7.11.2017 - N2010739 - Wien 12UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Matěj
Lovič
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 17. Mája 2015, 15:07
Bydlisko: Jihlava

7.11.2017 - N2010739 - Wien 12UTC

Príspevok od užívateľa Matěj » 12. Novembra 2017, 21:02

Typ sondy : Vaisala RS41-SG
HW kód : N2010739
Frekvence : 403.5MHz
Místo vypuštění: Wien
Datum a čas vypuštění: 7.11.2017 12UTC
Místo nálezu: strom u Suchého potoka N48.93148 E16.41605
Datum a čas nálezu: 7.11.2017 15:28SEČ

V úterý odpoledne měla podle predikcí dopadnout za Znojmem vídeňská RS41. Vzhledem k tomu, že žádnou vídeňskou sondu ani žádnou RS41 ještě nemám, známý měl u Znojma nějaké vyřizování a já měl od ~11:45 volno, tak jsem dal zprávu na fóru a vyrazili jsme.
V průběhu letu predikce dopadu moc nadějně nevypadaly, postupně se ale vylepšovaly.
Známý si vyřídil své záležitosti a od Jevišovic jsme se přemístili na kopec mezi Břežany a Litobratčice. Tam jsem vybalil techniku a sledoval let sondy. Když bylo zřejmé, že poletí víc na sever, tak jsme se chtěli přemístit k Jiřicím u Miroslavi. Cestou jsem ale u vysílače zahlédl odstavené auto, které by mohlo být Jirky 2IT. Bylo. Tak jsme tam spolu čekali, probírali naše úspěchy a neúspěchy, vyhlíželi a zaměřovali sondu, prostě pohoda.
Když bylo jasné, že popoletí ještě o něco severněji, tak jsme se domluvili, že se rozdělíme, ať máme větší šanci. Jirka zastavil na odbočce kus před potokem, my pokračovali na kraj Trnového Pole. Tam stálo auto, chlápek venku otočený směrem k sondě, my zastavili naproti a taky koukali. Nebylo jasné, jestli je to sonder nebo řidič, který si tam dal jenom pauzu. Po chvíli ale odjel.
Když byla sonda v 680m, tak bylo jasné, že k nám nedoletí, že se začala stáčet. Nejlepší místo na čekání vycházelo to, kde stál Jirka, tak jsme se tam vrátili.
Tam jsme pak čekali na vizuál z dopadu, tudíž jsme na mapě nesledovali přesné místo dopadu. Jirka ji zahlédl jak padá a upozornil nás na ni, zkoušel jsem dopad nafotit, ale nezadařilo se, než foťák zaostřil, tak se schovala za stromy. Jirka to měl blíž, tak v autě vystartoval k sondě, zastavil kus před stromy oddělující dvě louky. My měli auto na protější straně silnice, jako na potvoru zrovna v obou směrech projížděla hromada aut. V jednom z nich byl i Jarek OK2PRF, zatáčku řízl kolem mě na louku, zastavil u Jirky a začal zaměřovat. My zajeli až ke stromům, prošel jsem na protější louku, padák jsem tam ale nikde neviděl. Byl totiž až o zhruba 250m dál a schovával se za mírnou terénní vlnou. Od silnice se zdálo, že by mohl být mnohem blíž, někde kousek za stromy. Chtěl jsem kouknout na místo dopadu na mapě když v tom přijelo auto s rakouskou značkou a oba z posádky začali sprintovat k sondě. Já jsem rád že chodím, tak jsem se závodění nezúčastnil. Můj známý to zkusil, vystartoval sice o něco později, v běhu není nijak trénovaný, u padáku byl ale nakonec první. To jsem ale zjistil až dodatečně z fotek a posléze telefonátem s ním. Celou dobu jsem si myslel, že vůči ní neměl šanci. Měl, hodně dlouho to ale musel vydýchávat. Když tam byl první, tak se domníval, že sonda zústane na místě pro případné další zájemce o dohledání a vyfocení, nestalo se tak. Od padáku vedla šňůrka do koruny stromu. Zpočátku se zdálo se, že je sonda někde v koruně, byla prý ale na vedlejším stromku zhruba 2m nad zemí. Tu po chvíli sebrala ona. Když jsem tam dorazil tak se ještě motala pod stromem v trávě, sondu už ale měla. Po nálezu oba křepčili, jako kdyby vyhráli mistrovství světa, především ona se šíleně radovala a výskala, no spíš ječela.

