29.6.2017 - M2730392 - 00 UTC - Wien

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

29.6.2017 - M2730392 - 00 UTC - Wien

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 30. Júna 2017, 07:10

29.6.2017 - M2730392 - 00 UTC - Wien
Typ sondy : Vaisala RS41-SG
HW kód : M2730392
Frekvence : 401.0 MHz
Datum a čas letu sondy : 29.6.2017 - 00 UTC
Místo vypuštění : Wien
Datum a čas nálezu : 29.6.2017 v 04:30 UTC
Místo nálezu : mezi obcemi Bohutice - Vedrovice, travnatý pás mezi slinicí a železniční tratí
Souřadnice : 49.002095°N, 16.357916°E


Obrázok
Poslední přijatá data. Na to, že mi v noci vítr shodil anténu i s hromosvodem to ještě docela ujde ...


Obrázok
Místo nálezu, tráva u příkopu mezi silnicí a železniční tratí. Trochu mi dalo práci sondu dohledat, přestože místo je přehledné. Padák ani balon jsem nikde nenašel.


Obrázok


Obrázok
HW štítek sondy, která téhož večera U pavouka udělala radost jednomu našemu kamarádovi - radioamatérovi a sběrateli radiových kuriozit

Užívateľov profilový obrázok
agent6xp
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 16:11
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: 29.6.2017 - M2730392 - 00 UTC - Wien

Príspevok od užívateľa agent6xp » 4. Júla 2017, 18:46

Tato sonda byla prediktorem mířena do oblasti mě blízké, sledoval jsem její vysílání až do výšky cca 500m agl, což dávalo dobrý základ předpovědi skutečného dopadu. Budík ve 0330, SM ukazoval polohu ještě dost vzdálenou a klid v místní atmosfeře naznačoval, že finále bude patrně kratší než předpověď. Přesto jsem se rozhodl, že bez ohledu na vzdálenost konečného přiblížení pro sondu pojedu, neb na tento malý kousek programovatelného hardware s GPS zvědavě čekám.

Poslal jsem aviso na místní chat i mailem Jarkovi, na chatu nikdo zájem neprojevil. Přijetím posledních datagramů signálu jsem spočetl odhad dopadu, ten ukazoval na vinice 100m jižně od skutečného, přízemní proudění bylo zřejmě ovlivněné terrainem. Auto se mnou cca v 6 hodin opustilo garage, k místu dopadu jsem se okresními cestičkami přiblížil asi za 40 minut, s podivem jsem na 401 MHz slyšel stále jen šum. Pro jistotu jsem připojil i SDR, ani tam viditelný náznak signálu. Bylo snad možné, že sonda zapadla, někdo ji našel, nebo nárazem ztratila napájení? Vydal jsem se na průzkum terrainu se zapnutým přijímačem, stále jen lehce šumícím na USB. Prošel jsem poli kukuřice, žita, lesní junglí, vinicemi i přes velmi nepřesný bod odhadu podle APRS.

Hledání bez signálu v takovém prostředí mi bralo naději, že budu úspěšný. Po dvou hodinách hledání jsem chtěl misi ukončit, ale stále bylo mnoho míst, které byly dostupné a doufal jsem, že padák bude viditelný zdaleka. Nakonec mě napadlo, že v koridoru železniční tratě sestava mohla potkat vlak a ten sondu poškodil. Vydal jsem se cestou souběžnou s tratí a po cca 100m od místa parkování jsem v koruně akátově padák identifikoval. Šňůra mířila k trati a byla střižena přes koleje, druhá její část ležela na druhé straně trati cca 15m směrem zpět, leč na jejím konci nic než jungle akátu a maliní, nic co by sondu připomínalo, ani fragment, ani vzkaz.

Asi 1/2 hodiny jsem bojoval s akátem, bombardováním kameny se padák podařilo potáhnout a zachytit na tenkém ohebném kmenu, kterým jsem zbytky stáhl. Díky, vynálezci kožených rukavic! Balon zanechal jen hrdlo, padák jako nový, ještě voňavý z továrny a stratosfery.
Původní cíl mé mise zůstal sice nesplněn, zato jsem poznal pěkný kousek země, několik předválečných bunkrů, zažil i umělé zemětřesení, vyvolané detonací v blízkém lomu. Pro RS41 však budu muset příště zajet do země vzletu, kde jsou snad lovci méně agilní a více komunikativní. :)

M2730392vinohrad.jpg
M2730392padak-akat.jpg
M2730392snura-km.jpg
M2730392padak-komplet.jpg
M2730392snurabezsondy.jpg

Napísať odpoveď