1.8.2012 12UTC - G4443625 - Praha

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

1.8.2012 12UTC - G4443625 - Praha

Príspevok od užívateľa Pazar » 3. Augusta 2012, 09:27

Typ sondy : VAISALA RS92-SPGD

HW kód : G4443625

Frekvencia : 403.8 MHz

Dátum a čas vypustenia : 1.8.2012 13:15:40 UTC

Miesto vypustenia : Praha - Libuš

Miesto dopadu sondy : pole na JV cípu obce Praha - Křeslice

GPS poloha z Digicory : 50° 01' 11,33" a 14° 33' 22,32"

Již podle Predictoru se sonda zařadila do kategorie bombardování Prahy. Proto jsem opět aktivoval Digicoru v režimu sledování pádu a díky tomu, že místo dopadu bylo vzdáleno jen necelých 8 km, v podobné nadmořské výšce, kvalitní příjem fungoval doslovně až na zem. Podle posledních editovaných N a E souřadnic bylo pomocí Google Earth nalezeno přesné místo dopadu v poli, v těsné blízkosti nové zástavby. Během zpracovávání údajů jsem zjistil, že se po 150 vteřinách dokonce obnovil příjem PTU dat. Také přijímač indikoval jasný signál, jen nesmyslná hodnota teploty a nulová vlhkost svědčily o poškození čidel. Do chatu jsem uvedl místo pádu s přesností na metr a očekával, zda se někdo (Aleš) neozve, že jí půjde vyzvednout. Když se do večera nic na webu neobjevilo, po zmenšení odpoledního vedra jsem se rozhodl se tam opět vypravit jen pro vyzuální dohledání, protože mojí opravenou R5 mi šikovný Jenda přiveze až příští týden. Znovu jsem prostudoval GE a zjistil jsem, že v místě dopadu vedou dráty VVN a to by mohla být příčina toho, že sonda i po pádu byla zachytitelná Digicorou. Nejkratší cesta vedla metrem na konečnou Háje, dále 2 stanice autobusem a zbytek pěšky, něco kolem 500 metrů. Již z dálky jsem pátral po drátech VVN, zda na nich neuvidím visící sondu a dumal jsem, zda se odvážím jí nějak vyprostit. Posledních asi 100 metrů jsem musel obilným polem, podle GE prázdná parcela už byla totiž zastavěna. Když jsem se blížil k očekávanému místu dopadu a na trojitých lanech VVN jsem nic neviděl, ozvalo se z přilehlé zahrady :"Už je tady další!" Mládenci, kteří pracovali na zahradě, se mně zeptali, zda nehledám vysílačku. Na kladnou odpověď mi sdělili, že si sondu vyzvedla již před hodinou dvojice s rádiem a anténou, ve které byl i mladík. Nejprve chvíli prý neúspěšně hledali a až po chvíli se mládenci za plotem přiznali, že hlasité žuchnutí padající sondy zaregistrovali a 7 metrů od plotu nalezli sondu. Tu hned pověsili na slunečník v zahradě a mně se rázem vysvětlila ta brzká obnova příjmu. Čili ne dráty VVN, ale střecha slunečníku dovolila nadále komunikaci sondy s Digicorou. Ještě jsme prohodili pár slov a já se vracel domů s nadějí, že onen úspěšný hledač byl právě Aleš, se kterým jsem měl domluvenu schůzku na sondážce hned druhý den. Proto jsem hned začal připravovat ilustrační materiály na společné vytvoření logu o dalším úspěšném nálezu spadlé sondy.

