9.4.2017 - M3943224 - 12 UTC - Paha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

9.4.2017 - M3943224 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 11. Apríla 2017, 19:50

9.4.2017 - M3943224 - 12 UTC - Paha Libuš
Typ sondy : Vaisala RS92SGPL
HW kód : M3943224
Frekvence : 401.100 MHz
Datum a čas letu sondy : 9.4.2017 - 12 UTC
Místo vypuštění : Paha Libuš
Datum a čas nálezu : 9.4.2017 v UTC
Místo nálezu : zahrada rodinného domku v obci Herálec, okr. Havl. Brod
Souřadnice : 49.52978N, 15.45858E



Tuto neděli jsem jel autem zařídit si pár drobných záležitostí okolo radia a navštívit jednoho kamaráda v Kralicích a vůbec jsem s nějakým sondařením toho dne nepočítal. Měl jsem toho dne jiný program, ale ze zvyku jsem si s sebou vzal přijímač i notebook. Malá anténa na střeše auta a "KRCka" v kufru je už také trvalou součástí mé výbavy, kamkoli jedu.

Kolem třetí odpolední hodiny jsem se podíval na sondy, co letí a podivil jsem se, co ta libušská dává za data a jak pomalu plachtí - v 32000m měla, pokud se pamatuji, pouhých asi -13m/sec a to mě začalo zajímat. A ke všemu ještě ve 32000m, když už padala, tak na chvíli zmlkla a pak začala čítat rámce znovu od nuly - to jsem ještě neviděl... Přemýšlím, co se se sondou asi dějě, za jízdy autem a samozřejmě směrem k pravděpodobnému místu dopadu.

Ten jsem optimisticky hádal někde okolo Třebíče, až k Tišnovu, ale nakonec jsem musel až do obce Herálec, tedy až za Jihlavou a sondu jsem ztratil už někde okolo 8500m. Dávala nečitelná data, která jsem měl až do 1200m, ale naváděla mne špatným směrem a na Sondemonitoru vykreslila jakousi podivnou šedou přímku, na první pohled nesmysl.

Projel jsem se tedy chvíli po okolních kopcích a nakonec s přijímačem přepnutým na na CW jsem na směrovku zaslechl náznak signálu a vydal se tím směrem - na sever. Čitelný signál byl až za železničním přejezdem před Herálcem a v obci samotné, to už bylo síla. No a po chvíli jsem tam potkal Matěje, který tam dorazil chvíli přede mnou na kole.

Dlouho jsme tam pak hledali a bádali, kde sonda je, až nám ji ukázal jeden pán, majitel onoho domku, okolo kterého jsme oba pilně hledali a nemohli najít. Sonda byla totiž už v jeho garáži, ještě stále vysílající, aniž by to on vůbec tušil. Tak jsme tomu potom všichni pěkně zasmáli a s ním a dalšími místními si chvíli popovídali, zaznamenali si pár podrobností a v dobré náladě se nakonec rozloučili.

Jinak z balonu, jak jsme s Matějem zjistili, zbylo skoro všechno, jedna jeho polovina vcelku a druhá roztrhaná na takové dlouhé úzké pásky. To by asi vysvětlovalo pomalost, s jakou sonda klesala. Až jsem si myslel, že má padáček.

Zajímavé bylo, že sonda vypadala nepoškozená, těžko říct, proč se chovala tak podivně. No a na PC, co mi běží v Brně, byl obrázek sestupu sondy stejný, i s tou šedou čarou na konci.



Obrázok
Podivný byl let této nedělní sondy


Obrázok
Detail jeho závěru


Obrázok
Až do prasknutí balonu bylo vše OK...


Obrázok
ale pak sezačaly dít věci...


Obrázok
Sondu jsme ale nakonec přece jenom našli.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 9.4.2017 - M3943224 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 12. Apríla 2017, 06:39

I v Praze - Libuši jsem měl ze SM "divný" signál, s výpadky polohy. Jen ta šedá čára chybných poloh měla jiný úhel.
Prílohy
17040912hLibuš.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Matěj
Lovič
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 17. Mája 2015, 15:07
Bydlisko: Jihlava

Re: 9.4.2017 - M3943224 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa Matěj » 13. Apríla 2017, 02:37

