22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 25. Novembra 2017, 19:50

22.11.2017 - dvojice RS-92SGP a RS-41-SG - 12 UTC - Paha Libuš, "Psí klubíčko"
Typ sondy : Vaisala RS-92SGP a RS-41-SG
HW kód : N0843031 (RS92-SGP), N3310098 (RS41-SG)
Frekvence : 401.1 MHz (RS-92SGP). 403.5 (RS41-SG)
Datum a čas letu sondy : 22.11.2017 - 12 UTC
Místo vypuštění : Paha Libuš
Datum a čas nálezu : 22.11.2017 v 15:12 UTC
Místo nálezu : Louka u obce Chrudichromy u Boskovic
Souřadnice : 49.49602°N, 16.61539°E


Středeční dvojice sond z Prahy byla pro mne další zajímavých překvapení, kteroé jsem málem zmeškal. Nepočítal jsem s tak dlouhým doletem a ani jsem v posledních dnech moc nesledoval provoz - měl jsem spoustu jiných povinností. Domníval jsem se, že sondy skončí někde daleko na severozápad od Brna a až po skončení směny v práci se podíval, co je kolem mne nového. A hle, červená linka Sondemonitoru končila až někde severně od Blanska, byl hezký slunečný den, nikdo se nehlásil a mě se chtělo někam vyjet na lov. Tak jsem v rychlosti poznačil pravděpodobné místo dopadu, vzal pár nejnutnějších věcí, sednul do auta a vydal se na cestu severním směrem k Boskovicím.

První překvapení na sebe nedalo čekat, už v Brně jsem si říkal, že je na silnicích provoz takový nějaký plynulejší, méně ucpaný a ani mimo Brno to nebylo, jak jsem se obával. Říkal jsem si co za přitroublý sport asi běží v televizi a byl spokojen - na místo jsem se dostal opravdu rychle a už u Krhova, několik km před odbočkou na Boskovice uslyšel signál, obě sondy stejně.

Po zaparkování jsem se vydal podle zaměření antenou, ale v cestě jsem měl hluboký potok. Když jsem se vracel zpátky k autu, abych odjel na opačný břeh, uviděl jsem naproti, přesně ve směru který mi ukázala antena, pána se dvěma velkými černými psy... Pán šel klidným krokem okolo místa, kde jsem tušil, že by mohly být obě sondy. Psi samozřejmě hned změnili směr a pár skoky byli u cíle. Pán na ně cosi zavolal, pejsci odběhli k němu a pak společně došli zpět na ono místo a začali nález studovat.

A ve stejný okamžik signál sond začal měnit charakter, jak je zvednul a prohlížel si je. To bylo přesně 15:51 místního času a já si řekl, že se k místu nálezu vydám, abych alespoň zaznamenal, kam sondy dopadly a cestou toho pána i se psy, ale bez sond potkal poté, co jsem zaparkoval a šel jejich směrem. Pokecali jsme spolu a já pak došel až k sondám, abych zaznamenal polohu a udělal pár obrázků. Když jsem sondy našel, bylo vidět, že je někdo odnesl stranou kousek od cesty a smotal provázek. Spolu s odvíječem i zbytkem hrdla od balonu jsem je pak vyfotil, jako ono "Psí klubíčko". Bylo 16:12 m. času.

Pořídil jsem záznam i z RS92, na něm pak bylo vidět, že má poškozené čidlo teploty, udávaná poloha a pár dalších věcí. RS41 blikala červeně, asi od toho, že ji pejskař na chvíli vypnul a pak zase zapnul.

Mezitím další velký pes, bílý a to samé - sondy, pak skočil na mě a chvíli jsme si tam hráli a pak kousek vedle sond strčil čumák do země a než přiběhla jeho panička, tak měl z jakési krtiny hned vedle těch našich sond díru asi tak metr v průměru a půl metru hlubokou... Tak kdoví, třeba náhodou sondy nebyly tím co ty pejsky přilákalo...
Mám pejsky rád a tak jsem odtam vyjel až skoro za tmy. Obohacen i o hledání vlastních klíčků od auta, které jsem tam při hře se čtyřnohými kamarády v mokré, ale naštěstí posekané trávě.

