12. 5. 2017 M1733797 18 UTC Kuemmersbruck

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

12. 5. 2017 M1733797 18 UTC Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 14. Mája 2017, 12:23

12. 5. 2017 M1733797 18 UTC Kuemmersbruck
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kód : M1733797
Frekvence : 402.7 MHz
Datum a termín vypuštění : 12. 5. 2017 18UTC
Místo vypuštění : Kuemmersbruck
Místo a čas dopadu : louka u Biadel - Merklín 49.5698292, 13.1801678 19:07 UTC
Datum a čas nálezu : 12. 5. 2017 19:47 UTC

Skončila letošní ozonová sezona a tak se mohla vrátit moje sonderská výbava z Libuše zpět na chalupu v Merklíně. Protože již několik dnů předem Predictor naznačoval, že oblast bude "bombardována" SGP z Ambergu, instaloval jsem hlavní anténu hned po příjezdu v čtvrtek a termín 18 UTC jsem už sledoval. Zatím to padalo spíše k Plzni a já tedy mohl hledat modul GPS, ve které krabici jsem ho přivezl? Nakonec jsem ho našel už v té "velikonoční" várce a tak jsem mohl přejít z ephemeridů z webu na svoje vlastní. Nadějně vypadala páteční 18 a pohotovost mi potvrdila i SMS od fenquicka. Všechno šlo podle představ a poměrně rychle padající sonda se blížila k Merklínu. Nakonec dopadla 1800m od chalupy, kousek od historických Biadel, ale pád do mokré trávy nevydržela. I když jsem měl stále dobrý signál, tlak byl nesmyslný a ani GPS pozici neposílala. Mojí poslední změřenou polohu ale shodně potvrdily i polohy z APRS. Komu se poštěstí, že mu sonda spadne ani ne 2 km od stanoviště? I přes nastávající tmu jsem tedy s čelovkou, LED baterkou na kličku, malou Yaginkou a IC-R5 na kole vyrazil. Na místě už ale byla téměř tma a přestože mne příjemně překvapila jen louka (žádná řepka), rozkvetlé pampelišky v posledním večerním světle svojí bělobou maskovaly jakýkoliv náznak sondy, nebo zbytků balonu. Nic červeného jsem nezahlédl a tak jsem musel vizuál nerad opustit a zapnout přijímač. Sonda samozřejmě hrála jak o život a Yaginka celkem spolehlivě ukazovala směr do louky a ne do křoví podél polní cesty, nebo až na pole za ní. Po pár desítkách metrů jsem musel odladit rovnou o 10 kHz a pokračoval dál mokrou pastvinou. Když už Yagina ztrácela směrovost, odladil jsem o dalších 5 kHz, ale už nešlo zaměřovat podle zvukové hranice signál/šum. Musel jsem tedy sklopit světlo čelovky na displej přijímače a osvětlovat bargraf síly signálu, který naznačoval další směr postupu. Když ale směrovost zmizela, začal jsem pročesávat blízké okolí a sonda mi sama pomohla. Nohy se mi totiž zachytily do šňůrky a já tedy mohl přijímač vypnout. Podél šňůrky jsem našel bílý balon mezi bílými pampeliškami. Kde je ale červená padáčku? Padák byl totiž zamotán téměř do celého balonu (580 g) a ještě jeho zbytky zakryt. Proto ani moc nebrzdil, ani vůbec ve tmě hledání nepomáhal. Radost, že se mi celkem snadno povedl nález i ve tmě, což jsem zatím vždy předem vzdával, přehlušila i obavy z návratu přes rozbahněné části louky a polní cesty. Přední svítilna na kole svým krátkým dosvitem moc předem nevarovala před loužemi a tak jsem si nakonec cestu zpět zkrátil zkratkou přes už dost vzrostlé obilné pole. Cestičky od mechanizace dovolovaly kolo ušlápnout a já se za pár minut mokrý a zablácený až nad kolena vrátil na chalupu. Po převlečení jsem hned provedl test provozu sondy. Kromě tlaku, což moc nechápu, vše dávalo přiměřené hodnoty. Druhý den jsem se na místo nálezu vrátil, protože při vyndavání foťáku mi z jeho pouzdra do trávy vypadla fleška, která při pádu cinkla o mezi koleny drženou Yaginku. Večer jsem v té tmě hledání po chvíli vzdal a místo ztráty si označil. Ráno jsem začal hledat znovu, vyškubal jsem trávu na dotyčném místě, ale stejně nic nenalezl. No, žádná velká ztráta to není, jen to byla rezerva pro případ plné paměťové karty ve foťáku.
Prílohy
01.jpg
1. Nadějná předpověď
02.JPG
2. "Poplachová" a nezištná SMS
03.jpg
3. SM po dopadu
04.jpg
4. Poslední použitelný frame
05.jpg
5.Moje data potvrdilo i APRS, jen správná poslední poloha byla ta osamělá a předpověď dopadu se netrefila.
06.jpg
6. Konečná situace, uprostřed Biadla, vpravo dole část Merklína
07.JPG
7. Hurá šňůrka si mne odchytila, anténu a přijímač mohu odložit
08.JPG
8. Opravdu byl v sestavě i padáček
09.JPG
9. Sonda, sedící v trávě na druhém konci šňůrky
10.JPG
10. Trocha světla na západě a maskování padáčku pod balonem mezi pampeliškami
11.JPG
11. Trofej na chalupě
12.JPG
12. "Důkaz"
13.jpg
13. Test funkčnosti
14.JPG
14. Louka v denním světle
15.JPG
15. Kde jsi fleško, kde jsi?
16.JPG
16. Poslední pozůstatek Biadel, písemně zmíněných už před více než 900 lety, obvodové zdi bývalého kostela.
Původní mohutné střešní trámoví porevoluční majitel prý draze prodal do Německa.

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 12. 5. 2017 M1733797 18 UTC Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Zaky » 14. Mája 2017, 19:12

Problém s měřením tlaku u použitých RS92 bývá způsoben upadnutím tlakoměru z pájení po dopadu sondy, Tlakoměr je přece jen celkem rozměrný a něco váží a pájení prostě občas při dopadu nevydrží. Pokud v sondě "něco rachtá", bude to tento případ. Občas umí upadnout i filtr GPS signálu.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 12. 5. 2017 M1733797 18 UTC Kuemmersbruck

Príspevok od užívateľa Pazar » 14. Mája 2017, 23:24

Aha, dík za vysvětlení. Zatím jsem se více setkával s poškozeným thermocapem, nebo DC III rovnou hlásí PTU sensors error.

Napísať odpoveď