22. 5. 2017 M4016100 06 UTC Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2030
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

22. 5. 2017 M4016100 06 UTC Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 22. Mája 2017, 23:27

22. 5. 2017 M4016100 06 UTC Libuš
Typ sondy: Vaisala RS92-SGPL
HW kód: M4016100
Frekvence: 401.1 MHz
Datum a termín vypuštění: 22. 5. 2017 05:30 UTC
Místo vypuštění: PRAHA - Libuš
Místo a čas dopadu: chodník u čela domu v Dobřejovické 568/3, Praha 4 - Lhotka, 50.022611 14.443056, 07:30 UTC
Datum a čas nálezu: 22. 5. 2017 cca v 07:45 UTC

Důležité pracovní povinnosti mi dnes nedovolily soustavně sledovat let ranní sondy z Libuše, i když místo dopadu mělo být někde v Praze. Spíše náhodou jsem ve vhodný čas koukl na APRS, ST totiž opět nebyl krmen místními sondery těmito daty a doslovně jen pár minut po dopadu jsem byl šokován, že se odehrál jen pár desítek metrů od mého bydliště. Prohlédl jsem situaci na mapě a zavolal domů, zda by nebyla moje paní ochotna se po sondě podívat. Na Libuši signál nebyl, čili se dalo předpokládat, že po tvrdém přistání nevysílá a hledání musí být pouze vizuální. Popsal jsem situaci, přidal několik rad a čekal, jak to dopadne. Již za 2 minuty potom Zaky na chat napsal jeho predikci dopadu, kterou jsem už nestihl předat. Proto se zpráva o výsledku hledání z domova zpozdila, protože byl spíše hledán červený padáček po okolních stromech. To proto, že jsme spolu zatím hledali jen sondy z Ambergu a tam byl vždycky padáček důležitým orientačním bodem. Že v Praze dáváme padák jen k ozonu, jí v ten okamžik nedošlo. Nakonec ale postoupila na konec předpokládané oblasti dopadu a na chodníku se nedala rozpadlá sonda s kouskem balonu přehlédnout. V 07:57 UTC jsem se telefonicky dozvěděl, že hledání bylo úspěšné a nález na mne čeká doma. Nemám sice k dispozici autentické foto stavu po dopadu, ale sonda, baterky a hrdlo balonu ležely v okruhu asi půl metru pod oknem ve štítě domu.
Po návratu z práce jsem tedy udělal fotodokumentaci, vyklepal ze sondy roztříštěné kousky pouzdra, zkusil připojit její baterie a pustil Icom IC-R5. Radost mi udělal typický zvuk. Proto jsem nastartoval svůj domácí systém a sondu s baterkou pověsil ven, na tyčku s GPS modulem. PTU data byla důvěryhodná a poloha GPS měla svojí typickou odchylku. Čili sonda, i přes poškození pouzdra, fungovala. Za zmínku možná stojí i to, že z balonu zůstalo jen 64 gramů.
Prílohy
01.jpg
1. Celá dráha na APRS
02.jpg
2. Dva poslední body sledování a predikce dopadu u domova, zavelely k akci
03.jpg
3. Zprávu o hledání jsem napsal na chat a komunikoval se Zakym
04.jpg
4. Upřesňující predikce od Zakyho
05.jpg
5. Nakonec to měla má paní od domu 110 metrů a mohla tam být za minutu.
Ona ale hledala systematicky a koukala se hlavně po stromech.
06.jpg
6. Udané místo nálezu
07.JPG
7. Donesený úlovek vyfocen až doma, po mém návratu z práce
08.JPG
8. Typický důsledek tvrdého dopadu, konektor propíchal jeho krytku, část pouzdra byla roztříštěna,
identifikační štítek se sice posunul, ale neupadl. Zajímavě se ohnula i anténa.
09.JPG
9. Vážení hrdla balonu jen s minimem zbytků
10.JPG
10. Sonda „pověšena“ z okna pro komplexní testování
11.JPG
11. Domácí souprava byla se signálem i daty spokojena
12.jpg
12. Pouze pochopitelně rozdílné výšky PTU a GPS a ujetá dálka
13.jpg
13. „Živá“ data ve všech kanálech

Napísať odpoveď