6.4.2017 - M3943210 - Libuš 00UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Matěj
Lovič
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 17. Mája 2015, 15:07
Bydlisko: Jihlava

6.4.2017 - M3943210 - Libuš 00UTC

Príspevok od užívateľa Matěj » 11. Apríla 2017, 01:17

Typ sondy : Vaisala RS92SGPL
HW kód : M3943210
Frekvence : 401.1 MHz
Datum a čas vypuštění: 6.4.2017 00UTC
Místo vypuštění: Libuš
Místo nálezu: průmyslový areál na kraji Jihlavy N49,38971 E15.60427
Datum a čas nálezu: 6.4.2017 5:57SELČ

Při přípravě logů z uplynulých dnů jsem zmožen únavou u počítače usnul. Probral jsem se v době, kdy noční libušská sonda už byla po burstu a s rychlostí svědčící o dost velkém zbytku latexu brzdícím pád jsem odhadoval, že by mohla skončit v blízkosti Jihlavy, ač predikce zatím ukazovaly dopad někde u Třebíče. Můj odhad skutečně vycházel, připravoval jsem se na cestu někam mezi Puklice a Sasov. Vítr foukal dost silný, chvílemi ale ustával. Díky tomu sonda dopadla o něco dřív a neskončila u Sasova na 110kV vedení, jak zhruba odhadoval OK1HGA (to jsem ale zjistil na fóru až po návratu zpět), ale někde v oblasti jihlavské Staré plovárny. Sbalil jsem techniku a vyrazil. Na Brněnském mostě bylo sondu slyšet, signál ale silně kolísal a byl dost slabý, což svědčilo o tom, že to nebude oběšenec, ale že někde leží. Za mostem na lavičkách v parku jsem zkusil načíst souřadnice. Rádio ale bohužel párkrát píplo a vypnulo se. To snad ne. Po pár pokusech s přestávkami na odpočinek baterií se mi podařilo zjistit, že souřadnice nebudou, sonda je nedává. No nic dojdu do míst posledních souřadnic a zaměřím ji anténou a notebookem usb klíčenkou. Zašel jsem do temných zákoutí na pěšinu pod průmyslovým areálem do přibližných míst dopadu. Vyndám anténu, vyndám usb klíčenku a sakra chybí mi propojovací kablík, nemám ho s sebou. To už snad není pravda. Párkrát ještě na krátkou dobu naskočí rádio a podle signálu to vypadá, že jsem tak 50-100m od sondy. No nic, zkusím vizuál. Aspoň že dvě svítilny mi fungují jak mají, bez nich by v té tmě, co zatím ještě byla, dál radši nešel, při mé smůle v posledních dnech bych nejspíš spadl ze skalistého srázu dolů. Na pěšině sonda není, nahoře na mezi ani na plotě od areálu není, na srázu dolů ani na okolních stromech také není. No nic, zkusím se vydrápat nahoru na břeh k oplocení. Při tom jsem si pěkně ustlal, ale to už jsem bral jako takovou běžnou věc. Obhlídka areálu za plotem zatím neúspěšná, tak jsem se vydal dál k zahrádkářské kolonii, kde by také mohla být. To už začalo svítat. Pár podezřelých objektů na krajní zahradě bylo, ale při podrobnějším zkoumání za mohutného svitu cyklosvítilny, kterou jsem si pro tento účel vzal s sebou, pak bylo jasné, že to není ani sonda ani zbytky balónu. Přemístil jsem se k nejzazšímu rohu areálu, to už se rychle rozednívalo, a po chvíli jsem v sousedství hromad suti, hlíny a škváry či co to bylo spatřil zbytky balónu a posléze i sondu. Teď jenom, jak pro ně. Latex byl zhruba 15m od plotu. Neočekával jsem, že by v okolí bylo něco, čím by se dal přitáhnot. Sonda byla ještě mnohem dál. Plot v rohu byl o něco nižší a částečně pomačkaný, jak už tam přes něj někdo lezl. Touto cestou jsem se však vydat nechtěl, preferuji legální řešení. Obešel jsem téměř celý areál a snažil se zjistit, které firmě inkriminovaná část patří. Na druhý průchod, když už bylo svítání v plném proudu, jsem zahlédl firemní ceduli. Obešel jsem přes polovinu areálu a našel vchod, kde byla i cedule s šipkou od příslušné firmy. Vydal jsem se tedy na vrátnici a tam po pozdravu a dřív než jsem příslušnému pracovníku začal líčit důvod mé návštěvy jsem byl zaražen větou: "Ahoj Matěji, co tě sem přivádí". Byl to můj známý, kterého jsem už strašně dlouho neviděl a hned jsem ho nepoznal, zato on mě poznal hned. Vylíčil jsem mu, proč jsem tam zavítal a bez problému jsem byl do areálu vpuštěn, jen jsem byl upozorněn, ať si tam vzadu někde neublížím a byl jsem naveden, kudy se do příslušného místa nejlépe dostanu. Cesta byla proti tomu co už jsem měl za sebou totální pohoda, sondu nebylo nijak složité najít, když už jsem věděl, kde se nachází. Pak následovalo standartní focení, odměření souřadnic a úklid. Vrátil jsem se zpět, ukázal jsem známému, proč jsem tam vlastně byl, poklábosili jsme o životě a pak už jsem musel jít, čekal na mě pracovní proces.
1.jpg
Nález. Začínalo svítat.
2.jpg
Stejné místo po obchůzce kolem areálu. To už bylo světlo.
3.jpg
A o kus dál, ještě za plotem.
4.jpg
Už jsem v areálu.
5.jpg
Krytka se štítkem je ulomená
6.jpg
Krytka nalezena, je bez štítku. Posléze jsem našel i ten
7.jpg
8.jpg
9.jpg
Detail háku po vymotání z chuchvalce latexu.

Napísať odpoveď