28.3.2018 12UTC PRAHA N0833073 + O3 Senzor 6A32008

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
ok1jmo
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 7. Septembra 2017, 18:27
Bydlisko: Havlickuv Brod

28.3.2018 12UTC PRAHA N0833073 + O3 Senzor 6A32008

Príspevok od užívateľa ok1jmo » 29. Marca 2018, 01:50

Místo startu: Praha -Libuš
Čas: 11:15 UTC
Typ sondy: RS92-SGPL
HW: N0833073
O3 Senzor 6A32008
Frekvencia: 401,100 MHz
Datum a čas nálezu: 28.3.2018 15:58 SEČ
Místo nálezu: smíšený les - PP Vysoký kámen u Smrčné

http://www.dedictvivysociny.cz/priroda/ ... 12/?id=807

GPS: 49°27.948 15°33.939

Max. rychlost: 198 km/h at 9404 m
Průměrná rychlost: 68.1 km/h
Max. výška: 35011.3 m (KRYO)
průměrné stoupání: 5.80 m/s
průměrné klesání: 30.93 m/s (padák omotaný zbytky balonu)

Neplánovaně, plánovaný odlov Ozónovky začal informací, že tedy poletí. Sledoval jsem v práci Kryo i APRS. Predikce nebyla nic moc příznivá, v rozmezí Jihlavy až Velké Bíteše. No pro mě velké dilema, jet či nejet. Už jsem se chystal na mávání. Ale tak nějak jsem byl v pozoru. Burst ještě před Humpolcem a velká pádová rychlost znamenala, že dopad bude někde u Jihlavy. Sondě se zamotal padák a vesele si to šinula k zemi. Predikce se posula před Jihlavu. Dle informace od roota mezi Smrčnou a přivaděčem u Pávova na D1. Poslal jsem echo na chat. Na nic jsem nečekal a vyrazil k Jihlavě. Po cestě se snažím sledovat vývoj. Sonda mezi tím už dopadla do lesa před D1. Proto že, to tu moc dobře znám uháněl směrem po přivaděči k Jihlavě. A odbočkou na Srmčnou. Už po cestě jsem nastudoval lesní cesty z map. Kudy se dostanu do místa dopadu. Měl jsem štěstí, uzávěry do lesa byly otevřené. Dojel jsem cca 100m od poslední polohy z Krya. A jal se hledat.

To už volá Jirka 2IT jak jsem na tom. Sděluji situaci, že teprve se rozhlížím po lese. Po 10min jsem objevil zbytek balonu a v něm zamotaný padák. A za dalších asi 10min i sondu, oboje zavěšené na vysokých stromech, min výška tak 25-30m. Ale to už opět volá Jiří. Probíráme možnosti a Jirka se rozhod, že přijede na pomoc. Než přijel, prozkoumal jsem postup operace. Jirka dorazil cca za hodinku.

První pokusy nahodit provázek přes zbytek balonu se moc nedařily, několik nahození, které šly mimo, ještě že měl dva pruty. Na jeden se podařilo šlápnout a zlomit. Pak jsme zkusili prak, sestavený na místě. Ale také nic. Opět jsme se vrátili k prutu a nahazování olůvka. Asi 3 skončily v lese a na stromě. Podařilo se nám jedním hodem zachytit větev pod balonem a kýváním rozmotat část balonu. Která se, sesunula níž. Opět další neúspěšné pokusy. Změna místa náhozu. A další pokusy. Načež se povedlo zachycení další větev, kterou se dalo kývat nahoru a dolu. Větev nám pomalu pohybovala zbytky balonu, a tak, že se vyklepal padák a spadl níž. Jedno malé vítězství. Změna plánu. Navázali jsme silnější provázek s velkou matkou. Kýváním provázku jsme zachytily padák a zbytek balonu s odvíječem a stáhli k zemi. Nesmírná radost teď už jen stáhnout box. Pomalu ale jistě jsme vyprostily provázek z větví v korunách stromu a box se snesl k zemi. Tak už následovalo foto a balení pomůcek.

Omluvte prosím horší kvalitu fotek, málo světla.

Možná že Jirka ještě něco dodá.
Prílohy
20180328_185322.jpg
20180328_162701.jpg
Zoom zbytku balonu
20180328_162809.jpg
Sonda+box
20180328_162851.jpg
20180328_185155.jpg
20180328_185253.jpg
APRS.PNG
Screenshot_2018-03-28-16-39-07.png

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 28.3.2018 12UTC PRAHA N0833073 + O3 Senzor 6A32008

