27.4.2017 - J3223927 - 02 UTC - Linz

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

27.4.2017 - J3223927 - 02 UTC - Linz

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 6. Mája 2017, 20:02

27.4.2017 - J3223927 - 02 UTC - Linz
Typ sondy : Vaisala RS92SGPW, alkalické baterie, pouzdro s LED a vypinačem
HW kód : J3223927
Frekvence : 403.400 MHz
Datum a čas letu sondy : 27.4.2017 - 02 UTC
Místo vypuštění : Linz
Datum a čas nálezu : 30.4.2017 v 16:43 UTC
Místo nálezu : Pole u obce Čermákovice u Dukovan
Souřadnice : 49.02355N, 16.19422E


Koncem dubna byly příznivé podmínky pro dolet sond z Lince. Čekal jsem, jestli k nám nějaká přiletí, ale zrovna jsem neměl na lovení sond čas. Když jsem se v pátek ráno podíval na záznam, měl jsem data do asi 600m, ale celý den až do večera jsem musel být v práci. Tak jsem tuto sondu nakonec nestihnul.

Až v neděli jsem měl volno a udělal jsem si vyjížďku po okolí a na tuto sondu si vzpomněl až za jízdy. Byl jsem zrovna nedaleko, tak jsem se tam podíval. Velký lán uvláčeného a osetého pole byl přehledný a tak jsem sondu brzy objevil, malinkou bílou tečku a za ní větší, červenou. Dalekohledem jsem se přesvědčil, že je to opravdu to, co hledám a po lesní cestě tak, abych po poli zbytečně nechodil jsem se dostal až na místo, které jsem si zaznamenal a pak vše uklidil.

Tentokrát jsem sondu našel poměrně blízko od předpokládané polohy. Byl to opět ten několik let starý typ, ale místo nálevné vodní baterie byl uvnitř blok alkalických článků s plastovými lahvičkami po stranách, naplněných vodou. Takové baterie jsme vídali u vídeňských sond, tyto ale mají navíc vypínač a krásnou zelenou LED, která se po odpojení baterie od sondy po chvíli postupně rozsvítila, což mě docela překvapilo.



Obrázok
Dlouhý let sondy


Obrázok
Ke konci udělala sonda čelem vzad


Obrázok
Na místě nálezu. V pozadí je vidět padák


Obrázok
Sonda dopadla nepoškozená, padák fungoval skvěle -


Obrázok
- protože z balonu skoro nic nezbylo


Obrázok
Uvnitř jsou tyto baterie s vypínačem a zelenou LED. Podle hmatu bych tipoval, že přívodní drátky jsou se silikonovou izolací


Obrázok
I po několika dnech se LED dioda po odpojení sondy takto krásně rozsvítila

Napísať odpoveď