20.7.2012 18UTC H1923805 W

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

20.7.2012 18UTC H1923805 W

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 21. Júla 2012, 19:40

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD
HW kód : H1923805
Frekvencia : 405.0 MHz
Dátum a čas vypustenia : 20.7.2012 18UTC
Miesto vypustenia : Viedeň
Miesto nálezu: objekt Polnohospodarskeho Druzstva Horne Obdokovce 48.49829, 18.04625 http://goo.gl/maps/oglc

Spolocna akcia Andrej a Radim

Po sklamani z poobednej obesenej sondy sme sa vratili Piestan. Helmut z Hoohe Warte akurat vypustil vecernu davku, tak sme ostali u Andreja v praci sledovat let sondy.

Cakali sme na to, ci poleti podla predikcie k Branovi na terasu, alebo vymysli nieco, cim nas prekvapi.

Nesklamala....prekvapila.

Sonda zazila predcasny burst vo vyske okolo 23 km (? chlapi doplnte, opravte prosim) sprevadzany zvlastnym poklesom rychlosti stupania takmer az na 0 m/s. Toto nas prekvapilo. Sledovali sme rychlost klesania, ta bola nezvykle mala na velke altitudy 4.5 m/s. Potom z nicoho nic sonda zapla turbo klesanie okolo 15 m/s. Tusili sme, ze za spomalenim stupania pred burstom moze zrejme unik vodika z balona, alebo nieco ine, co nesposobilo klasicky burst. Predpokladali sme, ze balon bude v celku s otvorenym hrdlom. No, az tak moc sme sa nemylili.

Sledovali sme trasu sondy. Po predoslej "lesnej" sonde sme ju hypnotizovali, aby preletela za kopec. To sa jej aj podarilo. Lenze, ak si ma sonda vybrat nejake blbe miesto na pristatie, tak si ho aj vyberie.
Sondetracker s Danovymi poslednymi suradnicami ukazoval na miesto nedaleko arealu druzstva v Hornych Obdokovciach. Rozmyslali sme nad tym, co ked sonda padla do druzstva.

Alebo ak by bola pri plote zvonku, tak je tiez riziko, ze na nas nejaky snazivy vratnik bude strielat. Nakoniec sme sa zhodli na tom, ze skusime ist pekne cez hlavny vchod a ak nahodou bude za plotom vonku, vratnik o nas aspon bude vediet.

Prisli sme pred hlavnu branu, ktora bola zavreta. Zabuchal som na branu a ujo vratnik vysiel. Obaja sme sa mu snazili nejak "normalne" vysvetlit o co nam ide. Po par minutach vysvetlovania nas nakoniec pustil s tym, ze pojde s nami, teda za nami. Bal sa, aby sme ho neklofli. Smerovka nas pekne viedla az na koniec dvora. Tam sa nachadzali mastale so zivymi zdrojmi mlieka a stejkov. Ak sme chceli prejst za sondou, museli sme prejst cez kravi vybeh. Nielen kravy nechapavo krutili hlavami, ked videli dvoch blaznov o desiatej vecer pobehpvat po druzstve s yaginou.

Presli sme na koniec vybehu, kde vratnik zahlasil, dalej uz nejdem. Je tam len burina a je tam aj otvorena zumpa. Andrej s vratnikom teda ostali na konci vybehu, Ja som sa pustil po blatovom chodnicku pomedzi burinu. Celovkou som si svietil a daval pozor, aby som netrtol do spominanej zumpy. Smerovka ukazovala nastastie, ze sonda nie je za plotom, ale niekde v burine. Po par metroch som zbadal vo svetle celovky ziarit snurku. "Mam snuru!" Preruckoval som na koniec a nasiel som sondu. "Mam sondu!" No a na druhom konci snury bol padak s balonom. Balon nebol rozstrapkany ako po normalnom burste, ale pekne skruteny, akoby ho chcel niekto vyzmykat. Padakove snury boli volne, vobec sa nezamotali do latexu. Nechapeme teda najprv to pomale a potom rychle klesanie.

Zobral som ulovok a vratil sa za Andrejom. Vratnik medzitym zdrhol, ze musi ist na vratnicu, keby cosi. Po ceste naspat sme ho dobehli, Kracal s nejakou tetou drzustevnickou a ujom druzstevnikom. Chvilku sli pred nami, ked sme ich dobehli, teta sa opytala - "To je nejaka sonda ? " Tak som jej trosicku vysvetlil. Chapavo pokyvala hlavou a este cosi povedala, ze no to mate teda robotu... ;-)

Podakovali sme sa vratnikovi, za to, ze nas pustil. Tomu zjavne odlahlo. Nakoniec sa priznal, ze sa nas bal. Na zaciatku cely cas nieco splietal o tom, ze tam chodievaju policajti, ze nas nemoze pustit - asi aby odstrasil potencialnych lupicov. No, inak, ani sa mu necudujem.... Ujovi vratnikovi velka vdaka !

Pred branou druzstva sme este urobili par foto a pobrali sme sa domov. Ospravedlnujeme sa za to ze nemame forenzne fotografie miesta dopadu. Snazili sme sa co najskor ulupit sondu a opustit priestor, aj ked niektore kravy sa tvarili, ze si nas tam chcu nechat.

Po rozbaleni latexoveho uzlika: Balon ma jednu sivislu liniu odhora dole, akoby ho niekto prerezal.
IMAG0968.jpg
IMAG0969.jpg

Napísať odpoveď