19.10.2017 - 09z - L3620782 - Hradiště - RS41-SGM

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

19.10.2017 - 09z - L3620782 - Hradiště - RS41-SGM

Príspevok od užívateľa r00t » 21. Októbra 2017, 21:01

Typ sondy : RS41-SGM
HW kód : L3620782
Frekvence : 403 MHz
Datum a čas vypuštění : 19.10.2017 09z
Místo vypuštění : Voj. prostor Hradiště
Místo nálezu: 50.170190° 13.460447°

Vojáci opět cvičili dělostřelbu a to znamenalo i vypouštění radiosond pro měření větru a dalších důležitých meteo dat. O akci jsem věděl několik týdnů dopředu a doufal, že vítr bude trochu spolupracovat a sondy dopadat někde poblíž. Cvičení začalo předchozí den a vojáci vypustili 3x RS92-D na 1680MHz a potom ještě 3x RS92-SGP. Dnešek sliboval podobnou nadílku a tak jsem si nastavil budík na 6:30 a čekal co poletí. Dlouho se nic nedělo, až kolem 9. hodiny se na spektru objevila první RS41-SGM. Byl jsem domluvený s Kožakem že když něco poletí tak hned vyrazíme.
Bohužel tahle první sonda, stejně jako všechny ostatní, měla nastavený killtimer na 150 minut. A tak šance, že jí ještě stihneme živou, se kompletně rozplynula v koloně aut směrem na Ruzyň... doufali jsme ale že nebyla poslední a že poletí ještě další. To se potvrdilo a asi hodinu po dopadu té první letěla druhá. Na její dopad jsme už čekali v cílové oblasti, kousek jižně od Podbořan, u vesnice Strojetice.
Po burstu signál stále sílil, elevace se zmenšovala a pak najednou signál skoro zmizel. Sonda byla na zemi. Protože sondy RS41-SGM jsou zakódované, museli jsme jí hledat jenom podle signálu, bez jakékoliv dekódované polohy. Poslední směr byl na Kryry, tak jsme tam jeli a cestou zaměřovali, odkud signál jde. Jižně od Kryr ale nebylo po signálu ani stopy, takže zpátky do Strojetic a další zaměrování z polní cesty do Březnice. Po chvíli bylo jasné že nemůže být daleko, směr se měnil jak jsme jeli po cestě na jih. Průsečík byl takový malý lesík na kopečku v rozlehlém poli s velkými řepkovými listy. Na cestě jsme nechali auto a šli do pole směrem k lesíku, po cestě od traktoru. Za lesíkem už byl signál dost silný, sonda hrála jen na konektor. Ve velkých listech se ale dokonale schovávala a tak asi po 170m jsme nejdříve uviděli bílou šňůru, potom odvíječ a nakonec i sondu. Dopadla spodkem do zdejší červené půdy, ještě dost blátivé po noční mlze. Byla dost špinavá ale čidla dopad přežila. Z balonu nic nezbylo, pouze hrdlo. Sonda byla západně od predikce a musela tak padat rychleji než -16m/s (co jsem zadával do predictoru). Všechno stratosmetí jsme posbírali a šli polem zpátky k autu, kde jsme čekali na další sondu...


Lesík uprostřed polí napravo, sonda někde před námi
DSC08702e.jpg
V listech se dokonale maskovala
DSC08700e.jpg
Dopadla ale dobře, čidla dopad přežila
DSC08701e.jpg
Pokračování >>



Napísať odpoveď