Aleš mi ale sdělil, že to on nebyl. Je to tedy již druhý případ, kdy jsme z ČHMÚ asi narazili na stejnou dvojici anonymních pražských sonderů. První setkání proběhlo při tom, kdy se kolega vydal zkusit dohledat spadlou ozonovou sondu, která také spadla nedaleko sondážky, ale do méně přehledného terénu. Bez rádia jí, přes přesnou mapu dopadu, našel jen díky tomu, že uslyšel na stromě vrčící motorek pumpy O3 čidla. Sonda visela poměrně vysoko na stromě, ale povedlo se mu jí sundat. Právě po sundání se na místě objevila dvojice s mladíkem, rádiem a anténou, která ale v tomto případě přišla pozdě. Kolega sondu rovnou donesl na sondážku a tam málem způsobil problém, protože v té době se již připravovala sonda na večerní výstup a ozonovka ještě vysílala a rušila příjem. Příčina byla rychle odhalena, baterka vypnuta a vše už bylo O.K.. Když jsem druhý den celý komplet testoval, kromě nutnosti přecejchování O3 čidla, byla sestava schopna okamžitého opětovného vypuštění.

Přestože tedy nemám v ruce hledanou sondu, mohu říci, že akce s hledáním byla úspěšná a snad si zaslouží, i díky svému průběhu a množství dokumentů, zařadit do standardního LOGu.
Prílohy
01.JPG
Jak viděla Digicora dráhu sondy při výstupu a pádu
01.JPG (51.64 KiB) 3654 zobrazení
02.JPG
Poslední pádová data PTU a GPS
03.JPG
Sdružená informace. Zleva úpná ztráta telemetrie, PTU i GPS dat po dopadu. Uprostřed "zázračné" obnovení příjmu po 2,5 minutách a vpravo údaje rádia.
04.JPG
Kvůli tomu, že se jedná o záznam profilů PTU při pádu, je graf "vzhůru nohama" a zcela nahoře je možné vidět obnovení příjmu a doba prodlevy mezi nálezem a pověšením sondy na slunečník.
Naposledy upravil/-a Pazar v 5. Augusta 2012, 10:45, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 1.8.2012 12UTC - G3053848 - Praha

Príspevok od užívateľa Pazar » 3. Augusta 2012, 09:30

pokračování
Prílohy
05.jpg
Prvotní určení bodu dopadu
06.jpg
Detail místa nálezu. Oproti zpracovaným údajům z Digicory přes Google Earth se údajné místo nálezu liší o necelých 10 metrů.

Užívateľov profilový obrázok
Ales
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 24. Marca 2012, 10:35
Bydlisko: Přezletice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 1.8.2012 12UTC - G3053848 - Praha

Príspevok od užívateľa Ales » 4. Augusta 2012, 20:27

Zdravím. Hezky graficky zpracovaný log se zajímavým průběhem. I když jsem příběh slyšel osobně, rád jsem si ho celý přečetl. Kdo byli ti záhadní anonymní lovci bohužel netuším, ale já to opravdu nebyl. Jezdím totiž většinou sám (až na jednu vyjímku na Šeberově :-). Možná ani nevědí o existenci fóra....já se o něm také dozvěděl až dodatečně, neboť na http://www.radiosonda.sk nebyl tenkrát na forum žádný odkaz (nebo jsem ho nenašel).

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Krmič / Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: 1.8.2012 12UTC - G4443625 - Praha

Príspevok od užívateľa Peter » 4. Augusta 2012, 23:01

Log je vycerpavajuci a zaujimavy, ale mam pripomienku:

Uvedeny kod som objavil v inom logu: http://forum.radiosonda.sk/viewtopic.php?t=327&p=831 Kde je chyba?

EDIT: Tak chyba bola asi iba v nazve prispevku. Editujem teda aj tuto moju reakciu.
Naposledy upravil/-a Peter v 5. Augusta 2012, 11:48, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 1.8.2012 12UTC - G3053848 - Praha

Príspevok od užívateľa Pazar » 5. Augusta 2012, 10:45

Chybka funkcí Ctrl+C Ctrl+V se projevila jen v názvu. Omlouvám se a snad to půjde zeditovat? Jinak jsou tedy kódy G3053848 a G4443625 odlišné. :oops:

Napísať odpoveď