečně. Pro mně je podstatné, že jsem sondu našel a potkal kamaráda. Ta vlastní sonda je pro mě bezcenná, to je jenom prostředek hry, něco jako puk v hokeji. Zamyslete se nad tím.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Pazar » 6. Apríla 2017, 06:23

Gratuluji ke vzácnému úlovku a kamarádství, které nález doprovodilo.

Jen tak pro zajímavost připojuji obrázky toho, co zobrazil Metgraph - prostějovská DigiCORA
a v jakém stavu, napodruhé, druhý den ráno, našli polští sondeři RADAC z Liberce
Prílohy
RADAC_Prostejov_170404.jpg
170404LibA.jpg
tady je.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Pauli
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 28. Marca 2016, 13:53
Bydlisko: Kladno, Zlin

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Pauli » 6. Apríla 2017, 10:13

@Mirek: S tvým příspěvkém souhlasím. Je pravda, že před změnou režimu byla na pásmu určitá úroveň. Nevím, zda to bylo dáno zkušeností operátorů, nebo ze strachu k režimu (znám spoustu dobrých amatéru, ktérým v té době byla odebrána licence s velmi směšným odůvodněním). Po revoluci to ještě nějak oscilovalo a pak nastala situace, kterou jsem uváděl. Spoustu lidem (i já se mezi ně řadím), takové chování na KV pásmech zkazilo nadšení a zapálení pro tento koníček. Čověk si potom pokládal otázku, proč to vlastně dělá...

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Mirek » 6. Apríla 2017, 10:37

Těch důvodů bylo víc. Je pravda, že jsme nesměli používat vulgární výrazy, bylo to přímo zakotveno v povolovacích podmínkách, dnes už není. Bylo to i tím, že jsme si té koncese víc vážili, já jsem na ni čekal po zkouškách skoro 2 roky. Taky to bylo tím, že jsme si všechno stavěli sami a tím pádem bylo o čem mluvit. Dědkové zestárli a stali se hašteřivými, mladé to už nebaví. Ale byla to krásná doba a hodně jsem se naučil.

Užívateľov profilový obrázok
Pauli
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 28. Marca 2016, 13:53
Bydlisko: Kladno, Zlin

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Pauli » 6. Apríla 2017, 11:20

Já měl za to, že je tato podmínka-nařízení o nevhodných slovech zakotvena v povolávacích podmínkách i nadále (včetně náboženských a politických debat). O stavbách a nedostupnosti součástek...hm, mělo své kouzlo(záleží na úhlu pohledu). Člověk se něco naučil. Při konstrukci narážel na problémy a různé řešení, se kterými by se normálně nesetkal. Hlavně ta nedostupnost materiálu a odborné literatury ze zahraničí byla problematická. Sháněly se všude možně po republice. Kdo měl Tuzexové možnosti a bony byl trochu ve výhodě. Dnes ti stačí jeden „klik“ v prohlížeči a máš vše hned na stříbrném podnose. Spousta lidí si dnes tuto vymoženost-výhodu ani neuvědomuje, bere ji jako samozřejmost.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Mirek » 6. Apríla 2017, 12:49

Hledal jsem, v povolovacích podmínkách už tento odstavec není. Nejsem žádný cimprlich a něco snesu ale hodně chytrých lidí ty dnešní debaty nemohlo vydržet a odešli. Tím začalo klesat IQ pásma a nakonec to chytlo řetězovou reakci. Mě nevadilo, že se mluví sprostě ale začalo mi vadit když se mluví hloupě. Tovární zařízení mi nevadí, dnes už ani nemá význam něco vyrábět na koleně. Ale dorazilo mě když jeden mladej prohlásil "Na co se mám učit Ohmův zákon, já jsem si to koupil a chci mluvit". No jo ale o čem? :)

Užívateľov profilový obrázok
Pauli
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 28. Marca 2016, 13:53
Bydlisko: Kladno, Zlin

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Pauli » 6. Apríla 2017, 13:16

Já bych tu tvou myšlenku posunul do jiné roviny. Nemám rád vulgární vyjadřování a povyšování nad druhého jak ve společnosti, tak i kdekoli jinde. Vadí mi to! Když vezmu v úvahu i to, jak máme květnatý jazyk. On hulvát hulvátem zůstane (nemá potřebu a důvod to měnit). Nýbrž ten mlaďoch, kterého zmiňuješ, nakonec dojde do takové situace-stavu (pokud ho ten koníček začne více bavit), že se ten Ohmův zákon nakonec bude muset naučit.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Mirek » 6. Apríla 2017, 13:58

To už jsme tady hodně off topic a už toho nechám. Já netrvám na tom, že radioamatér musí mluvit jen o technice ale ta technika byla dříve výborný filtr. Prostě když byl blbej tak si to nedokázal postavit. A když dokázal tak ho to hned zabilo a byl klid. :) Ale je pravda, že i chytrej může být hulvát.

Užívateľov profilový obrázok
Pauli
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 28. Marca 2016, 13:53
Bydlisko: Kladno, Zlin

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Pauli » 6. Apríla 2017, 14:21

Ok, dík za rozhovor. Zrovna mi dorazily FX614, tak jdu dělat pokusy.

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa Miro » 6. Apríla 2017, 15:30

Páni v pohode a hlavne gratulujem k tomuto úlovku. Pri radacu mne už asi len zostane závidieť tie úlovky.

Užívateľov profilový obrázok
thieringpeti
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 16. Októbra 2015, 21:11
Bydlisko: Budapest

Re: 04.04.2017 - M0843128 - 12 UTC - Prostějov + RADAC

Príspevok od užívateľa thieringpeti » 6. Apríla 2017, 15:33

Congratulations for this rarity!

Unfortunately poor GM tube was broken off from the PCB on impact :(
If the tube itself wasn't damaged, the voltage multiplier I think survived, and with an attached speaker, a simple radioactivity scanner can be made from this instrument :-)

Napísať odpoveď