Cestou domů spokojený, promočený od mokré trávy a vonící po mokrých psech jsem pak ještě měl tu čest ocenit solidaritu mezi šoféry. Pár jich na mě bliklo z protisměru, abych si dal pozor na zevlující "Pomáááhat a chrááánit". Nalepil jsem se proto těsně za jeden obrovský kamion, který jsem si vybral, aby mi nemohli vskočit s plácačkou do cesty a až jsem zezadu v zrcátcích uviděl modré blikání, tak jsem toho nechal a v klidu se vrátil domů. A opět, jako cestou k sondám - kromě malé zácpičky na Koliští to byla pohodová jízda až domů.

K osudu obou sond snad mohu uvést, že ještě někdy ve středu večer zůstaly na místě, možná o pár desítek metrů odneseny pejskařem. Jejich data se pokusil uložit. A omlouvám se, chtěl jsem napsat LOG už ve středu večer...


Obrázok
na místě dopadu



Obrázok
Cestu k cíli mi přehradilo koryto potoka


Obrázok
Oslněn zapadajícím Sluncem jsem se pokusil o foto nálezců...


Obrázok
...které jsem pak ještě zastihnul na cestě k sondám. Příjemné setkání, mám od nich vyřídit pozdrav...


Obrázok
Psí klubíčko, smotané na zemi.


Obrázok
RS41 červeně blikala.


Obrázok
Další nálezce


Obrázok
Ten se tu ale objevil za jiným ůčelem...


Obrázok
... a tohle se mi zobrazilo ze záznamu RS92 sondy.
Naposledy upravil/-a Jarek_OK2PRF v 26. Novembra 2017, 08:29, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
OK1HGA
Krmič / Lovič
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 1. Marca 2014, 11:17
Bydlisko: Česká Třebová

Re: 22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa OK1HGA » 25. Novembra 2017, 22:36

Jarek_OK2PRF napísal:byl hezký slunečný den, nikdo se nehlásil a mě se chtělo někam vyjet na lov.
. . . proč jsi se nenahlásil na chatu ??
nikdo by tam zbytečně nejezdil . . .
Prílohy
chat 2017-11-22.jpg
Screenshot_2017-11-24-13-51-31.png
20171124_135151.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

Re: 22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 26. Novembra 2017, 07:11

Ahoj,

nenahlásil, omlouvám se, protože jsem neměl s sebou nic, čím bych se mohl připojit a odeslat zprávu do Chatu. Normálně bych to samozřejmě udělal, avšak vlastní hloupostí jsem si nedávno přepóloval a zkurvil obvod napájení na motherboardu mého značkového cestovního notebooku Acer-Switch10. Navíc jsem v tu dobu měl jiné starosti - hledání klíčů od auta.

Vlastně jsem k tomu ani neměl důvod, protože jsem obě sondy nechal na místě nálezu a odjel asi půl hodiny po stemění, když jsem klíčky našel a pořídil záznam sondy RS92 na zemi, ještě když byly obě sondy činné. Doufal jsem, že tam zůstanou až do rána a pak že je někdo ráno najde.

Po příjezdu do Brna jsem na Chatu viděl, že už byl o sondy zájem a tak jsem šel spokojeně spát. Doufal jsem, že je už někdo našel a teprve v sobotu jsem si mohl konečně udělat čas na zápis do LOGu.

Mrzí mne to, ale nebýt mé hlouposti a být v tom Notýsku třeba byť jen obyčejná pojistka... A schema té jeho základní desky taky nemám...

Užívateľov profilový obrázok
2IT
Príspevky: 767
Dátum registrácie: 15. Augusta 2017, 16:15
Bydlisko: Devět křížů, Kopřivnice u rodičů a dálnice D1
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa 2IT » 26. Novembra 2017, 12:15

Ahoj
jelikoz jsem 22.11. stravil na traumatoogii po hledni Libuse 00 utc, tak jsem se k teto dostal az vcera v noci, resp nad ranem....dorazill jsem na misto nekdy tak 12h po Ladovi OK1HGA. Zjistil jsem ze chat neni zahrnut ve vehledavaci, tudiz HW ID nebylo nalezeno (nebo nebylo trckovano?).

