05.03.2018 - N3610866 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

05.03.2018 - N3610866 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 5. Marca 2018, 21:55

Typ sondy: RS41-SG
HW: N3610866
Frekvencia: 403.500 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 05.03.2018 12:25 SEČ
Dátum a čas dopadu: 05.03.2018 15:00 SEČ
Dátum a čas nálezu: 05.03.2018 15:06 SEČ
Miesto nálezu: v obci Veľké Kostoľany
LAT: 48.50776
LON: 17.72117

Musím priznať, že v poslednej dobe na fórum moc nechodím. Presnejšie od jesene. Na našej meteostanici som sa pustil do pokusov s vývojom elektronického merania výšky snehu. A to hneď dvomi spôsobmi. Ultrazvukom a optickým snímačom. Oprášil som vedomosti z programovania mikroprocesorov, ale nič veľké, len jednoduché 8051. Ale ako mám zvykom, robím si vždy vlastný vývoj. Proste vlastné algoritmy merania, vlastný komunikačný protokol, pokiaľ možno tak aj vlastná elektronika a tak. Vlastne celá naša meteostanica je taký súkromný projekt, kde mám svoj jedinečný dizajn. Zaberá to enormné množstvo času vymýšlať niečo, čo je už vymyslené, ale baví ma to. Každý máme nejakú úchylku, no čo už. Ale aspoň som sa naučil vcelku dobre programovať vo viacerých jazykoch, ako Pascal, assembler, javascript, php. Proste z každého niečo aby som bol schopný to celé oživiť a prevádzkovať.
No ale to len tak mimo témy.
Prekvapili ma rôzne zmeny, čo sa udiali na fóre. Urobilo sa tam kopec roboty, čo ma teší, nabralo to nový dych.
Aj som uvažoval, že by som podal pomocnú ruku, ale Mirovi sa evidentne darí a ja mám toho času jaksi stále málo. No možno dakedy...
Takže na fórum som chodil menej, ale prediktor som sledoval. Je fakt, že do mojej lokality tento rok toho lietalo oveľa menej, než minulý rok. Zaujímavé, ako sa to prúdenie mení rok čo rok.
Pred rokom som odlovil asi 15 sond takto na jeseň a v zime, tento rok len 3. Ale je fakt, že som trochu zúžil okruh, z nedostatku času som nechcel cestovať tak ďaleko ako predtým.
Cez víkend som si ako obvykle pozrel predikciu na niekoľko dní dopredu a dnešná obedná Viedeň mohla teoreticky zaletieť až ku mne. Bol som v práci na školení, aj som na sondu zabudol. Až keď som prišiel domov, tak tesne po vystúpení z auta som si na sondu spomenul. Pozrel som na tracker a skoro som odpadol. Sonda bola v asi 6km výške nad Pečeňadmi a mierila rovno na mňa. Hodil som to rýchlo do prediktora a ak by sa držala trendu, tak mala priletieť pár km odomňa, síce do poľa, ale proste rekordne blízko. Tak som si len vybehol zobrať techniku a pridala sa aj manželka. Rýchlo behol do auta a vyštartoval na kraj dediny. Po ceste som sa zastavil skontrolovať tracker. No dačo sa stalo s padákom a sonda zdvojnásobila pádovú rýchlosť niekde v 3km výške. Tak bolo jasné, že vizuál to nebude. Pokračoval som teda v jazde na Veľké Kostoľany, tam mi to dávalo dopad. Aj tak bolo.
