24.7.2017 - N1950192 - 12 UTC - Wien

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

24.7.2017 - N1950192 - 12 UTC - Wien

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 25. Júla 2017, 21:37

24.7.2017 - N1950192 - 12 UTC - Wien
Typ sondy : Vaisala RS41-SG
HW kód : N1950192
Frekvence : 401.0 MHz
Datum a čas letu sondy : 24.7.2017 - 12 UTC
Místo vypuštění : Wien
Datum a čas nálezu : 24.7.2017 v 15:49
Místo nálezu : Terasovitá střecha OD Tesco Brno-Dornych, u Hlavního nádraží
Souřadnice : 49.18968°N, 16.61279°E


Pondělní polední vídeňská sonda byla jedním z nejzajímavějších překvapení za posledních několik měsíců, tedy alespoň podle mého názoru. Když jsem si včera ráno prohlédnul predikce, ani jsem nedoufal, že by její let mohl překonat naše hranice; nejdále snad tak až někam k Mikulovu... Celý den jsem byl stejně v práci, kde máme již druhý týden na programu takový opruz, že bych to opravdu nikomu nepřál.

Když jsem měl konečně padla, tak jsem se, jen tak ze zvyku podíval na záznam ze 401 MHz. Měl jsem za to že už je sonda dávno na zemi někde v Rakousku nebo u jižních hranic a - já ji slyším stále - je už za Mikulovem a má ještě asi 20000m? To je divné - pak si ale pozorněji prohlédnu data a vidím, že sonda zatím pořád stoupá - tedy ne "má ještě" ale správněji - nemá ještě! Sonda sice jde nahoru, ale nějak pomalu - sotva 2.5 m/sec, nebo i méně. Čím to asi může být?

Mizerná nálada zasviněného pracovního dne byla náhle pryč. A s ní i dusné počasí. Ochladilo se a fouká příjemný vítr, začíná pršet. Nejprve mírně, později tak, že v Brně je už taková tma, až na ulicích nahóply výbojky veřejného osvětlení. Z deštíčku je náhle hustá průtrž a já doufám, že až někdo jiný sondu najde, dozvíme se tak nějaké další podrobnosti o stavu balonu a já že nebudu muset ven. Dlouhou dobu sonda stoupala takto pomalu a skoro se nehnula z místa. Pak se ale vydala na západ, přeletěla Jezera a po dosažení asi 33000m konečně začala klesat a to také docela zvolna. Padák se tedy asi nezamotal a je správně otevřen. To už bylo úctyhodných 14:35 UTC a padající sonda se vydala dále na sever.

Bylo zajímavé zadávat predikce a tipovat, kde asi skončí. Měnín, nebo Šlapanice?

A pak: Juliánov, Špilberk, Měnínská brána, Bubákov u Hl.nádraží, Tesco?

Sonda klesala a opisovala ladný, zakroužený oblouk západním směrem, až nakonec její signál zeslábnul když dávala 255m GPS výšky. Lilo jako z konve, ale co se dalo dělat - nikdo se nehlásí, ani mě se do toho deště nechce, ale po chvíli sebepřemlouvání jsem vyjel, podstupujíc otřesný odpolední zážitek při průjezdu doleva křižovatkou Plotní - Zvonařka, v tom vlhku s téměř neprůhldnými skly. Jedu tedy po paměti... Ještě, že jsem se v téhle dupě kdysi dávno narodil a znám to tady - pomyslel jsem si hrdě.

Samotné dohledání sondy jsem nakonec nedokončil, protože sonda i s příslušenstvím skončila přesně podle jejích dat - na střeše obchodního domu TESCO a já jsem, celý promoklý pouze vyfotil místo jejího posledního odpočinku. Ještě dlouho pak byla slyšet, stále slaběji a vyhrávala až pozdě do noci...



Obrázok
Let sondy a Burst balonu



Obrázok
Jízda k sondě, jenom kousek od Burstu nervů. Křópci už zase ucpali všechny silnice a ulice. Měl jsem jít raději pěšky...



Obrázok
Let byl zcela neobvyklý a napínavý až do samého konce. Tak kam to nakonec bude? Pozorujeme a tipujeme...



