8.4.2017 - M4023816 - Libuš 00UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Matěj
Lovič
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 17. Mája 2015, 15:07
Bydlisko: Jihlava

8.4.2017 - M4023816 - Libuš 00UTC

Príspevok od užívateľa Matěj » 11. Apríla 2017, 01:58

Typ sondy : Vaisala RS92SGPL
HW kód : M4023816
Frekvence : 401.1 MHz
Datum a čas vypuštění: 8.4.2017 00UTC
Místo vypuštění: Libuš
Místo nálezu: les u Vysokých Studnic N49,38915 E15,74283
Datum a čas nálezu: 8.4.2017 10:51SELČ

Pro tuto sondu jsem chtěl původně jet už za ranního rozbřesku, problém ale byl se zpátečním spojem. Jelikož dopadla do lesa, tak to s největší pravděpodobností vypadalo na oběšence. Proto jsem neočekával, že za hodinu zvládnu k sondě dojít, zdokumentovat nález a hlavně ji dostat dolů a vrátit se. Zhruba 6,5 hodiny se mi ale zase zdálo příliš. Proto jsem odjezd odložil až na ten další spoj s tím, že mezitím by měla letět ranní sonda a vypadalo to na dopad v blízkém okolí. To se také stalo. Na tuto sondu se těšil OK2PYA a na fóru si ji zamluvil. Z diskuze vyplynulo, že tu noční by už časově nezvládl, tak jsme se o ně podělili. Pokud by měl zájem i o tuto noční, tak bych mu ji klidně taky přenechal.
Ve Studnicích na kopci jsem zkusil rádio, sonda slabě hrála. Nepředpokládal jsem, že by to byla ta noční, tak dlouho by nevydržela, musela to být ta ranní, co už dopadla. Chvílemi dávala i souřadnice, měla být přibližně 4,5km daleko. Pokračoval jsem dolů do údolí a po příchodu na místo posledních souřadnic už bylo dohledání otázkou chvíle. V dáli se totiž cosi bílého zablesklo. Po přiblížení se předpoklad vyplnil, byla to sonda visící ze stromu zhruba 5m nad zemí. Latex z balónu ale nikde vidět nebyl. Po prozkoumání okolí jsem objevil smrkovou soušku, která by mohla posloužit jako improvizovaný sondekiller. Moc se ale neosvědčil. Zkusil jsem tedy další v podobě dlouhé zakroucené větve, ten už se osvědčil. Po několika pokusech se mi podařilo sondu zachytit a stáhnout k zemi. Teď ještě sundat zbytek. To už bylo horší. Po intenzivním tahání za šňůrku jsem zahlédl kymácející se vrcholky dvou vedlejších stromů a posléze i kusy latexu na nich. Když ani po několika pokusech nešly uvolnit, pro jistotu jsem sondu oddělil, šňůrku namotal na klacek a tahal a povoloval, až jsem do prstů dostával křeče a pořád nic. U šňůrky jsem bohužel nemohl moc měnit úhly, protože vedla mezi dvěma stromy a oba měly jako na potvoru na sobě řadu suchých větví a větviček a hrozilo, že se o ně šňůrka prodře. Jak jsem zvyšoval intenzitu tahání, tak už to vypadalo, že se přetrhne. Najednou tah povolil a zdálo se, že je vymalováno. A ejhle v tom se snesl velký kus latexu z vrcholků dolů. Povolila větev, za kterou se zasekl odvíječ. Vyhráno ale nebylo. Latex s odvíječem totiž sjel o jednu větev níž a tam se zachytil. Takže opět tahat, tentokrát už ale nebylo potřeba tolik úsilí a opět se uvolnil. A sjel zase na další větev níž. Většinou už ale stačilo zatahat jen jednou. A když už to vypadalo, že tímto způsobem to půjde až na zem, tak v půlce stromu se odvíječ zasekl. A zase se muselo působit hrubou silou. Bylo jen otázkou, zda povolí šňůrka nebo větev. Naštěstí to byla větev. A pak už to šlo zase snadno.
1.jpg
Nález
2.jpg
3.jpg
GPS anténa poškozená při průletu mezi stromy.
4.jpg
Latex po uvolnění z vrcholků stromů.
5.jpg
Latex po roztažení - zbylo ho hodně.
6.jpg
7.jpg
8.jpg
Detail poškozené GPS antény, snímače přežily.
9.jpg
Dominanta Vysokých Studnic, široko daleko viditelná - kostel Nejsvětější Trojice

Napísať odpoveď