Tuto sondu jsem sledoval na vyvýšeném místě u Lípy při zastávce na cyklovýletě. Bylo zrovna kolem burstu, když jsem vybalil a zapojil výbavu, signál byl silný a čistý. Zpočátku bylo vše v pořádku, pak ale GPS ukazovala nesmysly, hlavně u výšky. Zarazilo mě i hodně nízké číslo rámce. Zkusil jsem pro jistotu vše zrestartovat, nesmysly pokračovaly. Hodnoty se postupně zlepšovaly, najednou se zase skokově zhoršily. A takhle to pořád pokračovalo. Těsně před dopadem vypadaly hodnoty rozumně. Pokud byly hodnoty správně, dopad vycházel necelých 8km daleko, podle predikcí měl být podstatně dál, někam za Humpolec.
Po úklidu noční libušské sondy u Hurtovy Lhoty (viewtopic.php?f=9&t=3281) a určení přibližného místa dopadu polední sondy v obydlené části Herálce jsem tam vyrazil. Přijížděl jsem od Radňova, na kopci nad Herálcem u vysílače jsem zkusil zapnout rádio, sonda hrála čistě a silně. Pokračoval jsem do míst odhadnutého dopadu. Dojel jsem k výrazně oranžovému domu proti poště. Obhlížel jsem korunu vysokého stromu, latex ani sondu jsem na něm nezahlédl. Zapnul jsem rádio, sonda hrála na konektor. Buď jsem velmi blízko nebo je to oběšenec. Zkusil jsem popojít ke kostelu, signál slábnul a začal vypadávat. Bylo to dobré znamení, oběšenec to není. Vrátil jsem se a pokračoval na druhou stranu. Prošel jsem uličkou do míst posledních souřadnic. Signál byl silný. Zkusil jsem načíst souřadnice, kmitaly kolem rohu střechy domu. Pro jistotu jsem udělal obhlídku okolních zahrad a stromů. Zkusil jsem určit souřadnice s použitím nejaktuálnějšího RINEXu a stále naznačovaly, že je někde kolem rohu domu. Rozhodl jsem se zazvonit na majitele a požádat ho, jestli se mohu podívat na střechu, že by tam mohla být sonda. Obešel jsem dům, kolo odložil u plotu. A když jsem chtěl zvonit, na protějším chodníku jsem uviděl chlapíka v monterkách, v ruce anténu povědomých rozměrů a rádio. Ukázal jsem na anténu a na dotaz "400 megahertzů" jsem obdržel odpověď Jarek OK2PRF. Tak jsme se tam potkali. Zazvonil jsem, po chvíli se otevřely dveře a v nich starší pán, co že to chceme. Když zjistil, že mu nechceme vnucovat předražené pojištění či něco podobného, ale že mu s největší pravděpodobností na střeše dopadla sonda, nás ochotně vpustil na dvůr za domem, ukázal na žebřík, ať si tam vylezeme. Já směřoval k žebříku, Jarek tam zkusil zaměřit sondu. Posílalo ho to ale spíš více napravo, do uličky či zahradu vedlejšího domu. Na lezení tudíž nedošlo. Podle zaměřování to vypadalo na zahradu, tam ale sondu nebylo vidět. Pánovi jsme poděkovali a dali se do hledání u vedlejšího domu. Jelikož jsme byli blízko, zaměřování nebylo úplně snadné. Spojili jsme všechny své zkušenosti a techniku a po mnoha pokusech jsme dospěli k výsledku, že je buď v garáži nebo vedlejší dřevěné boudě. Tak jsme šli a zazvonili. Otevřel pro změnu mladší pán a po pár slovech věděl, že jsme tam kvůli sondě. Našel ji na zahradě vedle domu na jabloni. Latex a šňůrku vyhodil do popelnice, zapnutou sondu uložil v dřevěné boudě vedle garáže, což jsem se od něj dozvěděl, když Jarek odměřoval souřadnice a fotil. Já pár fotek také udělal. Okolo šlo několik místních, s nimi jsme si tam chvíli povídali. Jarek se zajímal, jestli by se tam dalo někde přespat, zvláště když ho lákali, ať s nimi zajde na pár škopků. Hotel tam je, zámecký. Výlet za sondou by se mu ale hodně prodražil, což mu místní také naznačovali. Tak se rozhodl že tam nepřenocuje, ale pojede domů. Vydali jsme se ještě k popelnici prozkoumat latex. Bylo ho skutečně hodně. Po jeho nafocení a vrácení do popelnice jsme se rozloučili a vydali se k domovu.
z_aprs.jpg
Dopad z aprs ...
dopad-u_Lipy.jpg
... a tak jak jsem ho zachytil u Lípy. Ten strom, jak se lomí čára doleva, tam už není.
v_Heralci.jpg
Záznam z Herálce
mapa.jpg
Cíl našeho snažení

1.jpg
Uvítací výbor
2.jpg
Tady na tom stromě jsem ji hledal nejdříve
3.jpg
A tady dopadla
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
To nejlepší na konec - Jarek s latexem

Napísať odpoveď