28.3.2017 M1753266 12UTC Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

28.3.2017 M1753266 12UTC Libuš

Príspevok od užívateľa Zaky » 8. Apríla 2017, 21:51

Typ sondy : Vaisala RS92SGPL
HW kód : M1753266
Frekvence : 401.1 MHz
Datum a čas vypuštění: 28.3.2017 12UTC
Místo vypuštění: Libuš
Datum nálezu: 8.4.2017
Místo nálezu: les u obce Doubravčice 50.024751, 14.819059. Sonda, kterou jsem sledoval z práce, dopadla do lesa v přijatelné vzdálenosti od naší chaty a tudíž od dopadu až do dneška akorát čekala, až na ni přijde řada. Minulý víkend probíhalo rizikové kácení stromu, co se nám chystal časem spadnout na chatu, bylo s tím plno práce a tak na sondu nevyšel čas. Dnes již bylo třeba akorát rozklínovat špalky, co v ně byl strom proměněn a mohl jsem se vydat vyzvednout sondu. Po příjezdu na místo jsem zaparkoval před zákazem vjezdu do blízké chatové osady, prošel prakticky pustou osadou, neboť zjevně ještě není sezóna a jal se šplhat do příkrého kopce. Dnešního odlovu se účastnil i můj táta, má už svoje roky a tak nebyl z toho výškového výstupu zrovna dvakrát nadšen, ale statečně šplhal se mnou. Když jsme se vydrápali nahoru a došli lesem do místa předpokládaného dopadu, již při příchodu jsme spatřili rozložité strašidlo ze zbytků balónu, viselo si v nějakých čtyřech metrech. Po krátkém průzkumu byla objevena i sonda, ta byla odhadem v takových patnácti metrech o pár stromů dále. Zkusil jsem příhodným klackem stáhnout dolů strašidlo, to se podařilo snadno. Šnůra ale v korunách stromů kladla poměrně veliký odpor, tak jsem se bál to jen tak uříznout a pustit, aby mi sonda místo ladného skluzu dolů nezůstala nehezky viset. Vydal jsem se proto prozkoumat auto, jestli mám s sebou nějaký smotaný odvíječ se šňůrou z předchozích odlovů. Pro cestu k autu jsem zvolil zkratku, bylo to ještě více nejdřív z kopce, pak zpět zase do kopce, navíc se zpestřením dole, kde bylo potřeba přejít přes říčku, co dole teče místo přes můstek po padlém kmeni. Šňůru jsem v autě našel, do říčky nespadl, do kopce poněkud vyfuněl a zpotil se a mohl navázat šňůrky k sobě. Začal jsem spouštět sondu, šlo to skoro hladce, občas bylo potřeba trochu zatáhnout zpět, ale za chvíli byla sonda dole. Prosté odříznutí by možná prošlo a možná taky ne. Sbalili jsme stratosmetí, vyfotili aspoň zbytky strašidla a sondu na zemi, neboť jsem fotodokumetaci při sundavání nějak zanedbal a vydali se již vyzkoušenou zkratkou zpátky k autu. Tahle sonda nebyla úplně snadná, ale úspěch se dostavil :-)
Prílohy
sonda.jpg

Napísať odpoveď