21.01.2018 - N3330268 - 12 UTC - Praha-Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Naburko
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 22. Apríla 2015, 09:32
Bydlisko: Púchov

21.01.2018 - N3330268 - 12 UTC - Praha-Libuš

Príspevok od užívateľa Naburko » 21. Januára 2018, 18:24

Typ sondy: Vaisala RS41-SG
HW: N3330268
Frekvencia: 401.100 MHz
Miesto vypustenia: Praha-Libuš
Dátum a čas vypustenia: 21.01.2018 12UTC
Dátum a čas nálezu: 21.01.2018 cca 14:30 UTC
LAT: 48.998181
LON: 18.251431
radiosonda insta.jpg
Súčasné prúdenie spôsobuje že PV sondy mi prelietajú nad hlavou vo výške približne 20-25km ale za to sem môže doletieť Libušská...

Prediktor sľuboval dopad do blízkej oblasti avšak sondy z Libuše v poslednej dobe burstujú nejako nízko (31-32km) a v hourly prediktore je nastavená výška 34km čo spôsobilo istú nesitotu či sonda naozaj doletí

Ranná burstla v 33,8km takže dopadla relatívne blízko ale skončila vysoko v kopcoch kde sa teraz bez 4x4 isto nedostaneme takže tam asi ostane. To mi troška dalo nádej, že by aj obedná mohla burstnúť troška vyššie...

No bohužiaľ nestalo sa a balón praskol v 31331m (údaj z Krya) v ten moment som myslel, že dnes sa párty nekoná. Po chvíľke som znova mrknul na Kryo vtedy mala sonda 24km a padla "len" 21m/s... Vravím si tak žeby ano? sondu som stále na kryu sledoval a čakal ako sa situácia vyvinie. V 14,5km sonda padala rýchlosťou "len" 7m/s. Vtedy som začal uvažovať či náhodou Pazar netestuje nejaký nový štýl umiestnenia padáku...

Keď som do prediktoru hodil aktuálnu polohu a dopadovú rýchlosť 5m/s (predpokladal som že sonda ešte trocha spomalí) dopad vychádzal niekde do okolia obce Horná Poruba. To už je pomerne daleko a v počasí ktoré tu teraz panuje sa mi moc po lese kvôli sonde behať nechcelo. Sonda trocha zrýchlila miestami až 15m/s a neskôr sa rýchlosť stabilizovala na 10-11m/s. Pri takejto rýchlosti by sonda mala dopadnúť niekde do okolia obce Ilava a dokonca na pole...

Prebehla krátka bojová porada ktorá sa skladala z jednej otázky a jednej odpovede s kamarátom, s ktorým som sa už včera bavil, že by sme mohli spraviť výlet. Na fóre sa objavil Marek OM4AMC že do poruby by šieil aj on ale potom povedal že nejde, že je naša. Medzitým sonda dopadla.

Vyrazili sme asi 10 minút po dopade a asi po 15 minútach cesty sme boli na mieste dopadu. Mal som dáta až na zem a tak sme išli na istotu bez antény. Po 5 minútach chôdze sme ju našli na posledných súradniciach čo mi sonda poslala.... Pofotili sme pozbierali, pozreli na chat či niekto nepríde ale keď sa nikto nehlásil išli sme späť k autu...

Úzka cesta povedala, že sa bude cúvať a sneh na nej povedal že si aj troška zatlačím. Veru, myslel som, že budeme zháňať vyprošťovák ale nakoniec všetko dobre dopadlo :D
IMG_3532.jpg
hra na schovávačku aneb prvý krát sme zbadali balón (2x zoom)
DSC_0126.JPG
pred burstom balón... po burste zázračný padák
DSC_0128.JPG
RS41SG to pre čo sme prišli :D
DSC_0141.JPG
Peknú spúšť sme spôsobili
IMG_3539.jpg
pekný výhľad na záver

Napísať odpoveď