Tradičních fotek z místa dopadu tudíž moc nemám.

Musím uznat, že po sdělení, že je to moje první RS41 a jeli jsme k ní 120km, mi sondu chtěl okamžitě věnovat, jeho polovičce se ale moc nechtělo. Než se tak stalo ji musel několikrát důrazně přemlouvat, ať mi ji dá. Vzhledem k tomu jsem přetrpěl i jejich skupinové focení, jinak bych asi zalezl do auta a odmítal jakékoliv focení i komunikaci.
Chtěli znát volací značky mě a mého známého. Strašně se divili, že nejsme radioamatéři a tudíž žádné volačky nemáme. Ona byla s notesem, který od vystoupení z auta měla po celou dobu v ruce. Zapisovala tam nález, chtěla jméno a mail, známý ji ho nahlásil, já se tomu úspěšně vyhnul.

Přemístili jsme se k autům, popojel tam i Jirka. Od něj jsem se dozvěděl, že nasraný Jarek znechuceně odjel, tak jsem si s ním bohužel nemohl ani poklábosit.

On zašel do auta pro rádio a zkusil proladit pásmo. Po zjištění, že sonda stále hraje chtěl, ať ji vypnu, což jsem neudělal. Na můj dotaz proč, mi nedokázal odpovědět. Jirka se mu snažil vysvětlit, že my sondy schválně ještě nějakou dobu necháváme zapnuté a nikam neprcháme, protože tam ještě někdo může přijet a zkusit si sondu zaměřit. Taky se mu snažil vysvětlit, že hledání sond není u nás výsada radioamatérů, že to pro zábavu dělají i lidé bez koncese a že to neberou jako olympiádu, ale i jako možnost pro seznámení s dalšími hledači.
Zdálo se mi, že se chvílemi jejich diskuze z obou stran až zbytečně přiostřuje. Jirka pak radši odjel, můj známý se tam pak s nimi ještě dost dlouho bavil, chvílemi s použitím překladače v mobilu, když byli blíž, tak jsem občas něco zaslechl a chvílemi jsem mu tak něco málo přeložil i já. Radši jsem ale balil v autě techniku, neměl jsem náladu se tam s nimi dále vybavovat.
Po nějaké době už i známý konečně zaznal, že bychom mohli jet. Rozloučili jsme se, a před odjezdem mi bylo ještě kladeno na srdce, ať sondu vypnu. To jsem sice udělal, ale až krátce po rozjezdu.

https://mapy.cz/s/2c4Hx
mapa.jpg
1.jpg
Těsně po dopadu. Sonda je někde za těmi stromy v dáli.
2.jpg
Sprint
3.jpg
První u padáku (omlouvám se za kvalitu)
4.jpg
Žlutě - vrací se se sondou. Šňůrka od padáku do koruny
5.jpg
... a ještě jednou šňůrka v koruně
6.jpg
Padák přemístěný pod strom
7.jpg
8.jpg

Užívateľov profilový obrázok
2IT
Lovič
Príspevky: 767
Dátum registrácie: 15. Augusta 2017, 16:15
Bydlisko: Devět křížů, Kopřivnice u rodičů a dálnice D1
Kontaktovať užívateľa:

Re: 7.11.2017 - N2010739 - Wien 12UTC

Príspevok od užívateľa 2IT » 22. Februára 2018, 03:05

Posledni info bylo ze konci a na zadne sondy nejezdi a ze srnku vyhostil... ubehly dva dny a vse je v normalne a opet jezdi tandem tako by se nechumelilo. Toz tak. Tudiz stale sleduju jizni hranice a cekal jsem jej i u ozonu 15.ledna, ale ocividne APRS nedavalo prilis mnoho presnych dat a na dohledavani techniku nemaji...krom sondemonitoru ktery, jak vime, nefiltruje vadne GPS SATs.
Ahoj

Napísať odpoveď