Take me to malinko mrzelo, ale aspon jsem vyzkousel opravdu pohon 4x4 (zatim nemohu dlouho chodit a tak jsem dojel az k dopadu) a provedl pesky spiralu od stredu do cca 300m vzdalenosti).
Zalusl jsem mel hlavne na rs41ku pro sve dalsi eventualni HAB hratky hihi.

Mrkl jsem se na Hitleruv viadukt nebo mosto-prvek a protoze bylo stale brzy, vratil jsem se k 9 Krizum....prejel sjezd a tak nakonec dolovil pulnocni Libus ze stejneho dne (22.11.2017).
Ale jsem rad ze Jarek nakonec nezanevrel tak jak avizoval, byla by to skoda, ale bude fajn kdyz se budeme vsichni snazit bud psat logy hned popr.davat echo na chatu.
Gratulace k nalezu i neznamemu nalezci , kdo je nakonec odnesl bez odvijece.s prisl?!

Hezky den

Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

Re: 22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 26. Novembra 2017, 20:09

Ahoj Jirko a všichni,

díky za zprávu a doufám, že se to tvoje zranění ruky zase brzy zahojí. Šetři se ať ti to všechno v té pochroumané ruce zase správně sroste. Jak to vypadá,ty sondy už asi stihl odnést někdo jiný, možná děti toho prvního pana pejskaře. Já jsem z místa nálezu odjel někdy v 16:42 místního času kdy obě sondy ještě vysílaly.

O tom "viaduktu" mi pověděla něco právě ta paní, co jako druhá v pořadí jela kolem mne na kole; s tím krásným bílým psem - že je to nedkončená dálnice a o nedávné ostudě okolo silnice R-43. Myslel jsem si, že je to vlaková trať a tak mi to bylo vysvětleno - je to torzo dálnice, ale už z konce 40tých let.

No a pokud bys měl nouzi o RS-41, možná bych ještě nějakou našel, snad jsem je všechny nerozdal. Čidélka asi budou poškozená, ale to by nejspíš nevadilo, že... ;)

Moc by se mi líbilo, kdyby sonda dávala data CW provozem - to by byla legrace! Bez notebooků, APRS, trackerů a ostatního haraburdí. Stačilo by nám pak jen:
- přijímač na 70 cm, mapa, dobré boty a uši! :lol:

Ten předchozí start se mi moc líbil. Bylo to o to zajímavější, že jsem tou dobou neměl šanci na nic, co by letělo naším směrem.
Naposledy upravil/-a Jarek_OK2PRF v 27. Novembra 2017, 05:04, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
viking
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 13. Augusta 2012, 10:19
Bydlisko: Pezinok

Re: 22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa viking » 26. Novembra 2017, 22:29

Jarek_OK2PRF napísal:Moc by se mi líbilo, kdyby sonda dávala data CW provozem - to by byla legrace! Bez notebooků, APRS, trackerů a ostatního haraburdí. Stačilo by nám pak jen:
- přijímač na 70 cm, mapa, dobré boty a uši! :lol:
Tomek - SP9UOB spravil taky soft do RS41 :-)
https://www.facebook.com/tomasz.uob/vid ... =2&theater

Užívateľov profilový obrázok
2IT
Príspevky: 767
Dátum registrácie: 15. Augusta 2017, 16:15
Bydlisko: Devět křížů, Kopřivnice u rodičů a dálnice D1
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.11.2017 - N0843031 a N3310098 - 12 UTC - Paha Libuš

Príspevok od užívateľa 2IT » 27. Novembra 2017, 09:12

uz mam verzi co dava rtty polohu a cw id kazdych 1 - 10 rtty ramcu.
takze problem neni. jeste nejake 41 mam ale schovej. par jich pustime do vzduchu, nahate jsou 75g , coz UCL uspokoji. balon mam slibeny od Dana, helium zasponzoruju ja.

Napísať odpoveď