Tesne pred dedinou som startil signál, sonda dopadla. Pozrel som na tracker na poslednú polohu, no to ma moc nepotešilo, ale bral som to športovo. Mala padnúť do stredu dediny. No šak reku aspoň bude sranda. Manželke som dal do ruky vysielačku a povedal jej, nech mi diktuje intenzitu signálu na S metri. Po vjazde do dediny sa ozval signál a postupne silnel, bol som asi 1km od sondy. Posledná poloha bola asi 150m nad zemou, pri tej vysokej rýchlosti už ďaleko zaletieť nemala. Ale z trackera som si len pamätal ulicu na ktorú mierila. Prišiel som na tú ulicu z opačnej strany ako sonda. Ulica mala asi 1km, takže som sa orientoval iba na vizuál a silu signálu. Signál silnel, po 100m už bol S10, som sa aj obával, že budem musieť vytiahnuť smerovku. Ale nakoniec som zbadal červený padák na strome v záhrade pri ceste. Tak som potiahol ešte 40m proti smeru letu a hneď aj uvidel sondu. V tomto prípade si vybrať lepšie miesto nemohla. Bolo to pred rodinným domom, kde nebol plot, proste čistý prístup. Sondu si tam nikto ani nevšimol. Ak by padla o 5m vedľa na cestu, tak by už bolo po nej, prekvapivo tam bola dosť veľká premávka na dedinu. Takže som hneď išiel zazvoniť, nech vedia že čo sa udialo.
No nikto neotváral. Na celom dome žalúzie zatiahnuté. Potom keď som zvonil ešte pár krát mi tak nejak došlo, že ani zvonček nepočujem. Vedľa bol vypínač nas svetlo, no svetlo nesvietilo. Zaujímavé. Že by neplatiči ? :)
Tak som hneď oslovil náhodnú okoloidúcu a popýtal sa, či nevie, že kto tam býva a či sú doma. No bolo mi povedané, že dom je opustený a prázdny. Majiteľka má ešte jeden a býva v tom druhom. Takže to bolo vyriešené. Ešte bolo treba poriešiť padák, ten bol v záhrade vedľa domu na malom asi 4m vysokom strome. Lenže tam už bol plot a bránka. Bol vysoký len asi 1m, takže tam to nevyzeralo nedobytne. Tak som vybehol k susedom sa popýtať, ako by som sa tam mohol dostať, hneď som ukázal na padák. On sa aj čudoval čo to tam je na strome, ale nejak ho to netrápilo. Na dedine sa mi páči, že tam si nikto nerobí ťažkú hlavu z návštev. Bol tam pred domom, bola to vlastne bytovka, taký chalan niečo cez 30 a kričí že "kľudne preskoč plot, majitelia tu nie sú, bývajú na opačnom konci dediny". Hm. No tak povolenie mám, vie sa o mne, tak idem útočiť.
Nakoniec bránka ani nebola zamknutá, stačilo ju len podvihnúť z tehly a otvoriť.
Takže tento odlov hodnotím ako jeden z najrýchlejších a papučkový. Za 10 minút som bol pobalený. Podarilo sa všetko dať dole zo stromu, takže spokojnosť.
Viac napovedia foto:
Obr01.jpg
Let sondy ponad Slovenskom
Obr02.jpg
Detail dopadu v obci, trafila sa parádne
Obr03.jpg
Takto pekne si dopadla pred dom, vľavo na zemi sonda a šnúrka sa tiahne do susednej záhrady vpravo
Obr04.jpg
Z balóna ostal pekný kus
Obr05.jpg
Aj sonda v ňom bola zamotaná
Obr06.jpg
A šnúrka smeruje do záhrady
Obr07.jpg
No padák mohol dopadnúť aj lepšie, ale našťastie to nebolo vysoko
Obr08.jpg
Nadvihujem bránku z podloženej tehly
Obr09.jpg
Podarilo sa, idem pre padák
Obr10.jpg
Z diaľky to vyzeralo, že je tam zamotaný
Obr11.jpg
Ale nakoniec to bolo v pohode
Obr12.jpg
Tu už na zemi, padák nepadákoval, preto ten rýchly pád, navyše ostal kus latexu
Obr13.jpg
Ešte pohľad späť k sonde
Obr14.jpg
Šnúrka je ešte na stromoch, ale aj tú sa podarilo stiahnuť

Napísať odpoveď