7.4.2017 - M3943207+ 6A26708 - 12 UTC - Paha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

7.4.2017 - M3943207+ 6A26708 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 8. Apríla 2017, 21:15

7.4.2017 - M3943207+ 6A26708 - 12 UTC - Paha Libuš
Typ sondy : Vaisala RS92SGPL + ECC ozon
HW kód : M3943207 + 6A26708
Frekvence : 401.100 MHz
Datum a čas letu sondy : 7.4.2017 - 12 UTC
Místo vypuštění : Prostějov
Datum a čas nálezu : 7.4.2017 asi ve 14:50 UTC
Místo nálezu : u plotu mezi rodinnými domky v obci Zadní Hamry - Vranov n. Dyjí
Souřadnice : 48.89303N 15.82528E


Tento týden se mi podařilo ulovit dvě sondy. Úterní prostějovský Radac a v pátek odpoledne ještě ozonovou sondu z Prahy.

Pro příští dny asi nebudu mít moc příležitostí, podle predikcí to nijak slibně u nás v Brně nevypadá. A tak jsem ocenil let této ozonovky, v pátek a ještě k tomu po práci a jak se zdálo, nikdo se o ni ani nepral. Asi proto, že to vypadá na dopad v Rakousku, nebo do lesa mezi nepřístupnými strmými skalami Podyjí. No ale na druhou stranu, co se začínajícím víkendem, že - řekl jsem si a rozjel se směrem na Znojmo.

Sonda ještě nebyla ani v polovině výšky a já už byl na cestě. Někde za Znojmem, když už padala, jsem zastavil, zapnul svůj malý Notýsek, naladil sondu na 401.1 MHz a za jízdy poslouchal její melodii, až zanikla. To bylo okolo 560m výšky a já se otočil směrem na Vranov nad Dyjí, ale nedopatřením jsem se motal na různých objížďkách, zákazech a lesních cestách, které vedly všude možně, jen ne tam, kam bylo potřeba. Takže když jsem se dostal na místo, bylo už tak pozdě, že jsem byl smířen s tím, že bedynku už asi někdo lapl a vypnul.

Pokračoval jsem ale v cestě a jaké bylo moje milé překvapení - když jsem konečně dojel nad Vranov, najednou signál a docela silný. Chvíli jsem potom bloudil po obou březích Dyje, klamán odrazy, pak jsem vyměnil 7el. Yagi za kratší, tu moji 4el. dřevěnou a po chvíli hledání jsem na protějším břehu Dyje, mezi domky na vysokém stromě uviděl krásně červený padák i se zbytkem balonu, obepínajícím jeho šňůry do asi poloviny jejich délky.

Padák ale kupodivu fungoval docela dobře. Sondě ani bedynce se nic nestalo, jak se později zjistilo. Přijel jsem na místo a našel padák, postavil pod něj auto, vylezl jsem ven, šel podle šňůrečky až na její konec a... Éééééé? - Nic. Šnůrečka končí a nic na ní. Jdu do auta a říkám si, že nevadí, je to hra, tak asi byl někdo rychlejší. Ale pak jsem si uvědomi, že sondu slyším. Na zapnutý přijímač v autě - a bez antény?

A vtom už na mě štěká něčí jezevčice a s ní přišla i její panička. Pozdravili jsme se a já se jí na sondu zeptal.

Hned věděla o co jde a že její sousedka ji má na zahradě v kůlně a bála se, co to je. Že to vrčí, ale byl tam ten letáček ČHMÚ a když si jej přečetly tak obavy vystřídala radost z nálezného. A že nevěděly o co jde, byly obě rády, když jsem jim vše objasnil a ukázal, k čemu to slouží a jak to funguje. A obě paní vše se zájmem vyslechly a pak mi pověděly zase jejich příběh:

"Někdy před 16. hodinou prý Rikinka začala vrčet a štěkat a nebyla k utišení. Napřed jsme si myslely, že se kolem už zase někde motají nějací spóóluopčaňi - tmavočeši, ale pak jsme i my uslyšely to šustění a podívaly se směrem, co Rikina. No a tam - padák, balon, provázek a na zemi ta bílá bedna, co vrčela taky. Přišel manžel a nevěděl, odkud se to tady vzalo a kdo a proč to sem hodil. Už jsme chtělli volat Švestky, ale manžel si naštěstí vzal brýle a všimnul si toho letáčku...."

Tak z toho nakonec bylo milé a přátelské popovídání a hodně smíchu. Skutečným nálezcem tedy nakonec nebyl nikdo z nás, ale ona bdělá jezevčice. A jí tedy vlastně odměna náleží. Za to, jak dobře hlídala. A já ji to ze srdce přeji. Prý ji kdysi nalezli vysílenou a zraněnou u branky jejich domku. Nikdo nevěděl odkud přišla a tak si ji nechali. Tak jsme se nakonec domluvili na kompromisu - já jim dám love a oni mi bedynku nechají. A bylo to.

Ještě jsem pak se pokoušel odtam připojit do Fóra a odeslat pár informací, ale s nevalným výsledkem. Co bych taky chtěl, s O2 připojením...

A tak s O3 bedynkou jsem, celý spokojený, odjel zase domů. Omlouvám se ještě za to, že jsem se náhle odmlčel a že se mi těch pár posledních řádků na fóru pro Pazara už nepodařilo odeslat. Bylo tam potvrzení, že č.p. toho domku souhlasí, souřadnice gps a pozdravy od Hamrováků, pro všechny na Fóru.

Tak snad jsem toho už napsal dost, tak teď už jenom sehnat pořádnou krabici, pěkný balicí papír a hurá na poštu.


Obrázok
Poslední sekundy letu sondy


Obrázok
Červený padák na stromě už z dálky viditelný


Obrázok
Detail


Obrázok
Padák šustící ve větru na stromě přilákal psí pozornost.


Obrázok
Výmluvný výraz ve tvářičce naší čtyřnohé nálezkyně


Obrázok
Sonda i bedýnka jsou jako nové, bez jediného škrábnutí


Obrázok
I čidla jsou neporušená


Obrázok
Musím se pochlubit. Vyrobil jsem si novou anténu se zesilovačem a SAW filtrem, dal si to všechno pěkně vysoko na střechu, aby "viděla" do dálky a ... malá ukázka toho, čeho si užíváme v Brně. Jak se ukázalo, toto je patnáctá harmonická čehosi z pásma okolo 26.740 MHz, ověřeno poslechem. Cimbalisté ten couravý signál a zvuk podobný hučení mikrovlnné trouby s 50 Hz podbarvením určitě také důvěrně znají. Příjemný poslech! Je to po celém městě i okolí a takovou Libuš to spolehlivě zlikviduje. Moc by mě zajímalo, co to je za hovada...

Napísať odpoveď