09.03.2016 - L1633066 - Viedeň - 00 UTC - nenájdená

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

09.03.2016 - L1633066 - Viedeň - 00 UTC - nenájdená

Príspevok od užívateľa oldo » 24. Augusta 2017, 21:02

Typ sondy: RS41-SG
HW: N1910442
Frekvencia: 403.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 09.03.2016 00:25 SELČ
Dátum a čas dopadu: 09.03.2016 02:32 SELČ
Dátum a čas nálezu: 24.08.2017 17:24 SELČ
Miesto nálezu: nad obcou Dobrá Voda
LAT: 48.6086111 (poloha padáka)
LON: 17.5369444

Táto sonda pristála už pred 1,5 rokom. Aj som časom na ňu zabudol, ale mal som ju poznačenú. V lete pri upratovaní zoznamu sond, som si ju zaradil do plánu najbližšieho odlovu. Na takto starú sondu som teda ešte nebol. Tak som ani nevedel, čo mám vlastne očakávať. Detaily dopadu si nepamätám. Ale nespomínam si, že by ju niekto na fóre nahlásil, že ju bol pozrieť. Lenže nie každý sa na fóre hlási. No nič. Chcelo to vychádzku, tak sme vyrazili s rodinou smer Dobrá Voda. Sú tam dve neodlovené sondy. Táto bola hneď na kraji, tak sme ju boli pozrieť. Druhá, o pol roka mladšia je hlbšie v lese, asi 3 km šlapania. To zasa nabudúce.
Ako vždy som si terén obzrel na mapy.cz a navrhol trasu. Už minulý rok tesne po dopade som si dráhu prepočítal mojim programom a pomocou Google Earth urobil predikcie dopadu. Konkrétne som si spravil dva body, kde som predpokladal, že sonda bude.
Keď sme prišli na miesto, tak les vyzeral inak. Konkrétne bol oveľa strmší, než to vyzeralo v GE. Tým sa aj predikcia dopadu znepresnila. V tomto prípade sonda padala rýchlejšie, takže som sa až tak moc nesekol. Ale ak by padala ozaj pomaly, fúkal silnejší vietor a letela by dole kopcom, ktorý by bol až moc strmý, tak by ho vlastne preletela a pristála až kdesi v doline. Teda inak povedané, kopec by klesal rýchlejšie než sonda. Nechce sa mi to teraz počítať, ale myslím že to bolo na hrane. Kto chce, môže si to skúsiť vypočítať:
- svah mal klesanie 30 stupňov podľa kompasu v mobile
- sonda padala vertikálne 5 m/s
- rýchlosť vetra bola 8 m/s

No najprv sme sa vyštverali hore na poslednú polohu sondy z trackeru, kde bola možno 150m nad terénom a potom sme pomali išli v smere letu k mojim dvom odhadom dopadu. Lenže ani po hodine hľadania sme nenašli ani stopy po sonde a jej príslušenstve. Manželka to vzdala prvá, išla pomaly dole na cestu. Mne to nedalo, začal som sa hrať s navigačnými programami. Nebol som si totiž istý,ako je to s nadmorskou výškou. Vrstevnice mi dávali 370 mnm, rovnako tak aj Google Earth. Podľa GPS som bol 410 mnm (už po skorigovaní -46m). A podľa tlaku 395mnm. No a teraz si vyber. Takže som mohol byť v skutočnosti od dopadu sondy aj 50m ďaleko, lebo signál končil relatívne dosť vysoko nad terénom a fúkal silnejší vietor. A v hustom lese (boli vysoké stromy aj listnaté aj ihličnaté) sa sonda ozaj ťažko hľadá. Nevedel som, či bude padák biely alebo ešte stále červený. Nevedel som koľko malo zostať z balóna, sonda padala rýchlejšie, ale to mohol byť zamotaný padák.
No už som si povedal, že proste zrejme som zle a teda doma to ešte raz prepočítam a zahrniem tam aj nadmorskú výšku. Postupne jak som schádzal dolu k poľnej ceste, zrazu rovno predomnou som uvidel červený, teda skôr ružový padák, asi 10m vysoko na strome. Skoro som odpadol. Bol som 100m južne od môjho odhadu v smere klesania kopca. Bol pri ňom aj dosť veľký kus latexu. Cele to bolo zamotane v korune stromu. No sláva. Lenže po šnúrke ani stopy. V navigačnom som si určil bod asi 30m ďaleko proti smeru letu, tam som predpokladal sondu. No nebudem to naťahovať. Sondu som nenašiel. Dobrú hodinu som sa tam motal. Aj som potom nakoniec hľadal aj nižšie na kopci, ak by sonda dozrela a spadla, tak by sa určite ešte kus odkotúľala dole prudkým svahom. Lenže odvtedy už je rok a pol, to aj lístie pribudlo, boli víchrice. No a asi 40m dole od padáka je poľná cesta. Padák dokonca bolo na jednom mieste vidieť aj od tej poľnej cesty. Takže som to uzavrel s tým, že sondu niekto náhodne zobral. Teoreticky aj divá zver.

Aspoň nejaké foto:
Obr01.jpg
Mapka letu
Obr02.jpg
Mapka miesta dopadu a odlovu
Obr03.jpg
Takto mi cinkla do oka náhodne o 100m ďalej mimo odhadu
Obr04.jpg
Asi 10m vysoko
Obr05.jpg
Zoom digital 2x
Obr06.jpg
Zoom digital 3x
Obr07.jpg
Poľná cesta, padák je niekde vľavo za tými stromami, vidieť strmý kopec hore

Napísať odpoveď