Príspevok od užívateľa Pazar » 29. Marca 2018, 07:40

Nečekám, až možná Jirka něco přidá a u tohoto extra případu přidávám i něco z "mé" dokumentace.
Podle slov přes mobil, přímo z místa nálezu, nedošlo ke správné funkci padáčku kvůli tomu, že balon
jen "pukl" a tedy padáček neuvolnil a ten nemohl brzdit. Že není něco v pořádku bylo vidět na ST, na
grafu V SPEED, už po burstu. Maximální pádová rychlost přes 80 m/s byla více než 2 x větší, než obvykle.
Proto i rychlost nad zemí - 14 m/s byla až 5 x vyšší, než ideální. Zajímavý byl úplný konec grafu, kde se
zdálo, že v posledních vteřinách pádu se rychlost brzdila při sesouvání po stromě. To se bohužel nestalo
a oběšenec byl rekordně vysoko. O to více je nutné ocenit snahu a urputnost o sundání ozonovky, které
nakonec byly korunovány úspěchem. Bravo, gratulace a dík.
P3282501.JPG
0. Padáček s přihlášenými lovci
P3282507.JPG
1. Připravená na let
P3282506.JPG
2. Balon v plné zbroji
P3282511.JPG
3. Dobrá nálada před vypuštěním
vypuštěno.jpg
4. Vypuštěno
P3282514.JPG
5. Odlétá
stoupavost.jpg
6. Na grafu stoupavosti se "podepsaly" problémy se serverem
rychlosti.jpg
7. První špička pádové rychlosti nevěštila nic dobrého
dopad1.jpg
8. Zajímavý, zatím nezpozorovaný průběh posledních vteřin pádu
18032812a.jpg
9. Jeden z formátů posledních dat příjmu systémem MW41
data1.jpg
10. Poslední RAW data pozice a TU
dopad2.jpg
11. Oběšence naznačil klikyhák na KRYO

Užívateľov profilový obrázok
2IT
Lovič
Príspevky: 767
Dátum registrácie: 15. Augusta 2017, 16:15
Bydlisko: Devět křížů, Kopřivnice u rodičů a dálnice D1
Kontaktovať užívateľa:

Re: 28.3.2018 12UTC PRAHA N0833073 + O3 Senzor 6A32008

Príspevok od užívateľa 2IT » 29. Marca 2018, 07:50

Tak ja pridam vice faktickych informaci pro Pazara a o zajemce co se vlastne prihodilo. Podle smotance balonu bylo jasne ze neprobehnul standartni burst, ale "rozloupnuti" balonu vlivem slabe casti nebo mikrotrhlinky ktera se ukazala az pri zvetseni balonu na 2-3 nasobek jeho velikosti na zemi.
Padak skutecne byl ve stavu "zaunut" a jen vlivem padu a pruchod lesem se stacil i s balonem omotat o vetev.
Laser selhal, na 28m nezaostrim tak, aby se provazek ani nehnul a i kdyz bylo vse jasne, vratili jsme se do stredoveku k vrhacum , prakum, apod.
Po vcerejsku kupuju katapult a-la luk a sip.


df
Jak Mirek popisoval, melo to hrcnout nekam k Oslavanum tudiz s Jarkem PRF jsme cekali, spojeni na 2m FM ale po burstu bylo jasno ze neco neni OK.
http://sondetracker.radiosonda.sk/live/ ... w=N0833073

No vlastne vse zacalo spatne - v aute krmim pres LTE s TMobile TwistOnline a od vcera meli vypadek. D1 mezi 9 Krizi a Brnem je rozkopana a objizdne trasy a uplne male silnice 3.trid byly zcela ucpane. Pulhodina na tel. s TMO.cz nic nevyresila az dnes rano pani volala, ze je to plosna chyba, i kdyz vcera pry bylo vse ok...krmil jsem pres Edge a GPRS. Vsechno spatne.

Nakonec jsme to odpiskali a volam Jarkovi, ktery uvazoval ze sjede k Jihlave, ale po kouknuti na foru a tel.Mirkovi bylo jasne ze jeho 100m vs nasich 100km asi vyhraje. No a zbytek uz znate, nedalo mi to, mel jsem volny vecer, tak po zjisteni jak to visi a ze to pujde blbe dolu jsem nemohl odolat nejistemu vysledku.


Jo a funguju jako rentier pro chmi, Havlicci s brodakama na nohach se nechali vykesofat na miste :D (joke)

Padak s odvijecem si nechal Mirek, ja vezmu lednici Pavlovi do Prahy a udelam vyjimku v tomto pripade u nalezneho.

Tak ci onak jsem rad Mirka videl po delsi dobe a jsem rad ze jsem svou zvedavost neukociroval.

Jeste maly dodatek k sundavani - Ozonbedna se omotala okolo vetve tudiz pokud stahnout padak a nasledne odvijec rybarskou technikou dolu nevedl nikam, az pulzni rozkmitani boxu splnilo zamer a box se dvakrat otocil kolem sve vetve a okamzite pusteni provazku umoznilo sonde sjet boxem dolu jako na kladce.

Jeste jednou diky - fotky boxu apod.asi nechtee videt ne?

Napísať odpoveď