Obrázok
Spadne snad na Hl. nádraží, na některém z nástupišť?



Obrázok
Po dalších pár sekundách je už vše jasné - Tesco. Tak dobře, jedu se tam podívat...



Obrázok
Dojel jsem na místo. Po chvíli hledání vidím ve směru signálu provázek visící ze střechy dolů na nepřístupnou terasu. Toto je pohled z terasy u pojízdného schodiště za podchodem z Hl. nádraží.



Obrázok
Jiný pohled...



Obrázok
... a jeho detail. Tak tady někde sonda je. Podle mne na té nižší střeše.

Užívateľov profilový obrázok
lada1k
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 25. Mája 2017, 08:02
Bydlisko: Brno, Přerovsko, Vsetínsko

Re: 24.7.2017 - N1950192 - 12 UTC - Wien

Príspevok od užívateľa lada1k » 28. Júla 2017, 09:13

Doplněný obrázek od Jarka.
N1950192_doplnena_posledni_poloha.png

Užívateľov profilový obrázok
lada1k
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 25. Mája 2017, 08:02
Bydlisko: Brno, Přerovsko, Vsetínsko

Re: 24.7.2017 - N1950192 - 12 UTC - Wien

Príspevok od užívateľa lada1k » 28. Júla 2017, 10:22

Velký podíl na nálezu a vyzvednutí sondy mají Jarek_OK2PRF a ladam. Příběh sondy pro mne začal v pondělí kolem tři čvrtě na šest, kdy jsem zaznamenal proběhlou
diskuzi s výsledkem, že sonda přistála v okolí OD Tesco u hlavního nářadí v Brně. Jarek_OK2PRF chvíli předtím napsal, že vyráží na místo. Napadlo mne, že by bylo zajímavé podívat se na místo také, třeba se mi zadaří a potkám naživo někoho "od fochu". Na místě jsem si však nevšiml ani sondy, ani nikoho, kdo by vypadal, že pátrá po sondě.

Jelikož se zhoršovalo počasí, vrátil jsem se s nepořízenou a názorem, že lov byl asi rychlý a Jarek je dávno doma. Až pak jsem ze zprávy a logu zjistil, že jsem byl slepý a
sonda tam opravdu je. Navíc se zasekl v zácpě a tedy jsme se minuli.
Zajel jsem v úterý ze zvědavosti opět na místo a provázek jsem tentokrát uviděl. Jelikož bylo lepší počasí, bylo patrné, že provázek vede dolů až na úroveň prvního patra, kde končí v rohu ve stínu vzduchotechniky.

Ve středu se ozval ladam, že prověřil u správy budovy možnost vyzvednutí sondy a setkal se s pozitivním ohlasem. Zeptal jsem se tedy Jarka, zda by byla možnost sondu vidět (dosud jsem RS41 naživo neviděl). Jarek reagoval vstřícně a navrhl, že bych se mohl sondu pokusit vyzvednou sám, protože je zaneprázdněn a nemá čas. Poslal mi informace od Ladi.

Ve čtvrtek jsem zkontaktoval paní ředitelku OD, která mi potvrdila, že není problém a stačí dát vědět, kdy dojdu. Po práci jsem se ohlásil a vyrazil směr hlavní nádraží.
Na místě se mě ujali ochotní zaměstnanci. Jelikož se se sondážním měření nesetkali, byli názoru, že si jdu pro družici nebo pro drona.
Udělal jsem malou osvětu ohledně aerologických měření. Ochotně se mnou navštívili terasovitou střechu prvního patra, kde se za vzduchotechnickými zařízeními nacházela krabička.
Přistání muselo být zajímavé neboť ležela až na střeše a provázem byl několikrát ovinut kolem ventilu. Poté jsme stopovali provázek přes další patro střechy až na horní střechu, kde uprostřed ležel padáček se zbytky balonu. Vše jsme sbalili a budovu tak uklidili.
Děkuji všem za vstřícný přístup a pomoc.
20170727_191914_nalez_sondy.png
20170727_192846_provazek.png
20170727_193217_padacek.png
20170727_193221_petrov.png
N1950192_detail.png

Napísať odpoveď