06.04.2017 - M0753416 - Prostějov - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

06.04.2017 - M0753416 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 8. Apríla 2017, 15:43

Typ sondy: RS92-SGPL
HW: M0753416
Frekvencia: 404.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas štartu: 06.04.2017 13:15 SELČ
Dátum a čas dopadu: 06.04.2017 15:15 SELČ
Dátum a čas nálezu: 06.04.2017 17:46 SELČ
Miesto nálezu: lúka nad obcou Košariská (medzi Vrbovým a Brezovou pod Bradlom)
LAT: 48.6839561
LON: 17.6021422

Prúdenie v týchto dňoch nie je pre moju lokalitu priaznivé, lieta to preč, tak sondy sledujem len sporadicky. Ale prediktor sledujem, vždy na niekoľko dní dopredu, aby mi nič neušlo. Nie vždy je čas sondy loviť a preto ak by letela niekde poblíž, chcem mať signál čo najnižšie. Aspoň teda sondu nahrať.
V noci je to samozrejme ťažšie, ale cez deň, ak som doma, tak som vždy pripravený aspoň na nahrávku. A zo skúsenosti viem, že niekedy sa môže dačo pokaziť a sonda padne skôr. Hlavne teda skorý burst. Tie sondy, ktoré by potenciálne mohli pri skoršom burste dopadnúť poblíž, sledujem dôsledne. Tak to bolo aj v tento deň. Celý tento týždeň mám dovolenku. Doma roboty jak na kostole, hlavne po zime je veľa čo opravovať. Plus vylepšujem drona, nová nabíjačka balancerka, lebo originálna je nejaká biedna. Začal som riešiť aj FPV, teda virtuálnu realitu, s okuliarmi vidím to čo dron a to je úplne iný level lietania. Bolo treba zlepšiť wifi signál, takže som dokúpil wifi repeater napájateľný z USB powerbanky. Aby som bol v teréne nezávislý od zásuvky. No a treba aj nové batérie. Proste okrem rôznych opráv sa hrajkám aj takto.
Okolo 15. hodiny, kedy som očakával burst, som pozrel na tracker a čo som nevidel. Sonda bola už dávno po burste a valila si to dole, bola už len v asi 10km. No takže rýchla akcia pozapínať techniku a nahrať raw. Rýchlo som hodil aktuálny stav do prediktora a vyzeralo to pre mňa zaujímavo. Mierila rovno mojim smerom. Ak by bola dosť pribrzdila, tak by som ju mal fakt blízko. Teda skôr Radim vo Vrbovom. Ale komunikácia s ním je dosť komplikovaná, stále sa mi zrejme snaží vyhýbať, alebo čo. Navyše takto v týždni býva v práci dlho do večera. Počkal som teda kam dopadne. Nepadala ani moc pomaly, ani moc rýchlo. Taký stred. Takže nakoniec dopadla síce dosť ďaleko, dokonca to bolo uprostred medzi mnou a Mirom zo Senice. Ale vyzeralo to na lúku. Čo bolo pozitívne.
Obr01.jpg
Tak som iba na fórum napísal, že by som sondu išiel pozrieť a čakal, či sa niekto neozve. Trebars Miro. Dal som tomu čas asi 2 hodiny, potreboval som ísť do Piešťan niečo povybavovať. Okolo 17.hod som pozrel na fórum. Nikto nič. Tak som z Piešťan zamieril rovno k sonde. Vo Vrbovom som ešte naložil kamaráta, nech sa ide trochu prevetrať. Vietor bol dosť krutý, dobré na vyfúkanie hlavy. :)
Signál som chytil asi 1 km od sondy v obci Košariská. Je to tam dosť kopcovité, tak neskôr som ho stratil. Sonda mala pristáť na lúku, ktorá klesala smerom na východ, ale príjazdová cesta bola od západu, takže svah mi signál tlmil. Znovu som chytil signál, až keď som bol asi 500m od nej. Teda odhadom. Môj dekódovací soft stále nefunguje, ale keďže stále hrala, tak som si mohol vychutnať zameranie signálu. R00ta som tentokrát nepotreboval. No SM sa sekol zhruba o 100m na východ. Klasika. Čiže sonda bola ešte bližšie než som myslel.
Obr02.jpg
Autom som sa dostal ozaj blízko. Najprv asfaltka, potom štrková a nakoniec tráva. Ale na tráve boli vidieť čerstvé stopy od auta. Trochu som ostatl zaskočený, keď sa predomnou objavil elektrický ohradník. K sonde to bolo asi 400m. Podľa SM.
Obr04.jpg
Bolo tam hnojisko, tak tie stopy mohli byť od traktora. Najprv to tak vyzeralo, ale cesta mierila k ohradníku v ktorom bol otvor asi 4m široký. Hm. A stopa pokračovala ďalej. Takže niekto tadial prechádzal. Keďže tam nebola žiadna závora a ani tabuľa, tak som pred ohradníkom odparkoval auto a ďalej sme mohli ísť pešo. Nakoniec po 330m sme sondu našli. Nejak takto to vyzeralo:
Obr03.jpg
Krásne tam ležala na zemi v tráve, lanko natiahnuté po vetre a na konci klasicky zvyšok latexu. Nebolo ho moc, nebolo to teda iba hrdlo, to bolo jasné z pádovej rýchlost. Bol ho od hrdla necelý meter. To stačilo aby znížilo dopadovú rýchlosť z asi 13 m/s na 9 m/s. Odhadom.
No nič. Prechádzka to bola fajn, všade iba tráva, pri tých Cumulusoch na oblohe po studenom fronte to bola aj krásna scenéria. Tak sme pofotili krajinu aj sondu, všetko som pobalil a davaj nazad k autu.
Ešte zopár foto:
Obr05.jpg
Prešli sme cez otvor v ohradníku a tam vzadu niekde má byť sonda. Tu už hrá dosť silno
Obr06.jpg
Pohľad dozadu na auto a hnojisko
Obr07.jpg
Cesta pokračuje a sonda by mala byť niekde pred nami
Obr08.jpg
Auto už vidieť nie je, ale obloha je dosť drsná
Obr09.jpg
A tu je sonda. 330m od auta
Obr10.jpg
Trochu sa klepla o zem, ale inak je v poriadku
Obr11.jpg
Lanko pekne natiahnuté. Bolo úplne čisté, tak som si ho nazad namotal na odvíjač. Možno sa to dakedy zíde na pokusy
Obr12.jpg
Zvyšok balónu
Obr13.jpg
Tu je pekne vidieť, koľko z neho zostalo
Obr14.jpg
No a už je všetko pokope aj s technikou

Napísať odpoveď