14.07.2017 - N1910442 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

14.07.2017 - N1910442 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 24. Augusta 2017, 19:59

Typ sondy: RS41-SG
HW: N1910442
Frekvencia: 401.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 14.07.2017 12:25 SELČ
Dátum a čas dopadu: 14.07.2017 16:19 SELČ
Dátum a čas nálezu: 22.08.2017 19:25 SELČ
Miesto nálezu: pri obci Veľké Kostoľany
LAT: 48.490922
LON: 17.727277

Sonda dopadla, keď som bol v práci. Potom ale nebol čas pre ňu vybehnúť, bolo horko a iné výhovorky. Tak som odlov odkladal, odkladal a odkladal. Nakoniec keď sme išli na výlet pozrieť jaskyňu na Prašníku pri Vrbovom, tak ma napadlo pozrieť potom túto sondu. Na mape som pozrel najlepšiu prístupovú cestu. Autom sa teoreticky mohlo dostať ku železnici, dokonca aj ďalej. Ale zasa netreba to preháňať. Hlavne som chcel vedieť čo je tam vysadené, nakoľko tam sonda ležala už vyše mesiaca. A väčšina úrody je už pozbieraná. No našťastie tam bola kukurica. Tak sme si spravili prechádzku. Vytipoval som si cestu dookola, časť po železnici a zvyšok popri potoku. Aj to tak bolo. Inak tá železnica vedie do atómky, tak som vedel že vlak teraz určite nepôjde, nakoľko tam robím a mám prehľad o vlakoch. Sonda mala od poslednej polohy v trackeri zaletieť ešte kus ďalej k tomu potoku, tak som dúfal, že to aj tak bolo, nemusel by som sa brodiť vo vysokej kukurici. No aj toto sa mi splnilo. Manželka práve vtedy išla so synom popredu (väčšinou idem ja, udávam smer a skúmam terén), tak prvá zbadala padák. A to na kraji kukurice, možno tak 15m od kraja, kde je poľná cesta. Na moje prekvapenie sa tam prechádzalo dosť veľa ľudí, behali, prípadne prechádzky so psom. Padák našťastie nikoho nezaujal. Bolo ho vidieť z poľnej cesty. Pre sondu som sa musel vnoriť hlbšie do kukurice, ale dalo sa.
Takže po dlhej dobe pekný odlov.
Inak padák bol stále pekne červený, ale latex ako keby sa začal rozkladať. Bol tak divno lepkavý, miestami až priesvitný. Že by sa tak rýchlo v prírode rozkladal ?
Prikladám foto.
Obr01.jpg
Dráha letu sondy
Obr02.jpg
Prehľadová mapka miesta dopadu
Obr03.jpg
Najprv sme išli po koľajniciach, vpravo je stĺp vysokého napätia ako orientačný bod
Obr04.jpg
Takto sme to videli z koľajníc
Obr05.jpg
Blížime sa k predpokladanému miestu dopadu
Obr06.jpg
A máme, vľavo je hneď poľná cesta, nejak nevošla do záberu
Obr07.jpg
Vzadu vidieť orientačný bod, zaletela ešte dosť ďaleko
Obr08.jpg
Padák a pod ním balón
Obr09.jpg
Zvyšok latexu teda balóna
Obr10.jpg
Mierne zamotaná zostava
Obr11.jpg
Lanko bolo stále na vrchu kukurice a pekne ma doviedlo k sonde
Obr12.jpg
A už som pri sonde
Obr13.jpg
Predpokladám, že tam bola takto šikmo
Obr14.jpg
A ešte pekný pohľad na Atómovú elektráreň Jaslovské Bohunice

Napísať odpoveď