3.6.2017 M4023277 12UTC Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

3.6.2017 M4023277 12UTC Libuš

Príspevok od užívateľa Zaky » 6. Júna 2017, 20:30

Typ sondy : Vaisala RS92SGPL
HW kód :M4023277
Frekvence : 401.1 MHz
Datum a čas vypuštění: 3.6.2017 12UTC
Místo vypuštění: Libuš
Datum nálezu: 3.6.2017
Místo nálezu: pole u obce Barchovice 49.951389, 14.978114. Sobotní polední sonda měla podle predikce dopadnout v rozumné vzdálenosti od naší chaty, kde jsem o víkendu byl, tak jsem měl v úmyslu pro sondu vyrazit. Neměl jsem k dispozici přesnou polohu dopadu, tak jsem pro sondu vyrazil s anténou a rádiem, to se dohledá :-) Po příjezdu na vytipované místo se ukázalo, že se sice dalo po krásně posekané polňačce dojet celkem blízko k sondě, na konci polňačky byl posed, ale cesta tam končila a okolo byla všude úplně příšerná řepka, o pěkný kus vyšší, než já. Vylezl jsem na posed a rekognoskoval situaci. Řepka se táhla široko daleko, ve směru signálu to ale vypadalo, že v dálce už řepka není. Vyrazit z toho prvního místa od posedu bylo úplně vyloučené, S metr říkal, že sonda bude pár set metrů daleko a to bych řepkou neměl šanci zvládnout. Průzkumem fotomapy se ukázalo, že by do předpokládaného místa mohla vést další, byť poněkud nevýrazná polňačka. Vrátil jsem se tedy na silnici a jel dále najít tu polňačku. Ta se bohužel, jak se ukázalo, jaksi nekonala, asi existuje jen v období sklizně, v místě, kde měla být, byla jen zcela homogenní řepka. Pokračoval jsem tedy dále. Po chvíli se situace značně vylepšila, řepka přešla do obilí a v místě, kde se dalo zastavit byl navíc podél obilí úplně neosetý pruh pole, dále pak zase navazovala nějaká další plodina. Vyrazil jsem tedy tím neosetým, k předpokládanému dopadu sondy navigace ukazovala 1 km vzdušnou čarou. To pole bylo prostě dost velké. Po pár stech metrech skončilo obilí a neosetý pás pokračoval za obilím mým směrem. Zatím to tedy vypadalo dobře, neosetý pás tam byl slušně široký, několik set metrů. Vydal jsem se tedy šikmo přímo za signálem. Jak jsem postupoval, začalo být zjevné, že za neosetým je zase řepka. To už anténa ukazovala jinam, než byla poloha ze SM. Pokračoval jsem tedy, až jsem došel ke kraji řepky. Těsně před řepkou ležel na zemi jako příslib nedaleké sondy kus latexu, byl docela velký. Jak vidno, latex se může při pádu uvolnit kdykoli. Signál dával tušit, že k sondě je to už kousek, realita zase dávala vědět, že ten kousek vede řepkou. Chvíli jsem se tam natahoval na špičky, až jsem uviděl na řepce šňůru z odvíječe. Byla cca 30 m v řepce. Zanechal jsem tedy na kraji veškerou výbavu, jako rádio, anténu a batoh a vyrazil o řepky. Jak byla vyšší, než já, docela obtížně se určoval směr i jen na tak krátkou vzdálenost. Probojoval jsem se k sondě, pofotil, popakoval a vyrazil zpět. I ten malý kousek řepkou byl notně namáhavý. Naštěstí sonda dopadla ještě velice dobře, být hluboko v řepce, byl by odlov naprosto vyloučený.
Prílohy
cesta k sonde.jpg
kus latexu.jpg
snura.jpg
balon.jpg
sonda.jpg

Napísať odpoveď