30.9.2017 - F2840189 - 12 UTC - Prostějov

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

30.9.2017 - F2840189 - 12 UTC - Prostějov

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 1. Októbra 2017, 09:10

Typ sondy : RS92-SGPW
HW kód : F2840189
Frekvence : 402.100 MHz
Datum a čas letu sondy : 30.9.2017 12 UTC
Místo vypuštění : Prostějov
Datum a čas nálezu : 30.9.2017 v 13:21 UTC
Místo nálezu : pole u obce Koválovice-Osíčany u Kojetína
Souřadnice : 49.297632 N, 17.164355 E

Tuto sobotu v poledne letěla další prostějovská sonda z "historické" edice SGPW, serie začínající na "F.......", v romto případě - rok 2010 - čtvrtek, 28.týden...

Je zajímavé nejen stáří sond, vypouštěných z Prostějova v posledních dnech, ale i to, že ačkoli sondy noční dosahují obvyklých výšek okolo 35000 m, tak sondy polední mají mnohem menší dostup okolo 26000 až 29000 m. Myslel jsem si že je to tím "SGPW", tedy těžšími bateriemi a chtěl jsem se dozvědět víc. A taky vypadnout z Brna někam ven ...

Pohledem do Predictoru jsem zjistil, že polední let sondy bude pro mne na dlouhou dobu asi poslední příležitost, než se proudění vzduchu obrátí a tak jsem vyjel do očekávaného místa dopadu. Přes menší zdržení po cestě se mi podařilo dojet celkem včas.

Sonda stoupala o něco pomaleji než obvykle a dopadla tedy o něco později než jsem odhadoval, tedy o pár km dále. Byla však slyšet po celou domu sestupu i po dopadu na zem a uvláčený, širý lán pole na vrcholku plochého kopce - prostě radost sondu poslouchat i hledat a po pár minutách chůze jsem byl na místě. Sonda i zbytek balonu na holém poli byla již z dálky viditelná.

Po uložení všech potřebných souřadnic, obrázků a pořízení záznamu dat ze sondy po dopadu na zemi jen pár minut po mně dorazili i další lovci - OK2MO a OK4PS; tímto je ještě jednou zdravím. Pak jsme ještě chvíli pokecali a počkali na případné další zájemce, ale nikdo už nedorazil a tak asi po hodince jsme se rozloučili a vydali zpátky domů. Byl už docela studený vítr a tak jízda v teplém prostředí uvnitř auta byla velmi příjemná.

Doma jsem ještě ze zvědavosti zapnul počítač, prošel získaná data a porovnal skutečnou polohu sondy s daty přijatými po jejím dopadu na zem a po přepočtu jednoduchou pomůckou, kterou mě nedávno naučil používat lada_m.

Chyba po použití tohoto přepočtu byla jen asi 10m.


Obrázok
Krátce po startu


Obrázok
Let sondy


Obrázok
před dopadem


Obrázok
místo nálezu


Obrázok
HW štítek


Obrázok
malý zbytek balonu

Napísať odpoveď