18.6.2017 - E2841988 - 12 UTC - Prostějov

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

18.6.2017 - E2841988 - 12 UTC - Prostějov

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 21. Júna 2017, 19:34

18.6.2017 - E2841988 - 12 UTC - Prostějov
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPW
HW kód : E2841988
Frekvence : 402.1 MHz
Datum a čas letu sondy : 18.6.2017 - 12 UTC
Místo vypuštění : Prostějov
Datum a čas nálezu : 18.6.2017 v 16:57 UTC
Místo nálezu : vinohrad u obce Šanov
Souřadnice : 48.812124°N, 16.366649°E


Po skoro třech týdnech čekání na příznivé podmínky jsem mohl minulou neděli konečně zase doufat, že polední prostějovská sonda zůstane na našem území. Bylo krásné počasí a mě jsem data z výšky pouhých 311m, navíc jsem zkusil hned po dopadu pustit si jinou sondu a podívat se o kolik metrů a kterým směrem se její údaj odchyluje od její správné, známé polohy. Tuto odchylku jsem si poznamenal a vyjel.

Teprve necelý kilometr od cíle jsem sondu uslyšel. Signál přicházel z jednoho krásně udržovaného, velkého vinohradu, ale než jsem se stačil přiblížit, sonda se náhle odmlčela - bylo právě 18:12 místního.času. Tak jsem si myslel, že ji někdo právě našel a pokračoval jsem směrem k GPS souřadnici zadané podle mého odhadu, zvědav, koho potkám. Nikdo tam ale nebyl, všude ticho a klid. Koukám se triedrem a jen veliká plocha vlnící se krásné zeleně, jinak nic.

Pak jsem si ale vzpomněl na to písmeno E v HW-seriovém čísle sondy i na to, jak rychle padala. Vodní baterie, říkám si - třeba je to tím, někdy nemají valnou výdrž, hlavně po nárazu na zem...

Bylo to tam velmi nepřehledné, navíc velice obtížně se tam prolézalo mezi dráty - nechtěl jsem tam udělat sebemenší škodu a tak jsem byl opatrný. Odhadl jsem zhruba, kterou "brázdou" se dostanu co nejblíže k mému bodu a vešel jsem podél drátů do vinohradu. Zapnul jsem radio a zkoušel, jestli třeba ještě neuslyším slabé zbytky signálu, ale bez úspěchu. Přepnul jsem na CW a při pozorném poslechu a pomalém směrování na obě polarisace jsem uslyšel tento tón. Zapamatujme si jej. Je to nosná, modulovaná tónem nějakých 2400 Hz - poslední projev života sondy, slyšitelný někdy i na více jak 100m.

Dá se zachytit různě - někdy LSB, jindy USB, nebo lépe CW, při troše štěstí i FM. Nebo i na AM, pokud se odladíme o nějakých 5 až 7 kHz bokem. Párkrát jsem si takto pomohl a docela to fungovalo.

Dále už to bylo snadné, tedy až na to prolézání mezi dráty. Nejsem už totiž žádný mlaďoch, ani hubeňour, natož pak sportovec...

Potěšilo mě, že jsem sondu našel asi 27m od místa po korekci tou druhou sondou, jinak by byla chyba mnohem větší, asi 95m. Je to lepší výsledek, než minule, když jsem se vydal pátrat po sondě, co spadla u Shitbořic, kde jsem mrtvolku hledal a našel ji, protože byla vidět už na kilometr daleko a bez korekce - 89m od místa mého odhadu. S korekcí by to bylo asi 268m - chachá !!! - tak uvidíme, jak se zadaří příště.

Kromě prasklého a velmi "nakynutého" krytu vodní baterie sonda nejevila známky poškození, z balonu zbylo 560g. Vše jsem uklidil, baterii dal raději do krabice od zmrzliny, za účelem jejího dalšího prostudování a odjel zpátky k domovu.


Obrázok
Let sondy



Obrázok
Na místě dopadu. Tady někde je...



Obrázok
Sonda nalezena. Bez HW-štítku, s lehce vydutými horkými bateriemi.



Obrázok
Zbytek balonu na zemi, o tři řady vedle.

Napísať odpoveď