13.02.2018 - DF06130218 - VTSU Záhorie - 07 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

13.02.2018 - DF06130218 - VTSU Záhorie - 07 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 5. Marca 2018, 22:26

Typ sondy: GRAW DFM-09
HW: DF06130218
Frekvencia: 403.77 MHz
Miesto vypustenia: VTSU Záhorie
Dátum a čas štartu: 13.02.2018 07:30 SEČ
Dátum a čas dopadu: 13.02.2018 09:12 SEČ
Dátum a čas nálezu: 13.02.2018 16:55 SEČ
Miesto nálezu: pri obci Dolné Sŕnie
LAT: 48.7905286
LON: 17.8272889

O tejto vojenskej sonde som sa dozvedel až popoludní, keď už nehrala. Ale zrovna som sa potreboval prevetrať, tak som vyrazil pre ňu. Bolo také nejak narýchlo, ani som nepremýšlal čo a ako. Asi ma už chytala jarná únava, počasie katastrofálne.
Techniku som si nebral, keď už nemala hrať. A zabudol som aj na gumáky. Jediné čo som mal, bol ďalekohľad. A ten sa mi teda vážne hodil. Namiesto gumákov som použil také vyššie botasky, čo som mal v kufri auta.
Takto nejak vyzerala dráha sondy v trackeri:
Obr01.jpg
Našťastie bola sonda v trackeri až takmer po zem, čo mi výrazne uľahčilo hľadanie. Ale ani to nebolo jednoduché. Sonda si zrovna vybrala najhorší terén, ktorý bol v okolí. A to nevravím, že tesne minula 400kV vedenie. Sranda je, že cez tú linku tlačíme výkon z 3. bloku elektrárne v Bohuniciach do rozvodne Bošáca, ktorá bola hneď za kopcom. Na druhej foto je to vidieť.
Všade okolo bola na poliach tráva, alebo nejaká ozimina, ale sonda si vybrala jediné pole v okolí, kde bola oračina. A to teda bolo dosť na hrubo poorané, takže som už tušil, že sondu len tak nenájdem. Járky miestami aj pol metra hlboké, to sa sonda dokáže pekne skryť. A že sa mi to aj stalo :)
Navyše na poli bolo dosť falošných cieľov, rôzny bordel. A najvačší problém bol ten, že predtým tam mrzlo, ale teraz jak naschvál bolo nad nulou, takže tá hlina bola zospodu mrazom rozprášená, ale zhora lepkavá. No fakt jak lepidlo. Už som to pár krát zažil, takže ma to nejak netrápilo, až na to, že mi to vyzúvalo topánky. Musel som si ich riadne utiahnuť.
Na mapke vidieť zhruba moju trasu. Prešiel som okolo sondy asi 20m a nevšimol si ju. Zameral som sa na falošné ciele a to ma úplne odtiahlo od sondy. Už mi aj sily dochádzali, bojovať s lepkavým a ťažkým blatom neni sranda. Nakoniec som sa rozhodol ísť na poslednú polohu. Pozrel som internete smer vetra, ten sa od rána nezmenil. Takže som vyfúkol z úst paru a tá mi ukázala smer. A stačilo len ísť rovno a pekne som prišiel k sonde :)
Viac na foto:
Obr02.jpg
Takto nejak som blúdil po blatovom poli, nakoniec som išiel na poslednú polohu a odtiaľ po vetre
Obr03.jpg
Ešte na začiatku hľadania, tam niekde vľavo bude sonda
Obr04.jpg
Lepidlo
Obr05.jpg
No nič moc, ale bral som to športovo
Obr06.jpg
Nakoniec ma vietor doviedol k sonde, vpravo vidieť odparkované auto
Obr07.jpg
Podľa lanka sonda tesne nad zemou išla už len veľmi pomaly dopredu
Obr08.jpg
Detail sondy
Obr09.jpg
Sonda, balón a auto
Obr10.jpg
Zospodu sa pekne narazila
Obr11.jpg
Tu je dôkaz, prečo ju nebolo vidieť ani 20m od nej, skrytá za kopou hliny
Obr12.jpg
Pohľad od auta na miesto kde bola sonda

Napísať odpoveď